Wójt gminy Mucharz w odpowiedzi na nasz artykuł dotyczący zaniedbań nad Jeziorem Mucharskim, postanow
Zaniedbania nad Jeziorem Mucharskim. Wójt Mucharza mówi, jak jest

Wójt gminy Mucharz w odpowiedzi na nasz artykuł dotyczący zaniedbań nad Jeziorem Mucharskim, postanowiła zabrać głos w tej sprawie i dorzucić nieco kamyczków do ogródka zarządcy zbiornika, czyli Wód Polskich. Ciężko jej się dziwić.

Od dawna informujemy na portalu WadowiceOnline.pl o zaniedbaniach dotyczących Jeziora Mucharskiego. I to nie dlatego, żeby komuś dokopać czy politycznie ugrać, tylko po prostu od lat ze smutkiem obserwujemy, jak potencjał tak fajnej inwestycji się marnuje.

Jezioro Mucharskie to taka trochę wodna atrapa. Niby otwarte z ustanowioną nazwą, regulaminem, który pozwala na nim legalnie pływać i się kąpać a także łowić ryby, ale tak naprawdę słabo tu z wypoczywaniem. Doskonale uzmysławia to  wizyta w upalny weekend. Wypoczynek w jeziorze to w tej chwili zaparkowanie na dziko gdzie popadnie samochodu, rozłożenie się z kocem na brzegu z niewycięta, przerzedzoną trawą i brodzenie w glinie, zanim zanurzymy się w wodzie. Zarządca, czyli Wody Polskie, nie wyznaczył tutaj niestety praktycznie żadnego oficjalnego kąpieliska, plaż i infrastruktury. Korona zapory, mogąca być świetną atrakcją dla turystów, od lat jest zamknięta, mimo, że nic nie stoi na przeszkodzie, aby ją otworzyć dla zwiedzających. Nie ma wyznaczonych miejsc parkingowych czy  punktów gastronomicznych. To wszystko też tonie w śmieciach.

Piękna nowa droga od Zembrzyc do Dąbrówki nie ma nawet wyznaczonej ścieżki rowerowej a widok na jezioro zasłania... wał nasypu kolejowego. Fantastycznie to ktoś pomyślał nie? Na Gołębiówce aż się prosiło, aby przy nowej drodze w takim malowniczym terenie z takim widokiem, ustawić wieżę widokową. Nikt też o tym nie pomyślał. Spektakularny most kolejowy w Zembrzycach nawet nie jest oświetlony (groszowe koszty przy całej inwestycji) a wyobraźcie sobie jak pięknie by wyglądał w nocy. Wyliczać zaniedbania można by długo...

Nasz ostatni artykuł w tej sprawie jak zwykle wywołał spora liczne komentarzy. Mieszkańcy mają powoli dosyć zaniedbań i planują blokadę krajówki. Wody Polskie tradycyjnie odbijają piłeczkę, umywając ręce i zwalając wszystko na gminy.

Zobacz: Mieszkańcy mają dosyć zaniedbań nad Jeziorem Mucharskim. Straszą blokadą krajówki

Głos w tej sprawie po naszej publikacji postanowiła też zabrać wójt gminy Mucharz Renata Galara. Odnośnie śmieci nad jeziorem potwierdziła, że tereny wokół Jeziora Mucharskiego należą do Wód Polskich i zgodnie z  ustawą o utrzymaniu czystości i  porządku w gminach   to właściciel nieruchomości obowiązany jest do utrzymania czystości na swoim terenie. Mimo tego, na mocy podpisanego w 2019 roku porozumienia, wspiera zarządce zbiornika akcjami sprzątania brzegów zbiornika, w których biorą udział zarówno pracowniku Urzędu Gminy w Mucharzu, Wód Polskich, strażacy czy mieszkańcy. Gmina pokrywa zakup worków, rękawwiczkj czy wywozu odpadów. Gmina Mucharz regularnie "przypomina" Wodom Polskim o ciążącym na nich obowiązku utrzymania czystości i porządku na należącym do nich terenie.

