Burmistrz Wadowic Bartosz Kaliński został przewodniczącym Rady Muzeum  Dom Rodzinny Ojca Świętego J
Burmistrz Bartosz Kaliński przewodniczącym rady papieskiego muzeum

Burmistrz Wadowic Bartosz Kaliński został przewodniczącym Rady Muzeum  Dom Rodzinny Ojca Świętego Jana Pawła II w Wadowicach. Rada wybrała także jedenastego jej członka.

W środę (18.11) z powodu epidemii koronawirusa, tym razem w formie  wideokonferencji, odbyło się posiedzenia inaugurującego nową kadencję Rady Muzeum działającej przy Muzeum Dom Rodzinny Ojca Świętego Jana Pawła II w Wadowicach. Głównym jego celem był wybór przewodniczącego a także przyjęcie regulaminu organizacyjnego i sprawozdania finansowego. Podczas spotkania głosowano nad przyjęciem nowego regulaminu organizacyjnego, który uwzględnia m.in.właśnie  możliwość prowadzenia obrad w formie wirtualnej, a także nad sprawozdaniem finansowym za miniony rok.

Przewodniczącym rady został burmistrz Wadowic Bartosz Kaliński. Rada wybrała również jedenastego członka, którym została Małgorzata Targosz–Storch, kierowniczka Wydziału Promocji Urzędu Miejskiego w Wadowicach.

W obecny skład rady wchodzą: ks. Kardynał Stanisław Ryłko, ks. Kardynał Stanisław Dziwisz, Rafał Stuglik, prof. dr hab. Jerzy Miziołek, ks. prof. dr. hab. Wojciech Zyzak, ks. prof. Jacek Urban, dr hab. Jacek Górski, Paweł Orkisz, Eugeniusz Kurdas, Bartosz Kaliński, Małgorzata Targosz-Storch.

Przypomnijmy, że Rada Muzeum Domu Rodzinnego Jana Pawła II sprawuje nadzór nad wypełnianiem przez muzeum jego powinności wobec zbiorów i społeczeństwa, a także ocenia działalność instytucji na podstawie przedkładanych przez dyrektora muzeum sprawozdań rocznych oraz opiniuje roczne plany działalności.

Muzeum Dom Rodzinny Ojca Świętego Jana Pawła II w Wadowicach w nowej formule zostało założone w 2010 roku przez cztery podmioty: Archidiecezję Krakowską, Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, samorządy województwa małopolskiego i gminy Wadowice. Muzeum jako nowa instytucja kultury kontynuuje działalność placówki założonej w 1984 roku przez Archidiecezję Krakowską. Placówka po przebudowie działa od kwietnia 2014 roku. Autorami ekspozycji stałej są Barbara i Jarosław Kłaputowie. Przechodząc przez 16 stref tematycznych na czterech kondygnacjach kamienicy, zajmujących 1200 m2 powierzchni, poznajemy kolejne etapy życia Karola Wojtyły - Jana Pawła II: od domu rodzinnego w Wadowicach, gdzie „wszystko się zaczęło”, po dom, którym stał się dla niego cały świat. Odkrywamy przedwojenne Wadowice, wędrujemy z Ojcem Świętym w góry, poznajemy kontekst historyczny jego działalności i wyruszamy w 104 podróże apostolskie. W muzeum możemy też towarzyszyć papieżowi w jego odchodzeniu do Domu Ojca oraz zgłębić jego drogę do świętości.

W muzeum udostępnianych jest blisko 200 autentycznych pamiątek związanych z życiem Jana Pawła II i jego rodziny oraz 140 archiwalnych zdjęć. Wciąż gromadzone są nowe eksponaty, ofiarowywane najczęściej przez osoby z kręgu Jana Pawła II, jak np. osobiste pamiątki przekazane placówkę przez Benedykta XVI w 2017 roku. Muzeum łączy w harmonijny sposób zastosowanie nowoczesnych rozwiązań technologicznych i multimedialnych z tradycyjną prezentacją eksponatów, co każdemu zwiedzającemu pozwala odnaleźć coś dla siebie i poznać lub odkryć na nowo bogactwo życia Papieża z Wadowic.

Dom Rodzinny Ojca Świętego Jana Pawła II prowadzi nie tylko działalność wystawienniczą, ale też naukową i edukacyjną. Co roku odbywają się konferencje naukowe i koncerty z okazji papieskich rocznic, a dzieci i młodzież mogą brać udział w warsztatach muzealnych.

 

(MG)

