Od 1 listopada radnych czekają podwyżki diet w związku z ustaleniem przez sejm nowych stawek i zarobk
Samorządowcy będą mieć wyższe diety. Radni Rady Miejskiej w Wadowicach podwójnymi zwycięzcami ustawy

Od 1 listopada radnych czekają podwyżki diet w związku z ustaleniem przez sejm nowych stawek i zarobków samorządowców. Najbardziej skorzystają radni Rady Miejskiej w Wadowicach, który niedawno podnieśli sobie o około 50% diety a nowe stawki będą obowiązywać...  właśnie od tych podniesionych kwot.

Sejm uchwalił niedawno zasady ustalania maksymalnej wysokości diet lub wynagrodzeń w samorządzie terytorialnym wszystkich szczebli, czyli kwoty bazowe i zarobki samorządowców, prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę w tej sprawie. Zarówno radni powiatowi jak i radni rad miejskich i rad gmin od 1 listopada tego roku będą więcej zarabiać  - nawet  o około 60%. Podwyżki będą mieć także wójtowie i burmistrzowie, zatrudniani na podstawie wyborów o ile zgodzą się na to radni. Co istotne, samorządowcy będą mieć też wyrównanie diet, bo  podwyżki wejdą w życie z datą wsteczną, od 1 sierpnia.

Jak już informowaliśmy, 1 września, na nowy rok szkolny, wadowiccy radni Radni Rady Miejskiej w Wadowicach podczas nadzwyczajnej sesji podnieśli sobie o około 50% diety. Uchwała wrzucona dzień przed sesją została przegłosowana. "Za" było 15 radnych, wstrzymało się od głosu 2 radnych, przeciwko było 4 radnych (Klub Wolne Wadowice).

Zobacz: Na nowy rok szkolny wadowiccy radni podnieśli sobie diety

Opozycja zwróciła uwagę, że podwyżka diet odbywa się w czasach, kiedy dług publiczny Polski sięga podobno 1500 miliardów złotych, a inflacja notuje rekordowe 5,5%. Z kolei radni, którzy zagłosowali za podwyżką twierdzą, że musieli dostosować zasady do ustawy samorządowej, jako przykład podając mniejszą od Wadowic Kalwarię Zebrzydowską i wyższe diety tamtejszych radnych.

Jest jeszcze drugie dno tej sprawy. 15 osób w Radzie Miejskiej w Wadowicach głównie związanych  z PiS wiedziało dokładnie co i kiedy robi, świetnie wyczuwając moment: ich nowe diety obowiązujące od 1 listopada wyliczone zostaną od kwot... po wrześniowej podwyżce, którą sami przegłosowali. Można więc powiedzieć, że są podwójnymi zwycięzcami.

Oczywiście wszystko to odbywa się zgodnie z prawem, ale mocny niesmak mieszkańców zostaje, zwłaszcza w obliczu inflacji, galopujących  cen w sklepach, czy paliwie po 6 złotych za litr.  Może się okazać, że wielu z nich będzie mieć o wiele niższe pensję niż np. dieta takiego przewodniczącego rady czy radnego będącego przewodniczącym komisji, pełniących niby "funkcję społeczną" a jak się okazuje, będącą całkiem lukratywną...

(Marcin Guzik)