Co do braku infrastruktury, to gmina Mucharz jeszcze w 2019 roku czyniła starania o pozyskanie gruntów pod realizację projektu  „Centrum rekreacji i wypoczynku Jaszczurówka”.  Zapowiadało się fantastycznie. Projekt skierowany był zarówno dla mieszkańców gminy Mucharz jak i dla wypoczywających nad jeziorem turystów. Planowano utworzenie kąpieliska, plaży, boisk sportowych, pola biwakowego wraz z infrastrukturą sanitarną a także ścieżki rowerowej i placu zabaw. Miał on być inwestycją współfinansowaną ze środków Unii Europejskiej w ramach Małopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego. Mucharz pozyskał na ten cel dofinansowanie w kwocie blisko 6 milionów złotych. Nic z tego nie powstało. Dlaczego?

Niestety wskutek niekorzystnych warunków dzierżawy jakie zaproponowały Wody Polskie, radni gminy Mucharz podjęli decyzję o rezygnacji z projektu. Brak zapisów, które dotyczyły zabezpieczenia interesów gminy w związku z realizacją projektu był głównym powodem niepodpisania umowy dzierżawy, gdyż narażałoby to wójta gminy na zarzut niegospodarności, zważywszy że PGW Wody Polskie zaproponowały (aby umowa została zawarta na 9 lat, czyli dokładnie tyle, ile wynosi realizacja projektu wraz z okresem jego trwałości. Nietrudno sobie wyobrazić sytuację, w której Gmina wybuduje Centrum i po 9 latach umowa dzierżawy nie zostanie przedłużona. Bez odpowiednich zapisów zostalibyśmy z niczym. Zarówno teren dzierżawiony jak i użytkowany przez gminę miał być utrzymywany z budżetu gminy – informuje nas wójt gminy Mucharz Renata Galara.

W grudniu 2019  roku  nowy wójt Stryszowa Szymon Duman (PiS), fan "dobrej zmiany" zgodził się na warunki zarządcy zbiornika i otrzymał oszałamiający... 1 hektar terenu (tak dobrze czytacie: kwadrat o "oszałamiających" wymiarach 100 na 100 metrów co przy linii brzegowej jeziora może wywoływać tylko śmiech...) nad jeziorem w Dąbrówce i to na 9 lat z możliwością przedłużenia umowy na kolejny okres. Gmina miała  tu utworzyć legalną plażę z kąpieliskiem. Z Warszawy specjalnie na podpisanie umowy przyjechał prezes Wód Polskich Przemysław Daca. Miał on co prawda pewne kłopoty co do tego, z którą gminą podpisuje umowę, bo mylił mu się Mucharz ze Stryszowem... Dodajmy, że plaży również do dziś nie ma...

To w obrębie Jaszczurówki gmina planowała realizować inwestycje związane z rozbudową infrastruktury turystycznej nad zbiornikiem. Nie posiadamy wystarczających środków w budżecie aby tworzyć infrastrukturę wokół całego jeziora a tym bardziej do organizowania parkingów na nienależących do nas terenach, zwłaszcza że są to treny zalewowe – dodaje wójt Renata Galara.

Co ciekawe, do 20 maja danego roku gmina ogłasza na podstawie ustawy Prawo Wodne wykaz kąpielisk na jej terenie. Wykaz ten ogłasza się na podstawie wniosków które wpływają od podmiotów planujących utworzyć takie kąpieliska. Jak się dowiadujemy, w roku poprzednim do gminy Mucharz... nie wpłynął żaden taki wniosek, dlatego można stwierdzić, że na terenie Gminy Mucharz nie ma żadnego legalnie działającego kąpieliska.

Takie to fantastyczne to Jezioro Mucharskie...

 

(Marcin Guzik)

NAPISZ DO NAS: kontakt@wadowiceonline.pl

Komentarze   

+12 #1 Anka 2021-07-08 11:59
To wójt Stryszowa zaszalał z wielkością plaży. Ale chyba nie chciał pisowskiemu betonowi ze swojej partii robić przykrości i odmawia "łaski" ;)
Cytować
+6 #2 po kwarantannie... 2021-07-08 12:20
Cytuję Anka:
To wójt Stryszowa zaszalał z wielkością plaży. Ale chyba nie chciał pisowskiemu betonowi ze swojej partii robić przykrości i odmawia "łaski" ;)

