Honorowy obywatel Wadowic, osobisty sekretarz Jana Pawła II kardynał Stanisław Dziwisz twierdzi, ze za
Kardynał Stanisław Dziwisz zaprzecza tuszowaniu przez niego pedofilii w Kościele

Honorowy obywatel Wadowic, osobisty sekretarz Jana Pawła II kardynał Stanisław Dziwisz twierdzi, ze zarzuty stawiane w dokumencie "Don Stanislao. Druga twarz kardynała Dziwisza" są "zniesławiające" i mają na celu podważenie jego "pokornej" służby na rzecz  papieża.

W poniedziałek (9.11) TVN24 w ramach reporterskiego cyklu „Czarno na Białym” pokazała dokument "Don Stanislao. Druga twarz kardynała Dziwisza". W reportażu Marcina Gutowskiego przedstawiono dokumenty, relacje i rozmowy, wskazujące, że metropolita krakowski senior kardynał Stanisław Dziwisz, uczestniczył m.in. w procederze tuszowania nadużyć seksualnych przez księży na całym świecie oraz organizować prywatne msze święte. W reportażu wskazano także na powiązania Dziwisza z byłym amerykańskim kardynałem Theodore'em McCarrickiem, który dopuszczał się pedofilii. We wtorek (10.11) Watykan opublikował  raport o wiedzy Stolicy Apostolskiej na temat  Theodore'a McCarricka. Wynika z niego, że mimo wiedzy Stolicy Apostolskiej o niewłaściwym zachowaniu Amerykanina dostąpił on godności arcybiskupiej i kardynalskiej.

Sam reportaż spotkał się z dziesiątkami komentarzy dziennikarzy czy polityków zarówno w Polsce jak i na całym świecie. Spora część z nich twierdzi, ze rzuca się on cieniem zarówno osobiście na kardynale Stanisławie Dziwiszu, jak i na pontyfikacie papieża Jana Pawła II.

Po emisji dokumentu  przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski abp Stanisław Gądecki wystosował oświadczenie, w którym wyraził nadzieję, że wszystkie niejasności wyjaśni komisja Watykanu i jednocześnie podziękował kardynałowi na posługę przy Janie Pawle II. Sam reportaż spotkał się z potężna falą komentarzy dziennikarzy, polityków, m.in. takimi, że sprawa rzuca się niestety cieniem  cień na papieża Jana Pawła II.

Kardynał Stanisław Dziwisz w oświadczeniu dla włoskiej agencji Ansa stwierdził, że stawiane mu zarzuty są "zniesławiające" i mają na celu podważenie jego "pokornej" służby na rzecz Świętego Jana Pawła II. Zapewnił, też że nigdy nie przyjmował pieniędzy.

Nigdy, powtarzam - nigdy, nie przyjąłem pieniędzy w zamian za udział w mszach świętych; nigdy - podkreślam, nigdy nie dostałem pieniędzy, by ukrywać czyny czy fakty przeznaczone dla uwagi Ojca Świętego; nigdy i jeszcze raz nigdy nie wspierałem osób niegodnych w zamian za datki wpisane w jakąś perwersyjną logikę wymiany – oświadczył kardynał Stanisław Dziwisz w oświadczeniu dla włoskiej agencji Ansa.

Wyraził też opinię, że w materiale "łączą się z podstępną zręcznością migawki z życia kościelnego, fragmenty spraw niepołączonych ze sobą i nie do połączenia, epizody, które obiektywnie mają, o ile wiem, zupełnie inną dynamikę. Wszystko przyprawione złośliwymi zarzutami kupczenia. Tyleż skandaliczne, co bezpodstawne".

Osobisty sekretarz Jana Pawła II kardynał Stanisław Dziwisz jest honorowym obywatelem Wadowic od 2001 roku, kiedy to ten tytuł  przyznała mu ówczesna Rada Miejska. Bardzo często też odwiedza zarówno Wadowice jak i pobliską Kalwarię Zebrzydowską.

W środę (11.11) Marcin Gutowski, autor dokumentu, poinformował, że "Don Stanislao. Druga twarz kardynała Dziwisza" trafi w czwartek (12.11) na główną, otwartą antenę TVN. Będzie można zobaczyć go o godzinie 22:40.

