Starosta wadowicki o renowacji pomnika Emila Zegadłowicza w Wadowicach.
Renowacja pomnika Zegadłowicza już nie taka prosta…

Starosta wadowicki o renowacji pomnika Emila Zegadłowicza w Wadowicach.

W związku z artykułem pt. „Pomnik Emila Zegadłowicza w Wadowicach znów się rozsypuje. Odpadł mu palec i kawałek czoła”, opublikowanym na portalu www.wadowice24.pl w dniu 30 czerwca 2021 roku, przekazuję swoje stanowisko w tej sprawie. Dzięki temu – zgodnie z Prawem prasowym – czytelnicy uzupełnią swoją wiedzę na ten temat i poznają argumenty drugiej strony – Zarządu Powiatu w Wadowicach, które w ww. materiale całkowicie pominięto.

Na wstępie warto podkreślić, iż w marcu 2020 r. pomnik został wpisany do rejestru zabytków ruchomych województwa małopolskiego. W związku z tym renowacja obiektu wymaga czasu. Musi zostać przeprowadzona przez odpowiednią osobę – dyplomowanego konserwatora dzieł sztuki, po uprzednim uzyskaniu pozwolenia Małopolskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków.

Nieruchomość, na której znajduje się ww. pomnik, jest własnością Powiatu Wadowickiego, oddaną w trwały zarząd I Liceum Ogólnokształcącemu im. M. Wadowity w Wadowicach. W przeszłości dyrektor szkoły zwracała się do Zarządu Powiatu o zwiększenie planu finansowego placówki o środki na renowację pomnika – i takie remonty przeprowadzano. Były one jednak dużo łatwiejsze niż obecnie, po wpisaniu obiektu do rejestru zabytków, o co zabiegało Towarzystwo Miłośników Ziemi Wadowickiej (TMZW), które w lutym 2019 r. wystąpiło w tej sprawie do Małopolskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków. Także Zarząd Powiatu, mając na uwadze prośbę TMZW, wniósł w kwietniu 2019 r. do Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków w Krakowie o wpisanie pomnika do rejestru zabytków ruchomych. Małopolski Wojewódzki Konserwator Zabytków decyzją znak: Zkr.5140B.46.2019.JH z dnia 12.03.2020 r. orzekł o wpisaniu pomnika Emila Zegadłowicza do rejestru zabytków ruchomych województwa małopolskiego.

W artykule pojawia się sugestia, że Starostwo nie odpowiada na pisma i apele ze strony TMZW. Tymczasem żadne z pism, które skierowało do naszego urzędu Towarzystwo, nie pozostało bez odpowiedzi. Przykładem może być to z 4 listopada 2019 r., w którym zwraca się do powiatu o wyrażenie zgody na zabezpieczenie we własnym zakresie pomnika Emila Zegadłowicza przed skutkami zimy. Już 29 listopada 2019 r. Zarząd Powiatu w Wadowicach podjął uchwałę, w której wyraził zgodę na podjęcie działań przez TMZW. Wszelkie koszty związane z zabezpieczeniem przed zimą pomnika oraz uporządkowaniem terenu miało ponosić Towarzystwo.

Uszkodzenia, o których mowa w artykule opublikowanym na portalu wadowice24.pl, nie są nowe. Potwierdza je dokumentacja fotograficzna z kwietnia 2019 r., którą dysponuje Zarząd Powiatu w Wadowicach. Mając na uwadze stan techniczny obiektu i fakt wpisania go na listę zabytków, Zarząd Powiatu wystąpił do Małopolskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków o wydanie zaleceń konserwatorskich dotyczących remontu pomnika. Takie zalecenia Konserwator przesłał pismem z dnia 04.03.2021 r. Czytamy w nich, iż „założenia postępowania konserwatorskiego wraz z odpowiednią dla takiego obiektu technologią musi opracować dyplomowany konserwator dzieł sztuki, najlepiej mający doświadczenie w pracy nad obiektami z betonu.” Po otrzymaniu ww. zaleceń, Zarząd Powiatu przystąpił do realizacji tego zadania, mimo trudności wynikających z obowiązujących przepisów prawa. Obecnie wszczęto procedurę mającą na celu wyłonienie wykonawcy projektu, a następnie – po uzyskaniu pozwolenia Małopolskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków – wykonawcy prac restauracyjnych.

Mam świadomość, że procedury i przepisy prawa, które musi stosować administracja samorządowa, są często bardzo skomplikowane. Dlatego, aby rzetelnie przedstawić i wyjaśnić mieszkańcom naszego powiatu problemy, z którymi boryka się samorząd powiatowy, warto zwrócić się do starostwa w celu uzyskania szczegółowych i zgodnych ze stanem faktycznym informacji. Zapewniam, że urząd, którym kieruję, zawsze udziela wyczerpujących informacji zarówno mieszkańcom, jak i dziennikarzom.

