Od soboty 10 października nie tylko powiat wadowicki: decyzją rządu cały kraj znajdzie się w żółt
Nie tylko powiat wadowicki. Od soboty żółta strefa w całym kraju

Od soboty 10 października nie tylko powiat wadowicki: decyzją rządu cały kraj znajdzie się w żółtej strefie, w której obowiązywać będą obostrzone zasady sanitarne, m.in. obowiązek noszenia maseczek w przestrzeni publicznej.

Jak poinformowało w czwartek (8.10) Ministerstwo Zdrowia, w ciągu minionej doby odnotowano w kraju 4 280 nowe przypadki zakażenia koronawirusem i śmierć 76 osób. To kolejny niestety rekord zakażeń i zgonów w ostatnich dniach. Tak źle jeszcze nie było, a wygląda na to, że to dopiero początek gwałtownego wzrostu przypadków zakażeń.

W czwartek (08.10) odbyła się konferencja prasowa premiera Mateusza Morawieckiego oraz ministra zdrowia Adama Niedzielskiego na temat sytuacji epidemiologicznej. Poinformowano na niej, że Polska jesT o krok przed brakiem łóżek i respiratorów. Premier poinformował, że od soboty (10.10) cały kraj staje się strefą żółtą.

Chcemy zastosować podobną strategię jak kilka miesięcy temu, choć w innych okolicznościach. Od 10 października wprowadzamy zasady obowiązujące w strefach żółtych na terenie całego kraju – poinformował premier Mateusz Morawiecki podczas wspólnej konferencji prasowej z ministrem zdrowia Adamem Niedzielskim.

Oznacza to, że obowiązek zakrywania nosa i ust obowiązywał będzie w przestrzeni publicznej - w sklepie, autobusie, ale także na ulicy w całym kraju. Zwolnione z tego obowiązku są jedynie osoby, które posiadają zaświadczenie lekarskie lub dokument, który potwierdza niepełnosprawność.

Obowiązywać bęzie m.in. limit jednej osoby na 4m2 w przypadku imprez takich jak: targi, wystawy, kongresy czy konferencje. W siłowniach jest limit osób – jedna na 7m2, W kinach może być jedynie 25% publiczności. Liczba osób biorących udział w imprezach rodzinnych nie może przekroczyć 100 osób, z wyłączeniem obsługi.

Opublikowano również nową listę  stref czerwonych, znalazły się na niej 32 powiaty i 6 miast, m.in. powiat limanowski, myślenicki, nowotarski, suski oraz tatrzański w Małopolsce, miejsca do których licznie podróżują mieszkańcy powiatu wadowickiego. Warto mięĆ więc na uwadze, że w strefie czerwonej obowiązuje m.in. zakaz organizowania kongresów i targów, działania sanatoriów, wesołych miasteczek i parków rozrywki. W siłowniach określono limit osób – jedna na 10 m kw. W kinach może być 25% publiczności. W kościołach lub w innych obiektach kultu dopuszczalne jest 50% obłożenia budynku, na zewnątrz limit wyniesie 150 osób. Liczba osób biorących udział uroczystościach rodzinnych i w weselach została ograniczona do 50, z wyłączeniem obsługi. Wszędzie w przestrzeni publicznej konieczne jest zakrywania nosa i ust.

W całym kraju do tej pory odnotowano 111 599  przypadki zakażeń, 76 490 osób wyzdrowiało, zmarło 2 867  osób.

Podstawowym środkiem ochronnym przed koronawirusem jest właściwe mycie rąk. Niezwykle istotne jest unikanie bezpośredniego kontaktu z innymi osobami, ewentualnie zachowanie odpowiedniej odległości. Osoby, u których występuje duszność, gorączka, kaszel, czyli objawy sugerujące możliwość zarażenia się niebezpiecznym wirusem proszone są o kontakt z Powiatową Stacją Sanitarno-Epidemiologiczną pod numerem telefonu:  698 926 976, lub z NFZ,  telefon: 800 190 590 (całodobowa infolinia). Całodobowa infolinia dla obywateli w sprawach kwarantanny i zdrowia: +48 222 500 115.

(Marcin Guzik)

NAPISZ DO NAS: kontakt@wadowiceonline.pl

Komentarze   

+14 #1 Anty covit 2020-10-08 15:46
A długi nochal gdzie ma maske
Cytować
+5 #2 Szkot 2020-10-08 15:58
Muszą być pieniądze dla roszczeniowych "madek", tak że teraz tylko mandaciki, mandaciki.
Cytować
-2 #3 Jt 2020-10-08 16:39
Kiedys jak muzulmanka zakrywala twarz to bylo larmo ze to terrorysci i prosze jak sie ten swiat zmienia teraz wszyscy beda musieli ciekawe jak to teraz zinterpretuja no chyba nie kaza nam przejsc na muzulmanizm ale niektorzy beda miec radoche!
Cytować
+10 #4 Lolo 2020-10-08 16:54
Cytuję Anty covit:
A długi nochal gdzie ma maske

Tak klamie zeby nie nadazyl poprawiac wydluzajacego sie nosa
Cytować
-8 #5 Anty pisior 2020-10-09 12:47
Ubieraj maskę Pinokio. Masz nakaz od narodu chodzić do końca życia w niej za wszystkie oszustwa i przekręty
Cytować
Dodaj komentarz

Pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy. Redakcja portalu WadowiceOnline.pl informuje, że nie odpowiada za treść komentarzy użytkowników. Komentarze o charakterze gróźb, personalne ataki oraz komentarze zakłócające dyskusję (trolling, spam) będą usuwane.