(MG)

NAPISZ DO NAS: kontakt@wadowiceonline.pl

Komentarze   

+1 #1 Strada 2020-11-12 14:01
Dobrze wiedział co się działo tylko udaje głupiego bo się wstydzi żeby jego imię było szargane i nie był też pociągnięty do odpowiedzialnoś ci karnej dobrze się nachapali kasy Watykanie teraz jeszcze Polsce to jest stara mafia pedofilska.
Cytować
0 #2 Jola 2020-11-12 14:15
Prawie wszyscy ksieża to pedofile i zboczence nawet w Wadowicach miałam przykład a ludzie chodzą się im spowiadac i dają na tace czyli płacą dobrowolnie i utrzymują pedofili i jeszcze sie oburzają Ci księża nie mają nic wspólnego z Bogiem i z wiarą ale naród nigdy chyba nie zmądrzeje żeby ich wszystkich postawic przed sąd
Cytować
+3 #3 Kaaa 2020-11-12 14:38
Cytuję Jola:
Prawie wszyscy ksieża to pedofile i zboczence nawet w Wadowicach miałam przykład a ludzie chodzą się im spowiadac i dają na tace czyli płacą dobrowolnie i utrzymują pedofili i jeszcze sie oburzają Ci księża nie mają nic wspólnego z Bogiem i z wiarą ale naród nigdy chyba nie zmądrzeje żeby ich wszystkich postawic przed sąd


Czy wie Pani, że być może kiedyś rozliczą nas z każdego słowa?
Rozumiem, że po pracy dorabia Pani jako materac?
Cytować
-3 #4 Bastardo 2020-11-12 14:41
Jasne... niespodziewam się innej odpowiedzi... kościół już bardziej nie może rozczarować...c hociaż poczekajmy jeszcze trochę sprawa rozwojowa .
Cytować
+3 #5 Gość 2020-11-12 14:54
Cytuję Jola:
Prawie wszyscy ksieża to pedofile i zboczence nawet w Wadowicach miałam przykład a ludzie chodzą się im spowiadac i dają na tace czyli płacą dobrowolnie i utrzymują pedofili i jeszcze sie oburzają Ci księża nie mają nic wspólnego z Bogiem i z wiarą ale naród nigdy chyba nie zmądrzeje żeby ich wszystkich postawic przed sąd


To jest KŁAMSTWO !!! Odsetek tego problemu wśród księży to 2% zgodnie z danymi:
https://pl.wikipedia.org/wiki/Nadu%C5%BCycia_seksualne_w_Ko%C5%9Bciele_katolickim

