W Rzykach (gmina Andrychów) odbyły się uroczystości pogrzebowe Mieczysława Kozłowskiego ps. „Bły
W Rzykach pochowano ppor. Mieczysława Kozłowskiego, partyzanta podziemia antykomunistycznego

W Rzykach (gmina Andrychów) odbyły się uroczystości pogrzebowe Mieczysława Kozłowskiego ps. „Błysk”, „Bunt”, „Żbik”, partyzanta podziemia antykomunistycznego. Szczątki Żołnierza Wyklętego IPN zidentyfikował w 2019 roku

W sobotę (19.09) w Rzykach (gmina Andrychów) odbyły się uroczystości pogrzebowe ppor. Mieczysława Kozłowskiego, ps. „Żbik”, „Bunt”, partyzanta podziemia antykomunistycznego. Uroczystość rozpoczęła się przed godziną 11:00 od wprowadzenia trumny do kościoła pw. św. Jakuba w Rzykach. Po niej odbyła się msza święta oraz uroczystości pogrzebowe z asystą wojskową na cmentarzu parafialnym. W wydarzeniu uczestniczyli politycy, samorządowcy oraz mieszkańcy regionu.

Składamy do grobu szczątki podporucznika Mieczysława Kozłowskiego. W ten sposób państwo polskie wypełnia swoją powinność wobec żołnierza, który walczył i oddał życie za niepodległą Rzeczpospolitą. (...) Prawie 50 lat musieli Polacy znosić sowieckie zniewolenie. Prawie pół wieku musieliśmy walczyć o odzyskanie suwerenności. Ponad 73 lata rodzina Mieczysława Kozłowskiego czekała, by godnie pochować w jego rodzinnych Rzykach legendarnego dowódcę partyzanckiego. Dziś wreszcie nastał ten dzień – napisał prezes IPN dr. Jarosław Szarka w liście odczytanym przez dyrektora Oddziału IPN w Krakowie dr hab. Filipa Musiała.

Ppor. Mieczysław Kozłowski został pośmiertnie odznaczony przez prezydenta Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski. Przed mszą świętą wicewojewoda małopolski Zbigniew Starzec przekazał odznaczenie Marcie Dziedzic, wnuczce siostry ppor. Kozłowskiego.

Mieczysław Kozłowski urodził się w 1923 roku w Rzykach (gmina Andrychów). W 1940 roku związał się z Tajną Organizacją Niepodległościową. Wywieziony przez Niemców na roboty przymusowe, został następnie aresztowany, ale zdołał uciec z transportu, unikając postawienia przez sądem doraźnym w Wiedniu. Po powrocie w rodzinne strony wstąpił do Oddziału Partyzanckiego „Orzeł Biały” NOW-AK. Odniósł rany w walkach z Niemcami o Maków Podhalański, prowadzonych przez Oddział Partyzancki „Surowiec” (Oddział Rozpoznawczy 23 Dywzji Piechoty AK) oraz Armię Czerwoną. Zagrożony aresztowaniem przez NKWD uciekł z sowieckiego szpitala polowego i wrócił do konspiracji. Utworzył oddział, którym jako „Żbik” dowodził do października 1945 roku Ujawnił się jako żołnierz Oddziału Partyzanckiego „Surowiec” AK. Nękany przez bezpiekę ponownie nawiązał kontakt z NOW-NZW i w lutym 1946 roku przyjął pseudonim „Bunt”, stając na czele oddziału partyzanckiego „Błysk”, który wkrótce wszedł w stryktury Armii Polskiej w Kraju.

22 sierpnia 1946 roku wpadł w zasadzkę zorganizowaną w Świdnicy na Dolnym Śląsku przez wadowicki Powiatowy Urząd Bezpieczeństwa Publicznego. 4 grudnia 1946 roku Wojskowy Sąd Rejonowy w Krakowie, na sesji wyjazdowej w Wadowicach, skazał go na karę śmierci. Został zamordowany w więzieniu Montelupich w Krakowie 17 stycznia 1947 roku. Ciało pogrzebano potajemnie na cmentarzu Rakowickim. Szczątki odnaleziono w 2018 roku podczas prac Biura Poszukiwań i Identyfikacji IPN.


(AS)

NAPISZ DO NAS: kontakt@wadowiceonline.pl

Komentarze   

+7 #1 cykada 2020-09-21 07:48
wnuk tewusa o kryptonimie TW Działacz i TW Sęk oddaje honory Temu i jemu podobnym, z którymi walczył jego dziadek. To jest chichot historii, czy w przeciwieństwie do byłego burmistrza Wadowic zadośćuczynieni e krzywdom, które komuniści wyrządzili niepodległościo wemu podziemiu??
Cytować
+5 #2 IPN 2020-09-21 07:49
Nie wystarczy oddawać honorów żołnierzom walczącym z komunistami, trzeba także potępić tych, którzy komunie pomagali. Czy IPN stać na to???
Cytować
0 #3 Radek 2020-09-21 09:36
Ten, co terroryzował wsie, kradł zwierzęta hodowlane pochowany z asystą wojskową i honorami?
Cytować
0 #4 Zosia70 2020-09-29 01:17
Ośmielam się uprzejmie zapytać: kto pokrył koszty drugiego pogrzebu pana Mieczysława Kozłowskiego: rodzina, czy po raz wtóry podatnik, czyli też i ja?
Cytować
Dodaj komentarz

Pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy. Redakcja portalu WadowiceOnline.pl informuje, że nie odpowiada za treść komentarzy użytkowników. Komentarze o charakterze gróźb, personalne ataki oraz komentarze zakłócające dyskusję (trolling, spam) będą usuwane.