...nie chciał, ale musiał?
Cytować
+34 #3 A kiedyś 2021-07-08 13:19
Kiedyś było pięknie w Zagórzu szło się na rybki nad Skawę grzybki się zbierało turystów się nie uświadczyło, trzeba było zalać piękne tereny, wysiedlić bo woda dla Śląska potrzebna..
Cytować
-11 #4 Rozwiązanie: 2021-07-08 13:25
Gminy na których terenie jest zbiornik muszą się spotkać wypracować wspólne zdanie spisując je by mieć konkret czego chcemy i na jakich warunkach. Następnie należy wspólnie udać się do Warszawy aby spotkać się osobami decyzyjnymi w rządzie - z naszego regionu jest wiele posłów. Zaprezentować co jako Gminy chcemy zrobić, a co nas ogranicza w tym wypadku np. niekorzystne podejście Wód Polskich.

9 lat przy takiej skali inwestycji to jest kpina za którą ktoś powinien wylecieć z roboty. Taki termin to można dać budce z hotdogami jak chce gdzieś dzierżawić jakiś teren, a nie Gminie przy milionowych inwestycjach. Idąc dalej Gmina zarządza dobrem wspólnym tak samo jak Wody Polskie które zarządzają dobrem wspólnym więc tworzenie tak irracjonalnego podejścia jest chore ze strony Wód Polskich: przecież oni tego nie dzierżawią prywatnej firmie, tylko Gminie. Jak się obawiają że Gmina nic nie zrobi to dodać zapis że w terminie do musi być zrealizowane to i to.

Tu potrzeba stanowczości władz lokalnych w stosunku do władz rządowych. Tam, nikt nie traci bo oni zyskają iż w regionie zaczną powstawać wartościowe inwestycje, ludzie - mieszkańcy, turyści zyskają bo powstanie fajne miejsce oraz lokalna władza zyska bo temat ruszy tylko trzeba iść i podreptać za tematem.

Bo to co jest obecnie to cyrk: żyjemy wolnym kraju - nie ma wojny, jest woda - nie mamy problemu Afryki, jest pogoda i nic się nie dzieje....i wszyscy czekają aż....minie kolejne 50....lat i się może dogadamy, a może nie - nie po co przelewaliśmy krew za wolność, aby taki temat nas przerastał jako naród !

Warto także skorzystać z opcji atomowej:
Jesteśmy regionem ludzi wierzących co miesiąc są zawierzenia w Częstochowie i tysiące świadectw ludzi opowiadających jak trudne sprawy potrafiły się błyskawicznie rozwiązać po ich zawierzeniu, to link do ostatniego zawierzenia ( z świadectwami ludzi ) z 3 lipca 2021 Jasna Góra Klasztor Ojców Paulinów:
https://www.youtube.com/watch?v=dUZFE3jdnZI