więc nie wypisuj kobieto bredni że prawie wszyscy bo to perfidne kłamstwo jest.
Cytować
-6 #6 jbrynkus 2020-11-12 15:08
@gość - nie opieraj się na wikipedii, bo tam piszą bzdury.
Prawdziwa odpowiedź jest w odpowiedzi na moją interpelację
Odpowiedź na interpelację nr 6568
w sprawie przestępczości seksualnej wobec nieletnich
Odpowiadający: podsekretarz stanu w Ministerstwie Sprawiedliwości Łukasz Piebiak
Warszawa, 07-11-2016
Szanowny Panie Marszałku,
w odpowiedzi na interpelację pana Posła Józefa Brynkusa z dnia 29 września 2016 r., w sprawie przestępczości seksualnej wobec nieletnich na wstępie uprzejmie zauważam, że przedmiotowa interpelacja skierowana na ręce Ministra Sprawiedliwości dotyczy także danych prokuratury, stąd poniżej przedstawiam otrzymane z Biura Informatyzacji i Analiz Prokuratury Krajowej informacje w zakresie wpływu spraw do powszechnych jednostek organizacyjnych prokuratury (pytanie nr 1) i wskaźnika wykrywalności za lata 2007-2015 i za I półrocze 2016 r. (pytanie nr 6).
Wyszczególnienie Wpływ spraw
I pół. 2016 r. 2015 r. 2014 r. 2013 r. 2012 r. 2011 r. 2010 r. 2009 r. 2008 r. 2007 r.
art. 197 § 3 pkt 2 k.k. 132 164 206 165 121 103 49 11 5 29
art. 200 § 1 i 2 k.k. 2157 2682 2804 2875 2745 2570 2352 2223 2114 1624
art. 200a § 1 i 2 k.k. 432 312 218 252 161 138 53 14 10 9
art. 202 § 2, 4 i 4a k.k. 312 367 435 563 636 699 621 714 559 390
Wyszczególnienie wskaźnik wykrywalności
I pół. 2016 r. 2015 r. 2014 r. 2013 r. 2012 r. 2011 r. 2010 r. 2009 r. 2008 r. 2007 r.
art. 197 § 3 pkt 2 k.k. 40,9% 43,9% 41,3% 47,9% 56,2% 47,6% 38,8% 0,0% 60,0% 10,3%
art. 200 § 1 i 2 k.k. 23,6% 29,9% 29,8% 31,1% 31,1% 30,7% 31,9% 33,7% 36,1% 36,0%
art. 200a § 1 i 2 k.k. 25,7% 39,7% 29,8% 22,2% 24,8% 22,5% 22,6% 21,4% 40,0% 11,1%
art. 202 § 2, 4 i 4a k.k. 41,3% 48,2% 39,8% 36,6% 33,2% 26,2% 37,5% 39,1% 40,1% 39,0%
Ponieważ pozostałe pytania w istocie także dotyczą podania stosownych danych statystycznych, pozwalam sobie dołączyć będące w posiadaniu Ministerstwa Sprawiedliwości dane w formie wydruków zestawień, które opracowane zostały na podstawie danych pozyskiwanych w cyklach rocznych z bazy danych systemu teleinformatycz nego Krajowego Rejestru Karnego.
Załączniki, o których mowa wyżej obejmują dane statystyczne w zakresie prawomocnie skazanych osób dorosłych za przestępstwa przeciwko wolności seksualnej i obyczajności, w tym także wobec małoletnich w latach 2006 - 2015 z uwzględnieniem: rodzaju orzeczonej kary, średniego i szczegółowego wymiaru kary pozbawienia wolności (biorąc pod uwagę również warunkowe zawieszenie), wieku oraz płci osób skazanych.
Zauważam przy tym, że ze zbioru danych gromadzonych w tutejszym ministerstwie nie ma możliwości wyodrębnienia informacji na temat orientacji seksualnej sprawcy, stąd nie można udzielić odpowiedzi na pytanie nr 7 i 9. Gromadzone są jednakże dane co do prawomocnych orzeczeń o umieszczeniu sprawcy w zakładzie zamkniętym albo o skierowaniu sprawcy na leczenie ambulatoryjne (art. 95a Kodeksu karnego w sądach rejonowych oraz okręgowych w latach 2010 - I półrocze 2016) oraz w zakresie wykonywanych środków zabezpieczający ch orzeczonych na podstawie art. 93a Kodeksu karnego (który to przepis został dodany przez ustawę z dnia 20 lutego 2015 r., Dz. U. z 2015, poz. 396; zmiana weszła w życie 1 lipca 2015 r.) w sądach rejonowych oraz okręgowych w 2015 r. i I półroczu 2016 r. (dane zbierane od roku 2015).
Natomiast zestawienia tabelaryczne sporządzone na podstawie danych zgromadzonych w systemie Centralna Baza Danych Osób Pozbawionych Wolności Noe.NET obejmują :
- liczbę tymczasowo aresztowanych i skazanych przebywających w jednostkach penitencjarnych w latach 2006-2016, według rodzajów przestępstw przeciwko wolności seksualnej określonych w Kodeksie karnym z 1997 r. oraz
- liczbę osób aktualnie pozbawionych wolności za popełnienie przestępstw określonych w art. 197 § 3 pkt 2, 197 § 4, 198, 199 § 2, 199 § 3, 200, 200 § 1, 200 § 2, 200 § 3, 200 § 4, 200 § 5, 200a § 1, 200a § 2, 200b, 202 § 1, 202 § 2, 202 § 3, 202 § 4, 202 § 4a, 202 § 4b, 202 § 4c Kodeksu karnego z 1997 r. - orzeczenia wykonane w dniu 24 października 2016 r.,
- liczbę osób aktualnie pozbawionych wolności za popełnienie przestępstw określonych w artykułach jak wyżej Kodeksu karnego z 1997 r. - orzeczenia wykonywane w dniu 24 października 2016 r. - według zawodów wykonywanych,
- liczba aktualnie pozbawionych wolności, u których rozpoznano zaburzenie preferencji seksualnych pod postacią pedofilii, według zawodów wykonywanych.
Odnosząc się do pytania nr 5 zauważam, że nie jest ono precyzyjne, stąd przedstawię ocenę przez pryzmat porównania np. liczby prawomocnych skazań osób dorosłych za przestępstwa przeciwko wolności seksualnej i obyczajności - wobec małoletnich poniżej 15 roku życia. W oparciu o dane statystyczne zauważyć należy, że od roku 2010 istotnie liczba ta systematycznie spada. Prezentowane dane pozwalają na prześledzenie tendencji w różnych innych obszarach.
Przedstawiając powyższe materiały wyrażam przekonanie, że zawarte w nich dane są bardziej szczegółowe niż te, na podstawie których udzielono odpowiedzi na większość tożsamych pytań postawionych przez Pana Posła Jarosława Zielińskiego w grudniu 2013 r. w interpelacji nr 23167.
Jednocześnie uprzejmie informuję, że dodatkową bazą danych może być system rejestracji i danych Komendy Głównej Policji.
Cytować
+5 #7 Gość 2020-11-12 15:40
Cytuję jbrynkus:
@gość - nie opieraj się na wikipedii, bo tam piszą bzdury.


