Wojewoda małopolski Łukasz Kmita  zaprezentował  strategię stopniowego zwiększania liczby łóżek
Władze Małopolski twierdzą, że są gotowe na czwarta falę epidemii

Wojewoda małopolski Łukasz Kmita  zaprezentował  strategię stopniowego zwiększania liczby łóżek dla pacjentów z COVID-19. Plan ten został również podpisany przez dyrektorów 28 małopolskich placówek medycznych. Władze województwa twierdzą, ze są gotowe na czwartą falę epidemii koronawirusa.

We wtorek (28.09) w prezentacji „Strategii przeciwdziałania epidemii COVID-19 w województwie małopolskim” uczestniczył wicemarszałek województwa małopolskiego Łukasz Smółka. Podczas spotkania dyrektorzy małopolskich szpitali podpisali plan zabezpieczenia Małopolski w zakresie łóżek dla pacjentów z COVID-19.

Wiosenne miesiące tego roku nie były łatwe dla Małopolski. Trzecia fala koronawirusa SARS-CoV-2 przyniosła ogromną liczbę zakażeń i zachorowań na COVID-19. Największy dzienny przyrost miał miejsce 1 kwietnia 2021 roku i wyniósł 3067 nowych przypadków. Rekordową liczbę pacjentów z COVID-19 – 3051 – zanotowano 10 kwietnia. Trzy dni później padł też rekord zajętych respiratorów. Ich zastosowania potrzebowało 413 pacjentów.

Plan zabezpieczenia województwa małopolskiego w łóżka dla pacjentów z COVID-19 w przypadku wzrostu liczby pacjentów zakażonych opracowany został w ujęciu subregionalnym i dotyczy stopniowego zwiększania liczby łóżek w obliczu IV fali epidemii wirusa SARS-CoV-2. Na podstawie obowiązujących decyzji wojewody małopolskiego łóżka dla pacjentów dorosłych z podejrzeniem zakażenia SARS-CoV-2 zabezpiecza obecnie 35 szpitali. Łączna liczba łóżek dla wskazanych pacjentów wynosi 172.

Aktualnie stan zabezpieczenia łóżek dla dorosłych pacjentów z podejrzeniem zakażenia SARS-CoV-2 można uznać za wystarczający na potrzeby województwa małopolskiego z uwagi na obecnie szybką diagnostykę zakażeń, wykorzystanie testów antygenowych oraz rozwiniętą sieć laboratoriów diagnostycznych w zakresie SARS-CoV-2.

Ze względu na wagę tlenoterapii Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji przeznaczyło kwotę 54 milionów złotych na budowę/rozbudowę instalacji tlenowych w szpitalach. Z tej kwoty do Małopolski trafiło 4,7 miliona złotych. Została ona rozdysponowana na 15 małopolskich szpitali. Z drugiej puli dofinansowania (2,27 miliona złotych), realizowanej bezpośrednio w partnerstwie Ministerstwa Zdrowia ze szpitalami, dofinansowanie na rozbudowę instalacji tlenowych otrzymały kolejne szpitale.

W listopadzie 2020 roku we współpracy Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji, Ministerstwa Zdrowia, Rządowej Agencji Rezerw Strategicznych i wojewódzkich koordynatorów ds. zaopatrzenia w tlen, powstał pomysł utworzenia wojewódzkich banków tlenu. Małopolskie banki tlenu zlokalizowane są na terenie Krakowa, Dąbrowy Tarnowskiej  i Rabki-Zdroju.

Są one rezerwowym źródłem tlenu medycznego, do wykorzystania w sytuacji zagrożenia, wynikłej z awarii źródła zasilania w tlen medyczny szpitala, problemów logistycznych z dostarczeniem tlenu itp.

Ostatnie dni pokazały wzrost zachorowań na COVID-19. Największą grupę pacjentów z COVID-19 stanowią osoby niezaszczepione. Jeśli chcemy uniknąć powtórki z trzeciej fali, musimy się szczepić.

W Małopolsce wykonano około 3,2 miliona szczepień. Aktualnie niespełna 1,5 miliona Małopolan może czuć się bezpiecznie dzięki przyjęciu obu dawek szczepionki lub szczepionki jednodawkowej.

(MG)

NAPISZ DO NAS: kontakt@wadowiceonline.pl

Komentarze  

+2 #1 Gabriel 2021-09-29 10:10
Wczoraj mieliśmy szkolenie online w pracy i prowadząca już coś majaczyła o piątej fali. Widać że jeszcze kieszenie odpowiedzialnyc h za tą psychozę nie są zapełnione tak jak chcieli.
Cytować
+5 #2 Gościu 2021-09-29 11:37
Fale będą z nami zawsze do końca świata, jesienią i zimą tak jak grypa.
Cytować
Dodaj komentarz

Pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy. Redakcja portalu WadowiceOnline.pl informuje, że nie odpowiada za treść komentarzy użytkowników. Komentarze o charakterze gróźb, personalne ataki oraz komentarze zakłócające dyskusję (trolling, spam) będą usuwane.