Dodatkowo poprosić lokalnych proboszczów aby została odprawiona Msza w intencji rozwiązania tej patowej sytuacji bo bez Boga będziemy się z tym tematem bujać jak dzieci chodzące we mgle przez kolejne lata. Skoro co niedziele wypowiadamy słowa: "Wieżę w Boga WSZECHMOGĄCEGO. .." to pora zacząć tą wiarę wprowadzać w życie.
Cytować
+10 #5 Adam 2021-07-08 13:40
Proponuję udać się do Ojca Rydzyka on potrafi z każdym się dogadać inwestować, może być pomostem w rozmowach z pisem co dalej z zaporą,poczekaj my jeszcze 30lat,wreszcie będą wszyscy zachwyceni....
Cytować
+22 #6 gonzo 2021-07-08 15:09
za dużo urzędników
Cytować
+2 #7 Krzysztof 2021-07-08 15:30
No właśnie - tak wyglądają rozmowy z żydami.
Cytować
0 #8 @ 2021-07-08 18:41
Po co gminie inwestować w teren zalewowy !!!! Wojcina wprowadza w błąd i gmina nie moze inwestowac jak nie jest włascicielem !!! Budujemy na terenie gminy z okreslonym dostępem do jeziora i po problemie.Ale jak się niechce nic zrobic to szkukasie wymówek!!!.Uzga dnieamy pas dostepu to jeziora i tam działamy np:wysypujemy i itwardzamy teren pod parking it. Te budowle wartościowe mamy na swoim terenie który nie jest zalewowy !!.Jest to teren gdzie zlewnia wody w jeden dzien a nie musi padać w mucharzu podniesie wode o 2 metry i co wtedy? Dam przykład z Namestowa tam wybudowali to: https://www.google.com/maps/place/029+01+Namiest%C3%B3w,+S%C5%82owacja/@49.4066886,19.5179986,17214m/data=!3m1!1e3!4m15!1m9!3m8!1s0x4715c8eba79f8efd:0x24e57c8b7a824b6!2s029+01+Namiest%C3%B3w,+S%C5%82owacja!3b1!8m2!3d49.404472!4d19.4812155!14m1!1BCgIgARICCAI!3m4!1s0x4715c8eba79f8efd:0x24e57c8b7a824b6!8m2!3d49.404472!4d19.4812155
Takie coś można szybko zrobić z siatki i kamienia i bez względu na podniesienie wody obiekt funkcjonuje w razie czego to tylko można posprzątać po podniesieniu wody i koszt niewielki i plaza jest na początek i kompielisko bez błota czyli fal uderzających w brzeg.Naprawdę nie potrzeba się unosić tylko działać.Drogie rzeczy budowac na gminym a reszta w pasie zalewowym i po problemie
Cytować
0 #9 Adam111 2021-07-08 19:16
Cytuję @:
Po co gminie inwestować w teren zalewowy !!!! Wojcina wprowadza w błąd i gmina nie moze inwestowac jak nie jest włascicielem !!! Budujemy na terenie gminy z okreslonym dostępem do jeziora i po problemie.Ale jak się niechce nic zrobic to szkukasie wymówek!!!.Uzgadnieamy pas dostepu to jeziora i tam działamy np:wysypujemy i itwardzamy teren pod parking it. Te budowle wartościowe mamy na swoim terenie który nie jest zalewowy !!.Jest to teren gdzie zlewnia wody w jeden dzien a nie musi padać w mucharzu podniesie wode o 2 metry i co wtedy? Dam przykład z Namestowa tam wybudowali to: https://www.google.com/maps/place/029+01+Namiest%C3%B3w,+S%C5%82owacja/@49.4066886,19.5179986,17214m/data=!3m1!1e3!4m15!1m9!3m8!1s0x4715c8eba79f8efd:0x24e57c8b7a824b6!2s029+01+Namiest%C3%B3w,+S%C5%82owacja!3b1!8m2!3d49.404472!4d19.4812155!14m1!1BCgIgARICCAI!3m4!1s0x4715c8eba79f8efd:0x24e57c8b7a824b6!8m2!3d49.404472!4d19.4812155
Takie coś można szybko zrobić z siatki i kamienia i bez względu na podniesienie wody obiekt funkcjonuje w razie czego to tylko można posprzątać po podniesieniu wody i koszt niewielki i plaza jest na początek i kompielisko bez błota czyli fal uderzających w brzeg.Naprawdę nie potrzeba się unosić tylko działać.Drogie rzeczy budowac na gminym a reszta w pasie zalewowym i po problemie


Popieram.a nie tylko chodzić od portalu do gazety i mówić jakie to zle są wody polskie A samemu i tak nie chcieć nic zrobić. Działać A nie marudzić. Chyba że się chce przetrwać tylko kadencje to inna sprawa.
Cytować
-3 #10 Adam111 2021-07-08 19:19
Cytuję po kwarantannie...:
Cytuję Anka:
To wójt Stryszowa zaszalał z wielkością plaży. Ale chyba nie chciał pisowskiemu betonowi ze swojej partii robić przykrości i odmawia "łaski" ;)

...nie chciał, ale musiał?

Hektar plaży to mało?
Cytować
+3 #11 @@ 2021-07-08 21:07
Cytuję Adam111:
Cytuję po kwarantannie...:
Cytuję Anka:
To wójt Stryszowa zaszalał z wielkością plaży. Ale chyba nie chciał pisowskiemu betonowi ze swojej partii robić przykrości i odmawia "łaski" ;)

...nie chciał, ale musiał?

Hektar plaży to mało?

