Burmistrz Wadowic Bartosz Kaliński przedłużył o trzy miesiące wyrzucenie Towarzystwo Miłośników Z
Burmistrz Kaliński przedłużył o 3 miesiące termin wyrzucenia TMZW z ich dotychczasowej siedziby

Burmistrz Wadowic Bartosz Kaliński przedłużył o trzy miesiące wyrzucenie Towarzystwo Miłośników Ziemi Wadowickiej z dotychczasowej, użyczonej przez gminę siedziby.

Jak już informowaliśmy, burmistrz Wadowic Bartosz Kaliński rozwiązał umowę użyczenia lokalu przy ulicy Krakowskiej 8, w którym od 5 lat roku znalazło siedzibę działające od prawie pół wieku Towarzystwa Miłośników Ziemi Wadowickiej. Rozwiązanie umowy zaplanowano na 31 grudnia 2020, termin wydania nieruchomości wyznaczono na 4 stycznia 2021 na godzinę 9:00. Na razie nie wiadomo, po co włodarzowi ten lokal. Mówi się o przeznaczeniu go na na biuro Rady Miejskiej.

Lokal to trzy pomieszczenia biurowe o łącznej powierzchni prawie 82 metrów kwadratowych, jest tu też zaplecze socjalne i dwa pomieszczenia sanitarne. TMZW przechowuje tutaj meble, zbiory (m.in. obrazy, rysunki, książki), instrumenty muzyczne a także bogatą dokumentację z kilkudziesięciu lat.

Zobacz: Burmistrz Kaliński wyrzuca Towarzystwo Miłośników Ziemi Wadowickiej z dotychczasowej siedziby
Zobacz: Towarzystwo nie chce tak łatwo dać się wyrzucić z siedziby. Apelują do radnych

Decyzja włodarza mocno zbulwersowała członków towarzystwa, którzy nie zamierzają poddać się bez walki o swoje miejsce na kulturalnej mapie miasta. Uważają, ze wyrzucanie ich w czasie epidemii, okresie zimowym i czasie nadchodzących świąt, w dodatku, kiedy większość z członków ma już swoje lata, powoduje, że nie są oni w stanie opuścić lokalu.

Zarząd Towarzystwa, członkowie i nasi sympatycy zadecydowali. Tak łatwo jak w 1992 i w 1998 roku nie ustąpimy. Burmistrz działa wbrew ustawie samorządowej i swoim powinnościom. Nie po to został zatrudniony, by niszczyć mieszkańców i ich społeczną aktywność. Walczymy, choćby to były nasze Termopile. Przyjaciół i sympatyków prosimy o propagowanie naszych racji – mówił nam prezes TMZW Zbigniew Jurczak.

W tej sprawie zaapelował też do włodarza w grudniu radny powiatowy Sebastian Mlak, również argumentując to wiekiem członków towarzystwa, okresem zimowym a także pytając, czy miasto ma jakiś lokal dla TMZW i jakie są naprawdę powody wyrzucenia ich z dotychczasowego lokalu.

Burmistrz Wadowic Bartosz Kaliński nie odpowiedział na te pytania, jednak przychylił się do prośby członków towarzystwa i przedłużył im termin opuszczenia lokalu o 3 miesiące, do 31 marca tego roku.

Towarzystwo Miłośników Ziemi Wadowickiej działa od 1971 roku. Z 14 założycieli żyją już tylko dwie osoby: Zbigniew Jurczak i Jan Warmuz. Od 1979 roku siedziba towarzystwa  znajdowała się w przy ulicy Kościelnej 4 (obecnie Muzeum Miejskie). Staraniem członków stowarzyszenia został on wyremontowany i wpisany w rejestr zabytków, a mieszkańcy przeniesieni do innych budynków. W 1992 roku TMZW zostało stamtąd usunięte przez gminę i zostało przeniesione do Gorzenia, gdzie w dawnym dworze zorganizowało Muzeum Emila Zegadłowicza. Tam działało do 1997 roku ale i stamtąd zostało z czasem usunięte. Od tego czasu do teraz biuro stowarzyszenia mieściło się w prywatnych mieszkaniach jego członków, m.in. Zbigniewa Jurczaka. Warto dodać, że burmistrz Ewa Filipiak niezbyt przychylnym okiem patrzyła na TMZW i za jej "panowania" zostało ono zepchnięte na margines. Nie było ono również finansowane przez gminę Wadowice. Dopiero w 2015 roku za czasów burmistrz Mateusza Klinowskiego znalazło swój kąt, użyczony bezpłatnie przez gminę, właśnie na ulicy Krakowskiej 8, w budynku dawnej Czytelni Mieszczańskiej, której tradycję towarzystwo kultywuje.

(Marcin Guzik)

NAPISZ DO NAS: kontakt@wadowiceonline.pl

Komentarze   

+1 #1 Ja 2021-01-12 16:06
Błąd Panie burmistrzu Kaliński. Pogonić w cholerę. Tamten nie miał skrupułów nasyłać straż miejską na przedsiębiorców .
p.s. ciekawe kiedy Dyru przyjdzie znowu bluzgać tutaj pod swoim śmiesznym nickiem, pod którym się już nie ukryje, bo sam się wystawił i wszyscy teraz wiedzą kto to. Prawda Dyru?
Cytować
+15 #2 Kapucha 2021-01-12 16:25
Ile kosztuje wynajem lokalu w centrum Wadowic o powierzchni 82m2? Ile oni płacą za ten lokal?
Cytować
+8 #3 wyje-bać 2021-01-12 16:27
na zbity pysk
za nieudolność lizusostwo obłudę
won
Cytować
+15 #4 bul 2021-01-12 17:09
Szkoda, że nie żyje Skorpion, ten dopiero miałby używanie na Jurczaku - pewnie znowu by się upomniał o jakieś pamiątki historyczne
Cytować
0 #5 Amelia 2021-01-12 17:11
To wlasnie tu znalezli miejsce ludzie ,ktorzy interesuja sie sztuka.To wlasnie z inicjatywy TMZW rozlegaly sie spiewy w Runku.Skandal ze burmistrz nie jest zainteresowany dzialalnoscia Towarzystwa
Cytować
+16 #6 Maro 2021-01-12 17:13
Cytuję bul:
Szkoda, że nie żyje Skorpion, ten dopiero miałby używanie na Jurczaku - pewnie znowu by się upomniał o jakieś pamiątki historyczne

