Tuż przed wyborami poseł Filip Kaczyński jak przedstawiciel rządu rozdał samorządowcom z powiatu wa
Drukuj
Przed wyborami dostali tekturki, dopiero teraz spływają realne pieniądze

Tuż przed wyborami poseł Filip Kaczyński jak przedstawiciel rządu rozdał samorządowcom z powiatu wadowickiego tekturki z kwotami. Dopiero teraz, po kilku tygodniach do samorządów spływają pieniądze z Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych na zadania i inwestycje.

Pod koniec czerwca, pewnie zupełnym przypadkiem, tuż przed niedzielnymi wyborami prezydenckimi  i na kilka godzin przed ciszą wyborczą, na wadowickim rynku odbył się briefing prasowy, podczas którego poseł Filip Kaczyński, jako przedstawiciel rządu, wręczył starosty, wójtom i przedstawicielom gmin z powiatu wadowickiego promesy z tarczy antykryzysowej. Było pozowanie z tekturkami z kwotami, podziękowania.

Mija kilka tygodni i dopiero teraz do małopolskich samorządów trafiają środki przyznane w ramach rozstrzygnięcia pierwszego naboru wniosków o dofinansowanie z Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych. Kilka dni temu wojewoda małopolski Łukasz Kmita poinformował, że dyspozycje przelemu zostały dokonane i wszystkie samorządy z województwa powinny mieć już środki na swoich kontach.

Przekazaliśmy kolejną, rekordową pulę rządowych środków, które pozwalają wesprzeć samorządy. W tym przypadku cel jest jasno określony. Dofinansowane zostaną inwestycje służące bezpośrednio mieszkańcom naszych wsi, miast i miasteczek. Skala jest ogromna – to w sumie ponad pół miliarda złotych, które trafi do Małopolski. Dzięki decyzji premiera Mateusza Morawieckiego i polskiego rządu w ramach pierwszego i drugiego naboru Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych samorządy w całej Polsce otrzymają łącznie 12 mld zł. To historyczne wsparcie, które z pewnością pozwoli na realizację dodatkowych inwestycji, a polskim firmom na rozwój i utrzymanie miejsc pracy – mówił wojewoda małopolski Łukasz Kmita.

W ramach przeprowadzonego naboru do Małopolskiego Urzędu Wojewódzkiego w Krakowie wpłynęły łącznie 182 wnioski gmin (w tym miast na prawach powiatu) i 19 wniosków powiatów. Oznacza to, że wszystkie jednostki samorządu terytorialnego w województwie małopolskim – uprawnione do otrzymania wsparcia – złożyły wniosek w terminie, na maksymalne kwoty określone w uchwale. Wysokość dofinansowania wyniosła łącznie 556 030 760,00 złotych. To dotąd najwyższa kwota rządowego wsparcia przekazana jednorazowo do małopolskich samorządów.

Do gmin powiatu wadowickiego trafi łącznie ponad 24 miliony złotych, a dokładnie 24 006 068 złotych:

- gmina Andrychów – 2 044 195 złotych
- gmina Brzeźnica – 1 425 913 złotych
- gmina Kalwaria Zebrzydowska – 922 436 złotych
- gmina Lanckorona – 734 451 złotych
- gmina Mucharz – 500 000 złotych
- gmina Spytkowice  - 1 111 728 złotych
- gmina Stryszów – 1 475 160 złotych
- gmina Tomice - 500 000 złotych
- gmina Wadowice – 6 327 866 złotych
- gmina Wieprz - 797 484 złotych
- powiat wadowicki - 8 166 835 złotych

(Marcin Guzik)

NAPISZ DO NAS: kontakt@wadowiceonline.pl

Ostatnie artykuły z kategorii Polityka:

Burmistrz pisze do premiera. Chce zaostrzenia przepisów zakazujących handlu w niedzielę

Pięć osób odznaczonych tytułem "Zasłużony dla powiatu wadowickiego"

Andrychowski magistrat odznaczony

Jest odpowiedź Małopolski w sprawie zarzutów anty-LGBT

Burmistrz Kaliński po trzech latach w końcu uruchamia Biuro Interwencji Mieszkańca