Dużo w takim układzie na swinnej to prawie 30 metrów na 300metrów .Cóz oni myśla że to kwadrato 100/100
Cytować
+11 #12 mieszkaniec 2021-07-08 21:25
najlepiej siedzieć na "tronie" i opowiadać, że nic nie można zrobić.
Zamknąć drzwi przed petentami, zwalać na pandemię.
Worki ze śmieciami z akcji, o której szanowna pani wójt wspomina do dziś stoją koło drogi OD MAJA!!!!
Najbardziej nieudolny włodarz w historii tej gminy
Cytować
-23 #13 Adam woj. śląskie 2021-07-08 23:31
Jesteście szanowni rodacy z Małopolski, sorry ale Wasza mentalność....
Cytować
-16 #14 Ślązak 2021-07-09 11:32
Internauta o nicku "A kiedyś", to totalny debil. Jaka woda dla Śląska idioto? Z Mucharskiego jeziora? Pojebało Cię? Ciebie i tych co ci plusy nawciskali?
Cytować
+7 #15 Galara do wywalenia 2021-07-09 16:10
Prawda jest taka że Galara i jej team nic nie robią, wszystko w gminie bez nadzoru, ta baba jest do wywalenia. Zapytajcie jak gazyfikację gmina nadzoruje, zapytajcie jak to wprowadzane jest w budynku komunalnym w Skawcach, to się nadaje do zgłoszenia o niegospodarność ! Zero nadzoru gminy. W gminie w Mucharzu tylko usłyszeć można - to nie my, to nie ja, nie da się, nie możemy, nie potrafimy, to oni, nie ma pieniędzy itd. byle nic nie robić i za nic nie odpowiadać, i tak od wypłaty do wypłaty.Weź się babo w końcu do roboty i nie zasłaniaj się za innymi a nie to czas zmienić wójta,wojcine!
Cytować
+18 #16 Do Ślązak 2021-07-09 17:03
Naucz się kultury Ślązaku, i poczytaj troszkę o zaporze! Pierwotnie zaprojektowano zbiornik Świnna Poręba głównie jako zbiornik wody pitnej dla aglomeracji Śląskiej!
Cytować
+3 #17 es 2021-07-11 19:33
Czytam i tak wracam pamiecia do Mucharza,Wadola , Wodniakowki,Bra nkowki, do ludzi, ktorzy tam mieszkali, piekne miejsca, mile wspomnienia. Tylu ludzi musialo sie wyprowadzic, zaczynac zycie w nowych miejscach. Szkoda, ze wlodarze Gminy Mucharz nie walcza i nie zrobia pieknych miejsc do wypoczynku mad Jeziorem Mucharskim
Cytować
+8 #18 M. 2021-07-12 11:58
Warto, żeby powstała plaża i przystań dostosowana dla ludzi z niepełnosprawno ściami.
Cytować
-5 #19 Bubu 2021-07-13 18:26
Ot i całe Wołkowice....kr ytyka..."cudown e pomysły"....bra k pomysłu i działania...zaw iść... pseudopolityczn a wojenka...i zero efektu...pozost aje zawiść i nienawiść....
Ale przyjdzie taki czas.../Boże broń/, że Rudy Cudak wszystkim Wam dogodzi... i znów będzie biednie i bezradnie...i won na szparagi...
Cytować
+7 #20 do bubu 2021-07-14 14:30
tak! bo mamy dość syfu pisowskiego złodziejskiego w spółkach skarbu Państwa,krętacz y,Rydzyków ,Sasinów,Czarnk ów,Pinokia Morawieckiego,i karzełka kaczyńskiego!
Cytować
+3 #21 Niki 2021-07-19 20:39
Cytuję Adam woj. śląskie:
Jesteście szanowni rodacy z Małopolski, sorry ale Wasza mentalność....



O mentalności Ślązaków też można wiele powiedzieć
Cytować
0 #22 Iga 2021-07-21 18:01
Ą czy te firmy, czy osoby, które wypożyczają kajaki, czy rowerki wodne nad jeziorem płacą coś do gminy?
Cytować
+1 #23 Obserwator 2021-07-21 18:49
Cytuję Iga:
Ą czy te firmy, czy osoby, które wypożyczają kajaki, czy rowerki wodne nad jeziorem płacą coś do gminy?

Już cię głowa boli czy płacą do Gminy. Załóż sobie działalność to się dowiesz.
Cytować