Skorpion tropił afery i patrzył na ręce ludziom lokalnej władzy, a nie obrażał wszystkich dookoła łącznie z Papieżem i nie robił sobie jaj ze świętości jak to robi polityczny taki jeden staruch z brodą, co myśli, że jest śmieszny, a jest żałosny.
Cytować
-5 #7 Prawda 2021-01-12 18:17
Widzę że ktoś tutaj próbuje walczyć z prawdą i siać gówno mieście
Niedługo dowiemy się kto tak bardzo próbuje trollować
Ciekawe jakiego dyrektora szukają
Brak szkoły u trollów widać gołym okiem haha

Szkoda że ciul z łączan niszczy historie miasta ale ludzie mu tego nie zapomną jak i tej całej szopki która teraz się dzieje
Cytować
+9 #8 mieszkaniec 2021-01-12 19:25
Jednej rzeczy nie rozumiem
Kalinski zmienił umowe z 3 na 1 miesiąc by nie musiał podawać przyczyny zakonczenia uzyczenia.
Teraz daje 3 miesiące to jakieś jaja.
Oczywiści e ja jestem by Towarzystwo zostało tam gdzie jest i juz kiedyś pisałem dlaczego.
Prawdziwe Powody !!! kto wie ???
Cytować
-13 #9 Prawo 2021-01-12 23:03
Cytuję mieszkaniec:
Jednej rzeczy nie rozumiem
Kalinski zmienił umowe z 3 na 1 miesiąc by nie musiał podawać przyczyny zakonczenia uzyczenia.
Teraz daje 3 miesiące to jakieś jaja.
Oczywiści e ja jestem by Towarzystwo zostało tam gdzie jest i juz kiedyś pisałem dlaczego.
Prawdziwe Powody !!! kto wie ???

Ochrona przed eksmisją w okresie zimowym
Sądowego nakazu eksmisji nie wykonuje się w okresie od 1 listopada do 31 marca roku następnego włącznie, jeżeli osobie eksmitowanej nie wskazano lokalu, do którego ma nastąpić przekwaterowani e
Cytować
+12 #10 dżołk 2021-01-12 23:46
ładne te palety Klina, takie warszawskie, nie za drogie...
Cytować
+10 #11 Zenon+ 2021-01-13 00:40
Cytuję Prawo:
Cytuję mieszkaniec:
Jednej rzeczy nie rozumiem
Kalinski zmienił umowe z 3 na 1 miesiąc by nie musiał podawać przyczyny zakonczenia uzyczenia.
Teraz daje 3 miesiące to jakieś jaja.
Oczywiści e ja jestem by Towarzystwo zostało tam gdzie jest i juz kiedyś pisałem dlaczego.
Prawdziwe Powody !!! kto wie ???

Ochrona przed eksmisją w okresie zimowym
Sądowego nakazu eksmisji nie wykonuje się w okresie od 1 listopada do 31 marca roku następnego włącznie, jeżeli osobie eksmitowanej nie wskazano lokalu, do którego ma nastąpić przekwaterowanie


Prawnik z Ciebie jak z Klinowskiego hahaha. To się tyczy lokatorów wynajmujących lokale mieszkalne, a nie stowarzyszeń, fundacji czy podmiotów gospodarczych. Obowiązuje termin wypowiedzenia umowy zawarty w umowie a potem won w cholerę na bruk. Żadnego okresu ochronnego nie ma tutaj. Wy w tych Wadowicach to wszyscy tacy niedouczenia czy tylko Klinowski?
Cytować
-9 #12 MG 2021-01-13 12:46
Krakowska... Znana ulica z nazwy... Ale już nie pamiętam, która to...
Cytować
+7 #13 kris 2021-01-13 13:08
miał prawo wypowiedzieć umowę najmu ? miał !
Widocznie jest inny plan na te pomieszczenia.
A portal nie powinien być stronniczy - i użyć w/w określenia zamiast "wyrzucenia"
Może powstanie jakiś jeszcze jeden, bezstronny, bo ani tu ani tam nie da się czytać...i tak w każdym artykule
Cytować
+1 #14 Olcia 2021-01-13 13:28
Cytuję kris:
miał prawo wypowiedzieć umowę najmu ? miał !
Widocznie jest inny plan na te pomieszczenia.
A portal nie powinien być stronniczy - i użyć w/w określenia zamiast "wyrzucenia"
Może powstanie jakiś jeszcze jeden, bezstronny, bo ani tu ani tam nie da się czytać...i tak w każdym artykule


Załóż, odgrażało się wielu ;)
Powiatlajwy, infokropki i inne gównienka to niestety promil rozpoznawalnośc i i odsłon płaskiego i guzika. Czego by nie mówić, to panowie się doskonale wstrzelili w rynek przeciwnymi poglądami i to im procentuje, bo ludzie z ciekawości wchodzą do jednego i drugiego. A co do jakości obu portali to już każdy sam może sobie postawić ocenę...
Cytować