Unia pogroziła palcem i postraszyła odcięciem od pieniędzy i podziałało: Sejmik Województwa Małop
Sejmik Województwa Małopolskiego rakiem wycofał się z deklaracji anty LGBT

Unia pogroziła palcem i postraszyła odcięciem od pieniędzy i podziałało: Sejmik Województwa Małopolskiego uchylił deklarację anty LGBT uchwaloną w kwietniu 2019 roku.

W czwartek (27.09) podczas sesji sejmik województwa małopolskiego przegłosował projekt zgłoszony przez radnych Koalicji Obywatelskiej w sprawie uchylenia deklaracji z kwietnia 2019 roku w sprawie sprzeciwu wobec wprowadzenia ideologii „LGBT” do wspólnot samorządowych.

Obrady mocno się opóźniły Marszałek Małopolski Witold Kozłowski informował w ubiegłym tygodniu, że jest przygotowany projekt nowelizacji tzw. deklaracji anty-LGBT i zostanie przedstawiony właśnie podczas czwartkowej (27.09) sesji. Okazało się jednak, ze część członków PiS nie poprze tekstu nowej deklaracji zaś bez tego marszałek nie może wprowadzić swojego projektu pod obrady.  W porządku obraz pozostał więc tylko projekt opozycji, uchylający deklarację anty LGBT.

Dyskusja była bardzo burzliwa, jednak ostatecznie w głosowaniu za uchyleniem deklaracji anty LGBT było 16 radnych, 7  przeciw , zaś od głosu wstrzymało się 15. Za uchyleniem deklaracji  głosowali radni KO i PSL, większość radnych PiS wstrzymała się od głosu. Tym samym deklaracja z kwietnia 2019 znika z obiegu prawnego i to powinno rozwiązać problem zagrożenia unijnych pieniędzy, który wywoływała małopolska deklaracja anty LGBT.

Przypomnijmy, że w 2019 roku radni Prawa i Sprawiedliwości sejmiku województwa Małopolskiego przyjęli deklarację, dotyczącą "zagrożenia dla tradycyjnej rodziny", jakie ich zdaniem niesie ze sobą "propaganda LGBT".

Sejmik województwa małopolskiego wyraża zdecydowany sprzeciw wobec pojawiających się w sferze publicznej działań zorientowanych na promowanie ideologii ruchów LGBT, której cele naruszają podstawowe prawa i wolności zagwarantowane w aktach prawa międzynarodowego, kwestionują wartości chronione w polskiej konstytucji, a także ingerują w porządek społeczny – napisano wówczas w deklaracji.

Minęły dwa lata i zrobił się problem: do Urzędu Marszałkowskiego w Krakowie wpłynęło niedawno pismo z Komisji Europejskiej, która przestrzega przed możliwością utraty unijnych dotacji w razie utrzymania w mocy uchwały anty-LGBT. Takie pogrożenie palcem spowodowało, że już były wicemarszałek Małopolski Tomasz Urynowicz (Porozumienie) zaczął wzywać radnych do odrzucenia kontrowersyjnej deklaracji. Jego zdaniem małopolskie rodziny nie potrzebują uchwał, by strzec wartości, zaś Małopolska potrzebuje z kolei pieniędzy na inwestycje.

Uchwale przeciwstawił się też zastępca Rzecznika Praw Obywatelskich Maciej Taborowski, który zwrócił uwagę na dyskryminujący charakter i zagrożenia płynące z obowiązywania  deklaracji. Jak zaznaczył, dla dobra i ochrony praw nie tylko osób nieheteronormatywnych i transpłciowych, ale wszystkich mieszkańców województwa małopolskiego, sejmik województwa Małopolskiego a także rady gmin i powiatów, które również przyjęły uchwały skierowane przeciwko tzw. „ideologii LGBT”, powinny podjąć działania mające na celu uchylenie tych aktów.

