Kilkadziesiąt osób, głównie związkowcy, samorządowcy oraz młodzież, złożyło kwiaty i zapaliło
Drukuj
Pod pomnikiem upamiętnili 40. rocznicę wprowadzenia stanu wojennego

Kilkadziesiąt osób, głównie związkowcy, samorządowcy oraz młodzież, złożyło kwiaty i zapaliło znicze pod pomnikiem Solidarności na wadowickich plantach. W ten sposób upamiętnili 40. rocznicę wprowadzenia stanu wojennego w Polsce.

W poniedziałek  (13.12) kilkadziesiąt osób, m.in. związkowcy NSZZ „Solidarność”, przedstawiciele wojewódzkich, powiatowych i gminnych władz samorządowych oraz młodzież, upamiętniło  w Wadowicach 40. rocznicę wprowadzenia stanu wojennego w Polsce. Pod pomnikiem Solidarności na wadowickich plantach zapalili znicze i złożyli kwiaty.

Obchody rozpoczęto mszą w intencji ofiar stanu wojennego oraz wszystkich zmarłych członków NSZZ Solidarność. Nabożeństwu, które odbyło się w wadowickiej bazylice Ofiarowania Najświętszej Maryi Panny, przewodniczył ks. kanonik Jan Dziubek.

Organizatorem uroczystości Instytut Pamięci Narodowej oraz Oddział 7 Regionu Małopolskiego NSZZ Solidarność.

Nocą z 12 na 13 grudnia 1981 roku Rada Państwa wprowadziła stan wojenny. W działaniach na terytorium kraju wzięło udział około 70 tysięcy żołnierzy Wojska Polskiego, 30 tysięcy funkcjonariuszy MSW. Na wyposażeniu mieli 1750 czołgów i 1400 pojazdów opancerzonych, 500 wozów bojowych piechoty, 9000 samochodów oraz kilka eskadr helikopterów i samoloty transportowe. 10 tysięcy funkcjonariuszy wzięło udział w Akcji „Jodła", której celem było zatrzymanie i umieszczenie w uprzednio przygotowanych aresztach i więzieniach wytypowanych osób.

Tej nocy zaczęły się zatrzymania i internowania działaczy Solidarności według list przygotowanych wcześniej przez Służbę Bezpieczeństwa. Na terenie Wadowic i okolic internowano Andrzeja Nowakowskiego, Stanisława Hanusiaka, Józefa Zemana, Władysława Kroczka, Stanisława Góreckiego i Andrzeja Zawiłę. Za kolportowanie ulotek aresztowano  4 kwietnia 1982 roku, po czym skazano na półtora roku więzienia Zdzisława Szczura. Stan wojenny zniesiono w lipcu 1983 roku, zaraz po drugiej pielgrzymce papieża Jana Pawła II do Polski.

(MG)

NAPISZ DO NAS: kontakt@wadowiceonline.pl

Ostatnie artykuły z kategorii Polityka:

Taka ciekawostka. Dziennikarz Bogdan Szpila kandyduje do Rady Powiatu

Kandydaci Lewicy do Sejmiku pod wadowicką bazyliką i pomnikiem papieża przekonywali, że samorząd powinien być świecki

Na słynnym mostku w Rokowie zaprezentował się trzeci kandydat na fotel burmistrza Wadowic

Kim jest trzeci kandydat na fotel burmistrza Wadowic?

Na wadowickim rynku PiS zaprezentował swoich kandydatów w wyborach samorządowych