NAPISZ DO NAS: kontakt@wadowiceonline.pl

Komentarze  

-13 #1 jbrynkus 2021-10-20 10:50
mój komentarz z wadowice 24 pl (Płaszczyca) tam pisze sie o podwyzkach dla radnych powiatowych. Tu pisze się o podwyżkach dla radnych miejskich. Więc ten artykuł po zmianie: rada powiatu na rada miejska jest aktualny
- najbardziej śmieszy mnie zaglądanie do cudzych portfeli. Jako były poseł uwżam, że Prezes Kaczyński zrobił dwa razy majstersztyk medialny z uposażeniami posłów/senatoró w i dietami radnych oraz pensjami samorządowców, Najpierw zrobił show obniżając wszystkim te dobra. Teraz robi drugi show podnosząc im wszystkim utracone dobra. By było jasne - od początku uważałem, że numer z obniżeniem uposażenia posłów to kaganiec dla swoich, bo jak się sprzeciwią, to nie będą na listach. I sie nie odezwali, bo utraciliby możliwość wpływania na obsady rad i władz spółek skarbu państwa. Te 20% przeboleli. Sam złotousty Tadeusz Cymański to ofen powiedział do posłów Kukiz15 - parafracując: "mam gdzieś te 20%, bo dzięki temu, że jestem posłem kilkudziesięciu moich krewnych i znajomych ma dobre fuchy". Wystarczy prześledzić to. By było też jasne - uważam, że uposażenie posłów jest w tej chwili odpowiednie. Natomiast co do diet radnych i pensji samorzadowców mam duże wątpliwości. Zwłaszcza radnych - mam doświadczenie z tej płaszczyzny działalności publicznej i widzę, że nadal większośc z nich to klasyczne są bmw - bierni wierni, ale wierni. Może gdzieś tam podejmują działania, ale są one zakulisowe, a nie konkretne. Dlaczego wadowiccy radni nic nie robią w sprawie wysypiska śmieci w Choczni?? Jak pisał właściciel tego portalu miasto nie może się dogadać z samym sobą, czyli współwłaściciel em tegoż wysypiska (mniejszościowy m, ale tylko dlatego, że tak chce). I takich spraw można by było mnożyć w nieskończoność. No i na koniec można by było zadać pytanie, a własciwie dwa: dlaczego ten portal - choć jest dość wścibski w inne sprawy - nie zaglądnie w portfele wszystkich radnych: Rady Miejskiej, powiatowych i posłów?? Wtedy wyszłyby na jaw nie tylko rzeczywiste powody ich publicznego zaangażowania, np. relacje między przewodniczącym a posłem. I drugie pytanie. Niektórzy, słabo widzący, dostrzegają na podstawie kilku artykułów z tego portalu, że toczy sie jakaś wojna podjazdowa między starostwem powiatowym w Wadowicach a Urzedem Miejskim i pytają dlaczego tak sie dzieje, co jest tego tłem? I sugerują, że przyczyna w tym, że chodzi o wykreowanie nowej drużyny w gminie i powiecie. Drużyny, w której ważną rolę ma odegrać pewna pani z zarządu powiatu, inni uważają jednak, że to jest klasyczne bicie piany, po to, by osoby te stale były publicznie widziane, no bo ze słyszeniem już gorzej, gdyż tak naprawde nic konkretnego nie mówią i nie robią. To jest też powód, że nie są wymieniane z nazwiska wszystkie wymieniane tu postaci, poza rzecz jasna oglnópolskim, gdyż ten i tak nie odgrywa żadnej roli w nasyzm miescie/powieci e. I drugi powód ich anonimizacji to względy cenzury stosowaneprzez ten portal - właścieciel jego ma jakiś program blokowania moich komentarzy. Poza stałym IP, blokuje też artykuły z nazwiskami, które w tymże artykule sie pojawiają.
Cytować
+26 #2 Precz z Ciulem 2021-10-20 11:04
Zawsze przeciw mieszkańcom
To kasy gnój na remonty ponoć nie ma a sobie podnoszą
Precz z tą bandą
Cytować
+45 #3 Patka 2021-10-20 11:16
A sprawdzał ktoś czyja rodzina dostała dotacje z Wadoviany?
http://www.wadoviana.pl/Wyniki-naborow-1-2021,-2-2021,-3-2021,-4-2021,-5-2021-oraz-6-2021-1097.html
Cytować
+42 #4 Prawda 2021-10-20 11:31
Cytat:
A sprawdzał ktoś czyja rodzina dostała dotacje z Wadoviany?
http://www.wadoviana.pl/Wyniki-naborow-1-2021,-2-2021,-3-2021,-4-2021,-5-2021-oraz-6-2021-1097.html
Zapewne cała rodzina dorotki cała ta wadownia to kolejna organizacja przeciw ludziom .
A dorotka okłamuje mieszkanców wysokiej tak jak pan z łaczan
Bardzo nie ładnie
Cytować
+36 #5 Dorota 2021-10-20 11:46
439 tyś.
Im się te pieniądze po prostu należały :o
Cytować
+8 #6 HISTORYK 2021-10-20 17:45
A co traz zrobi MLAK który tak krytykował radnych gminy o diety a sam brał prawie 3x większą niż radni gminni, na nic w powiecie nie ma wpływu więc niech się zrzeknie mandatu chyba że jest radnym tylko dla diety. a co radni klina dieta cacy a efektów żadnych.
Cytować
+9 #7 Olo 2021-10-20 21:00
Banda złodziei na czele z Kaczyńskim który robi z nas Polaków biedotę! U nas jest największa inflacja w Europie! Ludzie za chwilę paliwo po 7 zł a chleb po 10 zł! Dostaniemy po kieszeniach za rządy PiS! A te marionetki gminne muszą się nachapac bo już nigdy więcej nic nie nachapia!
Cytować
-6 #8 Krzyk 2021-10-20 23:36
Cytuję HISTORYK:
A co traz zrobi MLAK który tak krytykował radnych gminy o diety a sam brał prawie 3x większą niż radni gminni, na nic w powiecie nie ma wpływu więc niech się zrzeknie mandatu chyba że jest radnym tylko dla diety. a co radni klina dieta cacy a efektów żadnych.

ale co to ma do rzeczy, 500+ jest mozesz nie popierac pisu a mozesz je pobierac bo dają. Ma teraz płakac bo dali mu podwyżke, ktorej chyba nie chciał skoro komentuje w ten sposób? Polaczki zajmijcie sie swoimi portfelami, bo bolą was rzeczy ktore nie powinny
Cytować
+4 #9 Twój bul jest inny 2021-10-21 05:45
Cytuję Pawel:
Cytuję Dorota:
439 tyś.
Im się te pieniądze po prostu należały :o

A widzisz a tobie się nie należą.
Bo albo się nie uczyłaś niczego, albo się nie uczyłaś kombinowac, albo się uczyłaś tylko narzekać.