Walkę z "ideologią LGBT" i "obronę tradycyjnego modelu rodziny" podjął jednak metropolita krakowski abp Marek Jędraszewski, który próbował wywrzeć  nacisk na samorządowców, aby jednak uchwałę utrzymali w mocy.

Wolność ma swoją cenę, w tę cenę wchodzi honor. Wolności nie kupuje się za pieniądze, bo to nie jest już wolność, to jest zniewolenie, za którym pójdą kolejne etapy upadlania duszy – mówił arcybiskup Marek Jędraszewski niedawno podczas homilii w Ludźmierzu.

Sporo osób zwraca jednak uwagę, że zarówno Kościołowi jak i partii rządzącej nie przeszkadza Unia Europejska, kiedy daje pieniądze.

 

 

(MG)

NAPISZ DO NAS: kontakt@wadowiceonline.pl

Komentarze  

+9 #1 Endriu 2021-09-27 18:31
Czyli teraz skomlą. Brak mi słów cyt. Kraske
Cytować
+13 #2 Widz 2021-09-27 18:39
No wiec widzicie drodzy duszpasterze,a nie chcialo sie buzi otworzyc jeszcze 1,5 roku do tylu na to wszystko.Teraz jak juz jest pozamiatane to mowicie o zniewoleniu.... duszy.Zniszczyl iscie wszystko ,zaprzedaliscie dusze mamonie i teraz was to boli ze inni robia to samo? No to macie rozgrzeszenie.. .ale czy u Pana Boga?
Cytować
+1 #3 jbrynkus 2021-09-27 20:37
Jest tak, jak kilka tygodni to planowałem: Wstrzymali się od głosu
Grzegorz Biedroń
Robert Bylica
Mirosław Dróżdż
Piotr Dziurdzia
Józef Gawron
Iwona Gibas
Danuta Kawa
Rafał Kosowski
Witold Kozłowski
Marta Mordarska
Wojciech Skruch
Łukasz Smółka
Andrzej Wójcik
Jadwiga Wójtowicz
Agnieszka Zając

Nieobecny
Marek Wierzba
Cytować
-13 #4 Gość 2021-09-27 22:31
Sowa to upadek moralny w całej krasie. Zamiast zaufać Opatrzności Bożej to stajecie się niewolnikami Unii wciagając w to całą społeczność Małopolski. Honor to walka do końca, a nie dezercja przy pierwszym strzale z kapiszonu.
Cytować
+7 #5 Zosia 2021-09-28 05:20
Cytuję Gość:
Sowa to upadek moralny w całej krasie. Zamiast zaufać Opatrzności Bożej to stajecie się niewolnikami Unii wciagając w to całą społeczność Małopolski. Honor to walka do końca, a nie dezercja przy pierwszym strzale z kapiszonu.


Jakaś stetryczala dewotka.... Śmieszne.
Cytować
+8 #6 Bolesław Kot 2021-09-28 08:50
Przypominam, że kilka lat temu, z inicjatywy obecnego burmistrza B. Kalińskiego, w Wadowicach też opublikowano deklarację anty LGBT. Oczywiście, aby pozyskać poparcie kościoła w wyborach. Takie tematy jak te dotyczące LGBT nie znajdują się w zadaniach własnych tak powiatu jak i gminy. Po prostu kolejna kompromitacja (demonstracja obłudy) na wszystkich szczeblach Małopolski.
Bolesław Kot
PS Przed wyborami pan B. Kaliński, wtedy starosta, ostrzegał mieszkańców Wadowic przed "katastrofalną" inicjatywą M. Klinowskiego , mianowicie przed wymianą kotłów węglowych na gazowe.
Cytować
+3 #7 xxxx 2021-09-28 18:56
normalnie jak pod ZSRR żadnej różnicy
Cytować
Dodaj komentarz

Pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy. Redakcja portalu WadowiceOnline.pl informuje, że nie odpowiada za treść komentarzy użytkowników. Komentarze o charakterze gróźb, personalne ataki oraz komentarze zakłócające dyskusję (trolling, spam) będą usuwane.