Mateusz Klinowski, były burmistrz Wadowic a obecnie radny Rady Miejskiej w Wadowicach, zajmie się ekolo
Były burmistrz a obecnie radny zajmie się ekologią na Uniwersytecie Jagiellońskim

Mateusz Klinowski, były burmistrz Wadowic a obecnie radny Rady Miejskiej w Wadowicach, zajmie się ekologią na swojej macierzystej uczelni Uniwersytecie Jagielloński. Rektor powołał go do składu  Rady Klimatycznej uczelni.

Taka ciekawostka. Rektor Uniwersytetu Jagiellońskiego profesor Jacek Popiel powołał doktora Mateusza Klinowskiego, byłego burmistrza Wadowic a obecnie radnego Rady Miejskiej, do składu Rady Klimatycznej UJ. W skład nowo powołanego gremium weszło 25 przedstawicieli społeczności akademickiej najstarszej polskiej uczelni, którzy będą wypracowywali rekomendacje i planowali działania związane z szeroko pojętą ekologią i ochroną klimatu.

Polityk cieszy się z tego faktu, krytykując przy okazji niską jego zdaniem świadomość ekologiczną mieszkańców naszych okolic.

Jestem jednym z niewielu polityków świadomie nie posiadających samochodu i poruszających się na co dzień rowerem i komunikacją publiczną 👈 Już w 2010 r. startowałem w wyborach mając w programie walkę ze smogiem i ochronę środowiska naturalnego wśród głównych postulatów. Dzisiaj to już standard 👈 Wciąż jestem jedynym politykiem domagającym się otwarcie zakazu spalania paliw stałych na terenie całego kraju wprowadzonego jak najszybciej 👈 No i takim, którego możesz regularnie zobaczyć zbierającego śmieci w terenach zielonych 👈 Niestety, okazuje się, że dla wyborców nie są to sprawy ważne 🤷😆 Dla władz mojego uniwersytetu jednak najwyraźniej tak ✌ - komentuje Mateusz Klinowski.

Klinowski będzie się zajmował m.in. popularyzacją zagadnień związanych z ochroną środowiska i klimatu na swojej macierzystej uczelni, gdzie od lat jest wykładowcą akademickim na Wydziale Prawa i Administracji.

Powołanie Rady Klimatycznej UJ to efekt oddolnej inicjatywy społeczności akademickiej, skupionej w ruchu KlimatUJ. Jej przedstawiciele w styczniu tego roku złożyli petycję na ręce władz uczelni, pod którą podpisało się ponad 1000 osób. Wśród kilkunastu postulatów znalazło się m.in. wezwanie do utworzenia planu, kiedy Uniwersytet Jagielloński stanie się instytucją neutralną węglowo, przeprowadzenia audytu energetycznego uczelni i podjęcia działań zmierzających do zmniejszenia zużycia energii czy wyeliminowania plastiku w postaci opakowań, materiałów promocyjnych i biurowych z przestrzeni uniwersyteckich do końca br. Autorzy petycji zaapelowali również o stworzenie programu grantowego, wspierającego interdyscyplinarne badania stosowane w dziedzinie zapobiegania skutkom katastrofy klimatycznej i ekologicznej.

Przedstawione propozycje spotkały się ze zrozumieniem władz UJ. Na podstawie decyzji prof. Jacka Popiela z 26 maja powołana została Rada Klimatyczna Uniwersytetu Jagiellońskiego na kadencję 2020-2024. Do jej głównych zadań należeć będzie opracowanie strategii klimatycznej UJ i popularyzacja na uczelni oraz w otoczeniu społecznym wiedzy na temat kryzysu klimatyczno-ekologicznego. Rada będzie także kształtować politykę klimatyczną UJ z uwzględnieniem jej wpływu na działania władz Krakowa, Małopolski i Polski oraz współpracować z polskimi i zagranicznymi uczelniami w zakresie dobrych praktyk odpowiadających na wyzwania kryzysu klimatyczno-ekologicznego. Nowo utworzony zespół został też zobowiązany do opiniowania i rekomendowania władzom uczelni działań mających na celu przeciwdziałanie temu kryzysowi i adaptację do jego skutków, w szczególności w zakresie ochrony bioróżnorodności, dążenia do gospodarki odpadami komunalnymi o obiegu zamkniętym i zeroemisyjności.

(Marcin Guzik)

NAPISZ DO NAS: kontakt@wadowiceonline.pl

Komentarze  

+3 #1 Pytajacy 2021-06-09 12:28
Czy młoda studenta bajońskimi kwotami też wesprze nowe ekologiczne inicjatywy "eksperta" :D :D :D

#PatologiMówimy NIE
Cytować
-10 #2 . 2021-06-09 12:34
Przynajmniej Laki od Karyny i Morcina ma po czym lać.
Cytować
+11 #3 yanek 2021-06-09 13:45
każdy zdrowo myślący wie kto i w jakim stopniu truje środowisko, twoje nie posiadanie samochodu nic nie zmienia, nie próbujcie zwalić winy za zanieczyszczani e planety na zwykłego obywatela...
Cytować
+9 #4 wow 2021-06-09 13:56
Dobrze, że samochodu nie ma, bo jak miał motor, to po chodnikach jeździł. Gdyby miał samochód to ilość kolizji drogowych w Wadowicach mogłaby skoczyć kilkukrotnie. Sabotażysta i ideologiczny pokręceniec. Skończy w zoo jak jego studentka. Tyle, że być może po drugiej stronie.
Cytować
0 #5 Ortodonta .... 2021-06-09 14:08
Cytuję Pytajacy:
Czy młoda studenta bajońskimi kwotami też wesprze nowe ekologiczne inicjatywy "eksperta" :D :D :D