Taki "bul";)

Nie czujesz się oszukany? Bronisz ich jak lew a oni bezczelnie śmiejąc się nam w twarz dzielą kasą między swoich. 295 tyś Irek. 144 tyś Michał. Sprawdź oficjalne wyniki i zastanów się czy ta walka ma sens.
http://www.wadoviana.pl/Wyniki-naborow-1-2021,-2-2021,-3-2021,-4-2021,-5-2021-oraz-6-2021-1097.html
Cytować
+4 #10 kika 2021-10-21 09:46
klin niby jest przeciw z swoimi radnymi ale ale zagłosujmy przeciw bo i tak uchwala przejdzie nie będzie że my głosowali za podniesieniem diety a i tak dostaniemy kasę przecież z niej nie zrezygnujemy tak to się odbywa ci co najwięcej krytykują programy rządowe np.500 plus 13, 14 itp.pierwsi stoją w kolejce po kasę i jeszcze krytykują a jak się któregoś zapyta poco bierze to jeszcze z oburzeniem odpowiadają bo mi się należy ale rząd jest nie dobry za po psl nic nie było tylko 3 zł podwyżki i było ok.ciekawe czy klin i jego radni zrezygnują z podwyżek jestem przekonany że nie i jeszcze będą mruczeć pod nosem że mało
Cytować
-3 #11 Zokzok 2021-10-21 12:12
Cytuję kika:
klin niby jest przeciw z swoimi radnymi ale ale zagłosujmy przeciw bo i tak uchwala przejdzie nie będzie że my głosowali za podniesieniem diety a i tak dostaniemy kasę przecież z niej nie zrezygnujemy tak to się odbywa ci co najwięcej krytykują programy rządowe np.500 plus 13, 14 itp.pierwsi stoją w kolejce po kasę i jeszcze krytykują a jak się któregoś zapyta poco bierze to jeszcze z oburzeniem odpowiadają bo mi się należy ale rząd jest nie dobry za po psl nic nie było tylko 3 zł podwyżki i było ok.ciekawe czy klin i jego radni zrezygnują z podwyżek jestem przekonany że nie i jeszcze będą mruczeć pod nosem że mało


Klinowski to synonim kłamstwa, łgarstwa i oszustwa. Powinni wpisać w słownikach języka polskiego przy każdym z tych wyrazów, że zamiennie można używać słowa Klinowski.
Cytować
+1 #12 Polsko Opamiętaj się 2021-10-21 14:11
https://www.youtube.com/watch?v=EXE1s1ykYLk
Cytować
+4 #13 rydzyk 2021-10-21 18:42
a rydzyk ma 500 plus?musi zakonnice utrzymać i helikopter,a może pozyczy od głódzia?gangste ra co z perszingiem się wzbogadził!
https://wiadomosci.onet.pl/trojmiasto/niebezpieczne-zwiazki-abp-glodzia-w-tle-pershing-i-bagsik-z-art-b/qxc05m2
Cytować
-3 #14 Reks 2021-10-21 21:05
Nie widać nigdzie wpisu aby przeciwnicy podwyżek zrezygnowali z ich pobierania na czele z posłami senatorami radnymi opozycji itp.tylko biorą tak samo klinowski łapę wyciąga po kasę a wyje żeby nie podnosić co niby zrezygnuje z podwyżki
Cytować
+2 #15 dla przypomnienia 2021-10-21 21:59
http://100aferpis.pl
Cytować
-8 #16 jbrynkus 2021-10-22 08:42
zastanawia mnie w tych minusach pod moim komentarzem jedno:
- czy sa one skutkiem tego, to ja napisałem ten rzeczowy komentarz, ukazujący mechanizmy podwyżek pensji i diet samorządowców oraz diet i uposażeń posłów i senatorów, czy też napisałem nieprawdę??
Cytować
+8 #17 Do jbrynkus 2021-10-22 16:18
Cytuję jbrynkus:
zastanawia mnie w tych minusach pod moim komentarzem jedno:
- czy sa one skutkiem tego, to ja napisałem ten rzeczowy komentarz, ukazujący mechanizmy podwyżek pensji i diet samorządowców oraz diet i uposażeń posłów i senatorów, czy też napisałem nieprawdę??


Hmm, a może część z tych minusów to od wyborców K'15, którzy poczuli się przez Was oszukani? Wchodziliście do sejmu jako antysytemowcy. Głosowali na Was ludzie, którzy mieli dość PO/PiS/SLD/PSL, a teraz Wasi posłowie (oprócz posła Tyszki) głosują ramię w ramię z PiSem. I proszę nie mówić, że głosujecie tak, bo akurat macie taki sam podgląd na daną sprawę, bo od pewnego czasu macie 100% zgodność z PiSem, nawet w sprawach w których wcześniej mieliście odmienne zdanie.
I wiem, że nie jest Pan już posłem, ale jest pan reprezentatntem K'15 w naszym regionie.
Cytować
+1 #18 jbrynkus 2021-10-24 09:27
@ Do jbrynkus
- tylko, że Pana/Pani odpowiedź nie jest na temat.
Cytować