Nie będzie tablicy pamiątkowej przed budynkiem byłych koszar a obecnie hotelu Podhalanin, upamiętniaj
Nie będzie kontrowersyjnej tablicy przed Podhalaninem

Nie będzie tablicy pamiątkowej przed budynkiem byłych koszar a obecnie hotelu Podhalanin, upamiętniającą Samodzielny Podhalański Batalion Piechoty Górskiej. Pojawiły się protesty ze strony Instytutu Pamięci Narodowej.

Nie będzie tablicy pamiątkowej upamiętniającą stacjonowanie w dawnych koszarach przy ulicy Wojska Polskiego w Wadowicach Samodzielnego Podhalańskiego Batalionu Piechoty Górskiej. Z inicjatywą upamiętnienia działalności w papieskim mieście wyszło mające swoją siedzibę w Wadowicach Stowarzyszenie Byłych Żołnierzy i Pracowników I Podhalańskiego Batalionu Piechoty Górskiej.

Pojawiły się protesty ze strony krakowskiego oddziału Instytutu Pamięci Narodowej. Oburzenia w tej sprawie nie krył w mediach naczelnik Oddziałowego Biura Upamiętniania Walk i Męczeństwa Oddział IPN w Krakowie dr Maciej Korkuć. Zwrócił on uwagę na udział wadowickiej jednostki I Podhalańskiego Batalionu Piechoty Górskiej w sowieckiej inwazji na Czechosłowację. Jego zdaniem upamiętnianie takich jednostek nie powinno mieć  miejsca w wolnej Polsce.

Zwłaszcza, że Podhalańczycy powstali na bazie Korpusu Bezpieczeństwa Wewnętrznego, które zwalczało polskie podziemie niepodległościowe – komentował dr Maciej Korkuć.

IPN nie wydał zgody na taką tablicę a to właśnie do tej instytucji  należy akceptacja miejsc pamięci i tablic pamiątkowych w przestrzeni publicznej.

W sobotę (25.09) dokonano  odsłonięcia tablicy, ale po decyzji IPN nie było tutaj oficjalnej delegacji Wojska Polskiego na uroczystości. Sama tablica nie została jednak wmurowana i w poniedziałek (27.09) próżno było jej już szukać przed budynkiem byłych koszar a aktualnie hotelu Podhalanin.

 

(MG)

NAPISZ DO NAS: kontakt@wadowiceonline.pl

Komentarze  

+26 #1 dżesika 2021-09-27 14:46
W Polsce nie powinno być miejsca na pomniki Bestii z Wadowic ani Zbrodniarzy Wyklętych, a są praktycznie wszędzie.
+16 #2 Mariolka@ 2021-09-27 15:01
Korkuć - powiedz nam : co żołnierze tej jednostki mieli wówczas do powiedzenia ? A co z miejscami pamięci , gdzie byli mordowani Polacy przez UB w którym to urzędzie za śmierć , bicie , szantażowanie odpowiedzialni są żydzi ? Najlepszym przykładem jest S.Szechter - brat michnika , a także tacy jak Moryl , Brystygierowa , Wolińska Różański i reszta tej hołoty.
-8 #3 Otet 2021-09-27 16:38
Cytuję dżesika:
W Polsce nie powinno być miejsca na pomniki Bestii z Wadowic ani Zbrodniarzy Wyklętych, a są praktycznie wszędzie.

Lekarstw zapomniałaś?
+3 #4 paw 2021-09-29 07:02
To teraz będziemy piętnować naszych dziadków i ojców bo chodzili na pochody, taki był czas. Trochę takie postępowanie pachnie komuną, teraz są nowi bohaterowie i nowi wrogowie a co powiedzą nasze dzieci? Jak nas oceni historia?
+4 #5 Agi 2021-09-29 16:03
Ipn niech sobie wsadzi palce w D...
Te ten Ipn to instytut propagowania nienawiści
-3 #6 ***** Ryżego 2021-09-30 07:52
Cytuję Agi:
Ipn niech sobie wsadzi palce w D...
Te ten Ipn to instytut propagowania nienawiści

Napisał czerwony pajac.
+1 #7 Argo 2021-10-01 17:29
Cytuję ***** Ryżego:
Cytuję Agi:
Ipn niech sobie wsadzi palce w D...
Te ten Ipn to instytut propagowania nienawiści

Napisał czerwony pajac.

Pajac to zrobił Cię na ulicy cwelu jeden

Nie masz uprawnień do komentowania tego artykułu.