 

Z wyrazami szacunku

Starosta Wadowicki

Eugeniusz Kurdas

NAPISZ DO NAS: kontakt@wadowiceonline.pl

Komentarze   

+9 #1 alibaba 2021-07-01 21:45
Nie jest tajemnicą, że Emil Zegadłowicz kością w gardle kościoła i wyznawców PiS. Oczywiście za nic oni mają fakt, że Zegadłowicz należał do ulubionych poetów Jana Pawła II. Nie chcą wiedzieć, że młody Karol Wojtyła korespondował z autorem Wrzosów, Powsinóg Beskidzkich... Wyznawcy religii smoleńskiej swoje wiedzą i już!
A że obawiają się, ić demontaż pomnika wywiołałby ogólnopolską awanturę (Czarnek jeszcze w głowach społeczeństwa nie zdążył bardzo namieszać), to czekają, aż się pomnik rozsypie...
Cytować
+6 #2 Zbigniew Jurczak 2021-07-03 09:21
Niestety sprawa pomnika Zegadłowicza w relacji WC24 jest raczej kolejnym elementem wojenki w lokalnym PiS-ie niż troską o stan pamięci czy świadomości zbiorowej o najwybitniejszy m regionalnym poecie i pisarzu. Przypomnę, że to samorząd lokalny, będący praktycznie od lat pod wpływem byłej burmistrz, doprowadził do likwidacji Muzeum E.Zegadłowicza w Gorzeniu. Czy było to efektem porozumienia czy uległości wobec żądań dewocyjnych purpuratów - czas pokaże. Faktem jest, że po 1994 roku Wadowice wypromowały populistyczną, prymitywną wersję rodzinnego miasteczka papieża, którego synonimem stała się kremówka. Zarzucono całkowicie pamięć intelektualnego oblicza Wadowic, o którym papież jako środowisku wychowawczym pamiętał i którego znaczenie podkreślał nie tylko w wypowiedziach.
Cytować
+17 #3 Nemo 2021-07-08 01:02
Cytuję Zbigniew Jurczak:
Niestety sprawa pomnika Zegadłowicza w relacji WC24 jest raczej kolejnym elementem wojenki w lokalnym PiS-ie niż troską o stan pamięci czy świadomości zbiorowej o najwybitniejszym regionalnym poecie i pisarzu. Przypomnę, że to samorząd lokalny, będący praktycznie od lat pod wpływem byłej burmistrz, doprowadził do likwidacji Muzeum E.Zegadłowicza w Gorzeniu. Czy było to efektem porozumienia czy uległości wobec żądań dewocyjnych purpuratów - czas pokaże. Faktem jest, że po 1994 roku Wadowice wypromowały populistyczną, prymitywną wersję rodzinnego miasteczka papieża, którego synonimem stała się kremówka. Zarzucono całkowicie pamięć intelektualnego oblicza Wadowic, o którym papież jako środowisku wychowawczym pamiętał i którego znaczenie podkreślał nie tylko w wypowiedziach.Panie Zbyszku patrząc na tzw mam wrażenie że trzeba założyć jakaś odobna organizację w której ludzie by wykazywali coś więcej niz marudzenie bo obserwuje wasze działania od lat i zaznaczam że nie jestem żadnym trolem czy ukrytym fanem pis czy władzy do kościoła mi też nie po drodze ale te wasze towarzystwo przypomina mi towarzyska grupę niespełnionych artystów natomiast samego działania ma przestrzeni tych lat niestety proporcjonalnie nie za dużo , ile środków zebraliscie sami ż różnego rodzaju akcji promowania miasta ile rzeczy było sfinansowane z waszego towarzystwa nie przy pomocy instytucji państwowych dotacji itp gdzie sa te akcje na przetrzeni tych lat nie macie nawet wlasnego lokalu ? Co z dworkiem zegadlowicza co tam sie wydarzylo w cigu ostatnich 30 lat ? Co zrobiliscie ? Prosze to wykazać bo naprawdę jako mieszkaniec Wadowic niewiele znalazłem być może słabo się reklamujecie a co za tym idzie słabo dzialacie proszę o odpowiedź, dziękuję
Cytować
+14 #4 Nemo 2021-07-08 01:08
Dodam jeszcze że w tym naszym świętym mieście może się wladza nigdy nie zmienić? I co wtedy ? a Pan do końca życia będzie pisał jak ciężko było ż obecną władza i jak to pod gorke cale zycie chyba nie w tym rzecz?
Cytować
Dodaj komentarz

Pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy. Redakcja portalu WadowiceOnline.pl informuje, że nie odpowiada za treść komentarzy użytkowników. Komentarze o charakterze gróźb, personalne ataki oraz komentarze zakłócające dyskusję (trolling, spam) będą usuwane.