Nie piszą tam bzdur tylko w swojej wypowiedzi mówisz o Polsce, a ujęcie dotyczy nie tylko Polski.
https://www.polskieradio.pl/5/3/Artykul/1176198

98% przypadków to osoby świeckie, a 2% to duchowne
Cytować
-2 #8 Rys 2020-11-12 15:48
Cytuję Kaaa:
Cytuję Jola:
Prawie wszyscy ksieża to pedofile i zboczence nawet w Wadowicach miałam przykład a ludzie chodzą się im spowiadac i dają na tace czyli płacą dobrowolnie i utrzymują pedofili i jeszcze sie oburzają Ci księża nie mają nic wspólnego z Bogiem i z wiarą ale naród nigdy chyba nie zmądrzeje żeby ich wszystkich postawic przed sąd
Cytuję Kaaa:
Cytuję Jola:
Prawie wszyscy ksieża to pedofile i zboczence nawet w Wadowicach miałam przykład a ludzie chodzą się im spowiadac i dają na tace czyli płacą dobrowolnie i utrzymują pedofili i jeszcze sie oburzają Ci księża nie mają nic wspólnego z Bogiem i z wiarą ale naród nigdy chyba nie zmądrzeje żeby ich wszystkich postawic przed sąd


Czy wie Pani, że być może kiedyś rozliczą nas z każdego słowa?
Rozumiem, że po pracy dorabia Pani jako materac?

A co pani taka ciekawska?....

Czy wie Pani, że być może kiedyś rozliczą nas z każdego słowa?
Rozumiem, że po pracy dorabia Pani jako materac?
Cytować
-4 #9 Rafał Szczepański 2020-11-12 16:16
Wszyscy nibi biskupi z niby kościołów, kłamią, albo przynajmniej kierownictwo. Oto jeden z najważniejszych postów dotyczących Chrześcijaństwa : https://truegods.blogspot.com/2018/01/super-wazne.html
Jak się to będzie czytać to trzeba jeszcze kliknąć/dotknąć w link do zesłania prawdy w tym poście, po przeczytaniu tych dwóch rzeczy przeczytać resztę bloga i to jest jeszcze bardzo ważne:
https://truegods.blogspot.com/2018/01/modlitwy-i-pytanie.html
Cytować
-3 #10 Bruto 2020-11-12 16:17
A to może inaczej...Niech "kardynał" odpowie dlaczego rodzina się od niego odwróciła? Czy czasem nie chodziło o nadobnego osobistego sekretarza z Włoch ,który z nim przyjechał do Krakowa,a po cichu został w W-wie "wyświęcony na księdza" po latach (wcześniej oprócz hm.. usług prowadził handel owocami...).W necie wszystko znajdziecie-pos zukajcie. A jeszcze jedno, kto mu zgotował fetę w Rzymie jak został "kardynałem"- czy czasem nie Degollado( pedofil z Legionu Chrystusa).Taki e tam pytanka-mądry znajdzie odpowiedź.Jako katolika boli mnie,że mój Kosciół takie...coś... tolerował i ...to.. ma być moim przewodnikiem duchowym?Czy naprawdę chcecie doprowadzić w Polsce do modelu z Czech?? Wiecie o czym mówię,no nie??
Cytować
+2 #11 Kika 2020-11-12 16:23
Nie bronię nikogo ale czekam na film braci siekielskich np.o sedziach nauczycielach lekarzach itp.a tu utrzepili się kosciola jak kleszcz baraniej du... chodzi o to żeby obrzydzic ludzia kosciol to jest gra prowadzona przez lewaków mają tylko jeden cel zniszczyć kościół
Cytować
-4 #12 adam 2020-11-12 16:32
Uważam ze 90% to pedały i pedofile .I nie jest to grzech tylko kapłani są osobami niewierzącymi czyli ateistami.Powia zania sa tak wielkie ze kazdy ma haka na drugiego i dlatego tak to wygląda.
Cytować
-2 #13 Olo 2020-11-12 17:13
Kościół to wylęgarnia pedałów i pedofilów!
Cytować
+1 #14 Bamboleo 2020-11-12 18:55
Cytuję Olo:
Kościół to wylęgarnia pedałów i pedofilów!