#PatologiMówimyNIE

Jad pisssowski .... i ten ciągły żal ... o te młoda studentkę..... jak to się mówi - nie dla psa kiełbasa....
Cytować
+7 #6 Roxi 2021-06-09 15:34
Cytuję Ortodonta ....:
Cytuję Pytajacy:
Czy młoda studenta bajońskimi kwotami też wesprze nowe ekologiczne inicjatywy "eksperta" :D :D :D

#PatologiMówimyNIE

Jad pisssowski .... i ten ciągły żal ... o te młoda studentkę..... jak to się mówi - nie dla psa kiełbasa....


Żaden jad tylko fakty, ludzie wiedzą jak było przy przetargu !
Cytować
+36 #7 Prosta sprawa 2021-06-09 17:59
W latach 80 na jednym z osiedli domów jednorodzinnych ,mieszkańcy bez żadnych dotacji, wymienili wszystkie kotły węglowe na gazowe. Plany, projekty, wykonawstwo, wszystko we własnym zakresie. Sielanka trwała dwa lata, śnieg z balkonów można było ,,topić i pić ".Rozpoczęto podwyżki cen gazu, ludzie wrócili do " węgla ".Każda następna władza ma "gdzieś "ekologię.Liczy się tylko kasa. Właśnie, masa urzędników, dotacje, projekty, audyty ,komisje itp.itd. Jeśli te wszystkie ogromne środki przeznaczyć np.na obniżkę akcyzy gazu, to w ciągu miesiąca problem kotłów węglowych,by nie istniał. Wiemy, wiemy,szkoda tak dochodowego interesu.
Cytować
-22 #8 Ireneusz 2021-06-09 19:02
A w Krakowie smok puścił bąka mają ciepło patologia antkow krakowskich
Cytować
-11 #9 misiek 2021-06-09 19:52
ekologia jak ma się do rond ? gdzie ronda małe generują potęzne korki !!!!!!!!!!!!!!! !!!!
Cytować
+29 #10 Gościu 2021-06-09 23:27
Panie Mateuszu, od 30 lat nie ma skupu surowców wtórnych, nie wszystko co było w PRL-u było złe. Proszę walczyć o wprowadzenie wysokich kaucji za butelki plastikowe, szkło czy puszki tak jak w Niemczech, gdzie automat wraca 0,25 centa za puszkę po piwie,szkło czy plastik. Naciskać na rząd żeby wprowadzili odpowiednie ustawy bo w Polsce jest wysypisko śmieci. A co z fotowoltaiką? Od stycznia zmiana przepisów, już nie będzie się opłacało zakładać systemów odnawialnych, bo Tauron to państwo w państwie. Zakazanie palenia paliwami stałymi to jest utopia, trzeba stworzyć ludziom możliwości przejścia na inne paliwa. Dużo jeżdżę na rowerze i widzę że po wsiach zwłaszcza górskich takich jak Zawoja,Lachowic ze, Stryszawa, Gzechynia itdp nie ma nawet gazu o czym tu mówimy.
Cytować
-16 #11 Obserwator 2021-06-10 06:21
Tylko Mądrzy ,wykształceni,i nteligentni ludzie wiedzą co to ekologia na szczęście mamy wśród nas takich, dziękujemy panie MATEUSZU!!
Cytować
-17 #12 Czyste środowisko. 2021-06-10 07:53
Brawo.. To był jedyny burmistrz tego miasta. Brawo za namacalne działania!!
Cytować
+15 #13 wow 2021-06-10 08:44
Cytuję Obserwator:
Tylko Mądrzy ,wykształceni,inteligentni ludzie wiedzą co to ekologia na szczęście mamy wśród nas takich, dziękujemy panie MATEUSZU!!

Tylko ćwoki, naćpane brudasy, śmierdziele z kokaina zamiast mózgu mogą o energii kosmicznej pieprzyć i zakorkowywać miasta w myśl swoich chorych wizji.
Cytować
-18 #14 dżołk 2021-06-10 13:44
i cyk, "do przechowalni" najwyższej klasy specjalistę, pewnie żeby w korytku nie brakło?. Całe szczęście, że z dala od Wadowic. Nie mógł Pan ze sobą światłego Łączanina zabrać?!
Cytować
-16 #15 Obserwator 2021-06-10 21:58
Wow !twój odcisk bardzo nadeptany bardzo boli boli ,boli ,boli i boooooli
Cytować
+13 #16 mm 2021-06-11 15:58
I co kogo to obchodzi
Cytować
Dodaj komentarz

Pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy. Redakcja portalu WadowiceOnline.pl informuje, że nie odpowiada za treść komentarzy użytkowników. Komentarze o charakterze gróźb, personalne ataki oraz komentarze zakłócające dyskusję (trolling, spam) będą usuwane.