Radni Rady Miejskiej w Kalwarii Zebrzydowskiej uznali, że przebudowa ulicy 3 Maja wymaga uwzględnienia
Przetarg na remont 3 maja w Kalwarii będzie unieważniony ale miasto nie odpuszcza tej inwestycji

Radni Rady Miejskiej w Kalwarii Zebrzydowskiej uznali, że przebudowa ulicy 3 Maja wymaga uwzględnienia uwag mieszkańców i ogłoszenia kolejnego przetargu: ostatnio okazał się za drogi w stosunku do planów. Burmistrz  zapowiada spotkanie z konserwatorem zabytków i dalsze rozmowy.

W piątek (20.05) odbyła się  sesja Rady Miejskiej w Kalwarii Zebrzydowskiej na której radni pochylili się nad tematem przebudowy ulicy 3 maja w mieście. Jak się okazało, na ogłoszony przez gminę przetarg tej drogi, wpłynęła jedna oferta opiewająca na 9,9 miliona złotych. To sporo więcej, niż gmina chciała przeznaczy na to zadanie: 6,4 miliona  z czego 3 miliony to rządowa dotacja. Stąd burmistrz Augustyn Ormanty podjął decyzję, żeby radni zadecydowali, czy i w jaki sposób dołożyć na to pieniędzy.

Radni jednogłośnie zdecydowali, żeby unieważnić przetarg i ogłosić kolejny. Jednak może się okazać, że kolejne propozycje firm wcale nie są tańsze i może znowu zabraknąć pieniędzy w kasie to remont a to może oznaczać, że pozyskane od rządu pieniądze trzeba będzie zwrócić. Dodatkowo uznano, ze jeszcze raz trzeba wziąć pod uwagę zdanie protestujących przeciwko rewitalizacji ulicy mieszkańców.

Na 9 czerwca zaplanowane zostało spotkanie z wjewódzkim konserwatorem zabytków. Jak poinformował burmistrz Augustyn Ormanty, gmina chce omówić sprawę remonty uczciwie, uwzględniając postulaty mieszkańców i swoje racje.

 

Przypomnijmy, że miasto zaplanowało remont ulicy 3 maja, jednej z ważniejszych traktów w mieście, prowadzącej bezpośrednio do Sanktuarium Pasyjno-Maryjnego. Do przebudowy ulicy zaplanowano wykorzystanie naturalnych materiałów: płyt i kostek z  kamienia naturalnego, a rozwiązania architektoniczne ulicy  zostały wypracowane przy konsultacjach z Małopolskim Konserwatorem Zabytków.  Dzięki temu droga ma stać się reprezentacyjnym traktem, być  bardziej bezpieczna, uporządkowane zostaną  również  miejsca parkingowe, a na remoncie mają zyskać piesi i kierowcy a także mieszkańcy okolicznych domów.

Na odcinku od ulicy Rynek do ulicy Kościuszki  zaplanowano poprawę estetyki, bezpieczeństwa ruchu  oraz parametrów techniczno – użytkowych drogi poprzez przebudowę konstrukcji jezdni i przyległej zatoki postojowej, przebudowę i remont chodników, utworzenie ciągu pieszo rowerowego, przebudowę skrzyżowań, remont i montaż urządzeń odwadniających drogę, budowę oświetlenia ulicznego, montaż urządzeń bezpieczeństwa ruchu oraz dostosowanie ulicy dla potrzeb osób niepełnosprawnych.

Na ten cel samorząd gminny pozyskał rekordową kwotę dotacji w wysokości 3 milionów 865 tysięcy złotych, co  według planów miało stanowić 60% planowanych kosztów. Jak mówią urzędnicy, przebudowa ulicy 3 maja wpisuje się w strategię inwestycyjną gminy, zmierzającą do odnowy infrastruktury drogowej na terenie miasta.

Jest jednak problem. Większość mieszkańców tej ulicy nie przyjęło z entuzjazmem planów miasta. Uważają, że przebudowa nie rozwiązuje żadnego z problemów, z którymi borykają, na przykład kanalizacji czy gazonów z kwiatami (w których według nich legną się szczury) a wręcz przeciwnie: dokłada nowych, natężenie hałasu, likwidacja miejsc parkingowych. Do kalwaryjskiego magistratu wysłano petycję w tej sprawie, pod którą podpisało się ponad 70 osób, jak twierdzą, to 90% mieszkańców tej ulicy.

a

 

(Marcin Guzik)

NAPISZ DO NAS: kontakt@wadowiceonline.pl

Komentarze  

-4 #1 i prosze 2022-05-21 13:29
I proszę macie dowód że da się robić konsultacje z mieszkańcami i nie niszczyć miasta!
A ciul z łączan oszukuje kradnie i niszczy miasta i robi ustawki ze znajomymi czy frączkami a miasto tylko cierpi
Cytować
+7 #2 Jan 2022-05-21 13:48
odcinek na 3 maja
to droga powiatowa???
Cytować
-4 #3 Polako 2022-05-21 22:58
Polska jest jednym z największych przegranych wojny w Ukrainie, ponieważ w praktyce stała się państwem frontowym NATO, a do głosu w Europie doszła siła militarna, którą Polska dysponuje w znikomym zakresie


https://www.onet.pl/informacje/onetwiadomosci/w-tej-wojnie-nie-ma-i-nie-bedzie-zwyciezcow-polska-wsrod-przegranych-analiza/brw67m8,79cfc278
Cytować
-5 #4 WHO 2022-05-22 16:01
https://www.facebook.com/watch/live/?ref=notif&v=379721283949369¬if_id=1653199072810208¬if_t=live_video

Ludzie w prawdę nie wierzą. Tvp info to by słuchali i wszystko zrobili co krążą. Durnota. :D
Cytować
Dodaj komentarz

Pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy. Redakcja portalu WadowiceOnline.pl informuje, że nie odpowiada za treść komentarzy użytkowników. Komentarze o charakterze gróźb, personalne ataki oraz komentarze zakłócające dyskusję (trolling, spam) będą usuwane.