NAPISZ DO NAS: kontakt@wadowiceonline.pl

Komentarze   

-3 #1 ja 2020-11-20 11:33
rany boskie!!!
Cytować
0 #2 Olo 2020-11-20 12:49
To znaczy za ile i za jaką kwotę dodatkowo ten człowiek tam pracuje? Bo jak za darmo to niech przyzna oficjalnie! A jeśli nie taki sposób dorabiania jest łapówkarstwem!
Cytować
+3 #3 JENDREK 2020-11-20 13:46
Moszczą się chłopcy przed przyszłymi wyborami.
Cytować
-10 #4 Walkie 2020-11-20 13:50
A co z ukrywaniem pedofili w kościele? Burmistrz zastąpi Dziwisza?
Cytować
+6 #5 Prawda 2020-11-20 13:52
Śmiech na sali i jawne oszustwo Czysta ustawka żenada
Te gosciu nie przychodzi do pracy kłamie robi wałki niszczy miasto
A obejmuje 3-4 stanowiska
I mało tego 3 lata mordowania sie z tym kłamca i z jego trollami ja pierdole
Cytować
+2 #6 ehh 2020-11-20 14:11
Ja tego Pana bardzo szanuje za spełnienie swojej flagowej obietnicy - Arena Wadowice jest piękna!!!
Cytować
+2 #7 Banasiowa 2020-11-20 14:23
Czy nawet taka instytucja, jak muzeum domu rodzinnego Jana Pawła II musi być upolityczniona? Czy nie lepiej, by zajęli się nią specjaliści, a nie przywożeni w teczkach aparatczycy? Niedawno z budżetu Wadowic burmistrz przekazał do muzeum ponad 200 tys zł dotacji. I na co? Podobno na pensje. Faktycznie - bardzo dobry interes dla Wadowic - opłacanie za wadowickie pieniądze 3 (słownie " trzech") przywiezionych w teczkach ludzi zupełnie nie związanych z Wadowicami (a pensje podejrzewam, nie sa niskie) w instytucji do zarzadzania której wystarczy jedna, czy też pokrycie wydatku na elektroniczny system oprowadzania, na którym zarobi znowu jakaś firma spoza Wadowic, a pozbawi pracy nielicznych wadowiczan, którzy tam jeszcze mieli jakąś możliwość zarobku. Ale tak to jest, jak powierza się władzę, komuś, kto do tego się nie nadaje. Mamy więc ronda, które zamiast usprawnić ruch, spowolnią go generując zakorkowanie i zatruwanie miasta, mamy przystanek kolejowy, z którego chyba niewielu skorzysta, kolejne boisko- tylko, że nie będzie na nim miał kto grać, a stadion jednego z najstarszych w Polsce klubów sportowych, zajmujący się jeszcze szkoleniem młodzieży, wygląda tak, jak go wybudowano na 650-lecie miasta (nie pisze który to rok, bo dla obecnych decydentów to i tak będzie nieodgadniona zagadka). Ludzie - obudźcie się w końcu! Kolejnej kadencji po Klinowskim i Kalińskim, to miastu może już nie udźwignąć!
Cytować
+5 #8 Ania 2020-11-20 15:21
Padłam!!!!!! I ciagle leżę .......!!!!!!!! !!!
Cytować
+5 #9 Laki Płaszczyca 2020-11-20 16:04
Ocho... łapią posadki pisiory bo wiedzą że to zaraz jebnie.
Cytować
-3 #10 Rozbawiony 2020-11-20 16:44
Ależ, pięknie. Słychać wycie.Panie Burmistrzu, prosimy o więcej. Wiem, za chwilę obudzą się osobniki bez ,,szyji " oni porozumiewają się inwektywami, jak za przeproszeniem małpy (przepraszając małpy).Z niecierpliwości ą, czekamy na pierwszą. Jest nagroda.
Cytować
+10 #11 Kwik 2020-11-20 16:59
To jest społeczna rada muzeum "mózgowce". Uczestnictwo w niej jest nieodpłatne.
Cytować
-1 #12 Olo 2020-11-20 17:06
Cytuję Kwik:
To jest społeczna rada muzeum "mózgowce". Uczestnictwo w niej jest nieodpłatne.

Skoro tak to czekam na oficjalne pismo w tej sprawie! Jeśli nie to uznaję Kalińskiego za łapówkarza
Cytować
+1 #13 ja 2020-11-20 18:17
Cytuję Kwik:
To jest społeczna rada muzeum "mózgowce". Uczestnictwo w niej jest nieodpłatne.

to po co deprecjonować jej powagę przez powołanie "działaczy" formatu miejscowych "notabli": Kudras, Kaliński, Targosz-Storch
Cytować
+1 #14 Miś 2020-11-20 18:19
Na ministranta nasz burmistrz by się nadawał.
Cytować
-4 #15 Alladyn 2020-11-20 21:39
***** ***
Cytować
+3 #16 sprzeczne z prawem 2020-11-21 00:40
to są jaja !!!!! sprzeczne z interesem gminy
Cytować
+3 #17 walkie 2020-11-21 10:42
Dał z gminnego budżetu 250 tyś zł na muzeum papieskie, teraz będzie odbierał do własnej kieszeni .układy układziki ***** ***
Cytować
+2 #18 cykada 2020-11-21 11:14
Osoby będące w Radzie powinny zrezygnować z uczestnictwa w niej dotąd, dopóki jest w niej Dziwisz. Fakt, że chłopczyk z Tomic (czasowo mieszkający w Łączanach, oszust meldunkowy z wyborów samorządowych), nie tylko jest członkiem takiej rady - zresztą jakie on ma ku temu kwalifikacje - jest z powodu bycia burmistrzem, ale dlaczego chce być przewodniczącym . On nic nie kuma
Cytować
-3 #19 Zosia70 2020-11-22 21:44
Czterech księży na 11 osób. Czy rozchodzi się o kaplicę, czy o konfesjonał? A może to będzie nowy kościół? Czy wielebny Kościół Boży dołożył choć jeden grosz do finansowego kryzysowego wsparcia dla Muzeum? Wedle listy mógłby był dołożyć ok. 30%, bo jego członkowie stanowią ponad 30% składu Rady. My bowiem, jako podatnicy, dołożyliśmy dość sporo, a w Radzie na oko są tylko 2 osoby reprezentujące Miasto. A ilu wśród tych 11-stu jest prawdziwych, normalnie wykształconych muzealników? Profesory i doktory przypuszczalnie traktują sprawę jako dodatkowe źródło dochodów, nie mam złudzeń, że cokolwiek pozytywnego zrobią dla Muzeum. Wszystko to jest zwykłe bicie piany.
Cytować
Dodaj komentarz

Pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy. Redakcja portalu WadowiceOnline.pl informuje, że nie odpowiada za treść komentarzy użytkowników. Komentarze o charakterze gróźb, personalne ataki oraz komentarze zakłócające dyskusję (trolling, spam) będą usuwane.