Jest odpowiedź zarządu województwa małopolskiego na pismo Komisji Europejskiej i zagrożeniu wstrzyma
Drukuj
Jest odpowiedź Małopolski w sprawie zarzutów anty-LGBT

Jest odpowiedź zarządu województwa małopolskiego na pismo Komisji Europejskiej i zagrożeniu wstrzymania funduszy jeśli uchwała anty-LGBT będzie obowiązywać. Zarząd województwa małopolskiego powołał pełnomocnika i rady do spraw równego traktowania i praw rodziny.

Władze Małopolski miały do wtorku (14.09) czas, aby odpowiedzieć na list ostrzegający Komisji Europejskiej przed możliwą utratą środków unijnych w przypadku dalszego obowiązywania uchwały z 2019 roku "w sprawie sprzeciwu wobec wprowadzenia ideologii LGBT do wspólnot samorządowych". Komisja Europejska uznała, że deklaracja narusza prawa mniejszości seksualnych.

Jak poinformował marszałek Małopolski Witold Kozłowski, odpowiedzią zarządu województwa małopolskiego na pismo Komisji Europejskie jest powołanie Pełnomocnika Zarządu Województwa Małopolskiego ds. Równego Traktowania i Praw Rodziny oraz Rady ds. Równego Traktowania i Praw Rodziny.

Te uchwały były zapowiadane przeze mnie na ostatniej sesji sejmiku województwa małopolskiego. W ślad za nimi, zmieniliśmy także nazwę jednego z departamentów urzędu marszałkowskiego, który będzie pełnić obsługę administracyjną zarówno pełnomocnika, jak i rady - Departament Zdrowia, Rodziny, Równego Traktowania i Spraw Społecznych – mówi marszałek Witold Kozłowski.

Jak informują władze województwa, ideą powołania Rady ds. Równego Traktowania i Praw Rodziny, jest konieczność pogłębiania współpracy na rzecz równego traktowania we wszystkich obszarach życia społecznego. W szczególności obejmuje kwestie podnoszenia świadomości społecznej przeciwdziałanie naruszeniom zasady równego traktowania, współpracy z partnerami społecznymi, organizacjami pozarządowymi i innymi podmiotami w tym zakresie.

Celem Rady jest aktywne wspieranie działań samorządu województwa małopolskiego w zakresie zasady równego traktowania i ochrony praw rodziny, szczególnie w przeciwdziałaniu dyskryminacji ze względu na płeć, rasę, pochodzenie etniczne, narodowość, religię, wyznanie, światopogląd, wiek, niepełnosprawność oraz orientację seksualną, a także dbałość o przestrzeganie konstytucyjnych praw rodziny.

W Małopolsce nie ma miejsca na dyskryminację kogokolwiek, z jakiejkolwiek przyczyny. Małopolska to region budowany na tradycyjnych wartościach opartych na ponad tysiącletniej historii chrześcijaństwa. Wiele razy przekonaliśmy się, że dobro jest w Małopolsce, ale jestem pewien, że jest także szacunek, tolerancja i wzajemne zrozumienie – dodaje marszałek.

Jednym z pierwszych zadań rady ma być wydanie opinii o deklaracji w sprawie LGBT z 2019 roku. Rada ma pełnić funkcję przede wszystkim opiniodawczą dla samorządu.  Przypomnijmy, że sejmik województwa małopolskiego na sesji 20 sierpnia nie uchylił deklaracji, o co wnosiła opozycja. Za pozostaniem przy obecnie obowiązującym dokumencie głosowało 23 radnych, 14 było przeciw.

Zobacz: Radni sejmiku utrzymali deklarację anty LGBT. Małopolska straci unijne dotacje?

(MG)

NAPISZ DO NAS: kontakt@wadowiceonline.pl

Ostatnie artykuły z kategorii Polityka:

W niedzielę wyborcza dogrywka w Andrychowie, Kalwarii i Spytkowicach

W Kalwarii druga tura a tu ktoś ukradł banery kandydata

Maciej Koźbiał dostał się do Sejmiku. Powiat wadowicki będzie reprezentowało dwóch radnych

To najmłodszy radny Rady Powiatu wadowickiego. Przed wyborami było o nim głośno

Burmistrz Kaliński cieszy się z wygranych wyborów