A Ty zapewne jesteś mega tolerancyjny i oburzasz się za nazwanie lgbt zarazą. Sęk w tym, że te, jak to nazywasz "pedały", to część lgbt więc srasz do własnego gniazda lewaczku :D
Cytować
+8 #15 Po PO 2020-11-12 18:55
Cytuję Olo:
Kościół to wylęgarnia pedałów i pedofilów!

I właśnie wylęgł się tam Olo!
Cytować
-4 #16 Obserwuje 2020-11-12 19:25
I wypierdal...!!! Po jego oczach widać że to klamca.
Cytować
-2 #17 Obserwuje 2020-11-12 20:01
Ciekawe ile machlojek wyszło z przekazywaniem darowizn na kościół? Takie rzeczy można odpisać 200 procent od podatku .
Cytować
-4 #18 Obserwuje 2020-11-12 20:03
A na core dzieci można przekazać tylko 1 procent swojego podatku
Cytować
-2 #19 Obserwuje 2020-11-12 20:03
Chore
Cytować
-4 #20 Olo 2020-11-12 20:37
Jak boli wszystkich katolików tych bardziej wierzących i tych mniej zaangażowanych w życiecie kościoła jak podłymi są ludzie którzy nim kierują! Dziwisz, papież Wojtyła, Gulbinowicz Pec, i ich ogromna po stokroć ogromna ilość pedałów i pedofilów w kościele doprowadza do odrzucenia wymiotowania tym syfem! Każdy kto ma w sercu chociaż troszkę Boga i Jezusa widzi że ci ludzie nie są nawet skorzy do przeprosin a co dopiero mówić o zadośćuczynieni u! Pedofilów w kościele jest tak dużo że oni nawzajem się bronią! To jest mafia z którą się walczy ciężko ale są światełka w tunelu żeby tą zdradziecką cholote wywalić na zabity pysk bo sprzeniewierzyl i się nauce Jezusa i zapomnieli czym jest bezbronne dziecko w ich śmierdzących łapskach
Cytować
-4 #21 Obserwuje 2020-11-12 20:44
Olo dobrze mówi .
Cytować
+7 #22 the bill 2020-11-12 21:46
WO może już Najwyższy Czas zmienić logo
Cytować
-3 #23 Ania 2020-11-13 08:19
A ludzie głupi, i tak i tak pobiegną do kościoła. Czas przestać płacić i utrzymywać te tłuste, zboczone pasibrzuchy! Oli ma całkowitą rację!
Cytować
-5 #24 Olo 2020-11-13 08:55
Cytuję bodo:
Jak zwykle TVN kłamie. Powinno się już dawno rozprawić z tą stacją

Według ciebie wszyscy kłamią na czele z papieżem Franciszkiem.
Cytować
+2 #25 Bamboleo 2020-11-13 13:36
Gdyby się przyjrzeć nadużyciom seksualnym, zboczeniom, draństwu i przestępstwom wśród celebrytów i tęczowych, to księża na ich tle byliby święci.
Cytować
-3 #26 Dr 2020-11-13 14:41
Bamboleo Ale celebryci nie przysięgali przed Bogiem życia w celibacie
Cytować
-8 #27 Jola 2020-11-14 19:11
Cytuję Kaaa:
Cytuję Jola:
Prawie wszyscy ksieża to pedofile i zboczence nawet w Wadowicach miałam przykład a ludzie chodzą się im spowiadac i dają na tace czyli płacą dobrowolnie i utrzymują pedofili i jeszcze sie oburzają Ci księża nie mają nic wspólnego z Bogiem i z wiarą ale naród nigdy chyba nie zmądrzeje żeby ich wszystkich postawic przed sąd


Czy wie Pani, że być może kiedyś rozliczą nas z każdego słowa?
Rozumiem, że po pracy dorabia Pani jako materac?

https://youtu.be/FOT09G6zhz4
Cytować
-3 #28 Megzyg 2020-11-16 09:05
"mają na celu podważenie jego "pokornej" służby na rzecz papieża."

Pokorna służba na rzecz papieża xDDD Taki pokorny, że osobiste notatki o których spalenie prosił w testamencie JPII wydał jako książkę.


Co do pedofilii w Wadowicach to pierwszy przykład z brzegu. Mariusz W.
Cytować
-3 #29 Były Katolik 2020-11-19 23:14
Jan Paweł II także brał pieniądze od pedofila za trzymanie języka za zębami a zrobili z niego świętego...
https://www.planeta.pl/Wiadomosci/Polska/Papiez-Jan-Pawel-II-bral-pieniadze-od-pedofila-Szok-w-Watykanie
Cytować