Ministerstwo Sprawiedliwości chce uporządkować sprawę elektrycznych hulajnóg. Według planów, ich u
Ministerstwo Sprawiedliwości bierze się za hulajnogi elektryczne

Ministerstwo Sprawiedliwości chce uporządkować sprawę elektrycznych hulajnóg. Według planów, ich użytkowników  będą, z pewnymi wyjątkami, obowiązywać przepisy dotyczące ruchu rowerowego.

Ministerstwo Sprawiedliwości bierze się za uporządkowanie chaosu związanego z elektrycznymi hulajnogami, popularnymi również wśród mieszkańców Wadowic  i powiatu wadowickiego. Procedury trwa to już dwa lata, politycy opracowują już czwarty projekt uchwały.

Co jest w planach? Użytkowników elektrycznych hulajnóg,  będą, z pewnymi wyjątkami, obowiązywać przepisy dotyczące ruchu rowerowego. Ścieżka rowerowa ma być pierwszym miejscem przeznaczonym dla takich pojazdów. Jeśli jej nie będzie, użytkownik będzie mógł skorzystać z drogi, ale tylko takiej w terenie zabudowanym, nie rozwijając prędkości większej niż 20 kilometrów na godzinę.

Jazda po chodniku ma być ostatecznością i tam pieszy ma mieć bezwzględne pierwszeństwo: nie może być sytuacji, w której osoby poruszające się po chodniku są narażone na utratę życia czy zdrowia przez spotkanie z elektryczną hulajnoga. Tu politycy zresztą chcą ograniczenia prędkości dla hulajnóg do 8 km/h, zaś na ścieżce 25 km/h.

Projekt wprowadza także dwa nowe wykroczenia - nieprzestrzeganie zasad ruchu drogowego oraz poruszanie się po chodniku pojazdem niespełniającym wymogów technicznych. Za to ostatnie może grozić grzywna nawet do 5 tysięcy złotych.

W dalszym ciągu nic nie wiadomo odnośnie ubezpieczenia OC a także terminy, kiedy nowe zasady mogły by wejść w życie

Przypomnijmy, że obecnie użytkowników transportu osobistego do jakich należy m.in. właśnie hulajnoga elektryczna, obowiązują zasady poruszania się takie jak pieszych: nie mogą oni korzystać ani z jezdni ani ze ścieżek rowerowych. Mogą za to jeździć przez przejścia dla pieszych. Hulajnogą, która obecnie nie jest traktowana jako pojazd, jeśli nie ma chodnika, możemy również jeździć po poboczu drogi a także w miejscach nieobjętym zakazem poruszanie się pieszych.

Zobacz: Hulajnoga elektryczna. Co wolno a czego nie wolno?

(MG)

NAPISZ DO NAS: kontakt@wadowiceonline.pl

Komentarze   

-5 #1 Polak 2020-08-12 20:21
A to zdolny kraj. Najpierw można używać bez przepisów. Bo żeby się dużo sprzedało. A potem już mandaty przepisy . Brawo pis. Banda złodzieji . Dajcie sobie jeszcze nagrody za walkę z pandemią bo tylko na wasze nagrody naród robi a wy nie robicie nic. Państwo z papieru
Cytować
+5 #2 Tylko pis 2020-08-12 21:44
Nagrody za coś takiego to była specjalność PO a wcześniej SLD
Cytować
+13 #3 ... 2020-08-12 23:11
Cytuję Polak:
A to zdolny kraj. Najpierw można używać bez przepisów. Bo żeby się dużo sprzedało. A potem już mandaty przepisy . Brawo pis. Banda złodzieji . Dajcie sobie jeszcze nagrody za walkę z pandemią bo tylko na wasze nagrody naród robi a wy nie robicie nic. Państwo z papieruAle przecież prezentowane wyżej propozycje dają większe możliwości poruszania się hulajnogą:

Obecnie:
obecnie użytkowników transportu osobistego do jakich należy m.in. właśnie hulajnoga elektryczna, obowiązują zasady poruszania się takie jak pieszych: nie mogą oni korzystać ani z jezdni ani ze ścieżek rowerowych.

Proponowana zmiana:
Użytkowników elektrycznych hulajnóg, będą, z pewnymi wyjątkami, obowiązywać przepisy dotyczące ruchu rowerowego. Ścieżka rowerowa ma być pierwszym miejscem przeznaczonym dla takich pojazdów. Jeśli jej nie będzie, użytkownik będzie mógł skorzystać z drogi, ale tylko takiej w terenie zabudowanym, nie rozwijając prędkości większej niż 20 kilometrów na godzinę.


Jedynie zapis o prędkościach powinien być poszerzony bo różne hulajnogi mają różne możliwości i ograniczanie tych profesjonalnych na drodze do 20km/h to tak średnio.
Cytować
-13 #4 bea 2020-08-13 07:49
Cytuję Polak:
A to zdolny kraj. Najpierw można używać bez przepisów. Bo żeby się dużo sprzedało. A potem już mandaty przepisy . Brawo pis. Banda złodzieji . Dajcie sobie jeszcze nagrody za walkę z pandemią bo tylko na wasze nagrody naród robi a wy nie robicie nic. Państwo z papieru

a dlaczego to minusujecie ? przeciez Polak dobrze napisał i prawdę , o co chodzi ? państwo z papieru i tyle , szukają na siłę kasy i kontrolować chcą coraz więcej , ale chyba lubicie być więźniami skoro popieracie takie rzeczy
Cytować
-10 #5 Tado 2020-08-13 08:32
Mam tylko pytanie, co jeżeli droga nie ma chodnika ani ścieżki (co w naszym regionie jest nagminne) a prędkość na niej obowiązująca jest większa niż 20km/h?

"Hulajnoga" ma się w takim miejscu teleportować?
Cytować
-20 #6 Marianno 2020-08-13 09:59
Dajcie tym dzieciakom spokój!!!. Komu ta rozrywka lub przyjemność z jazdy przeszkadza?.
Cytować
-12 #7 Hehsy 2020-08-14 06:20
To już lepiej całkiem zabronić niż wprowadzać takie ograniczenia, bo wyjdzie na to, że zostaną na rynku tylko chińskie, marketowe konstrukcje dla dzieci. A potem płacz, że wybuchają w kamienicach i mieszkaniach, albo że wypadki są, a jak ma nie być jak 14latek na hulajnodze lepiej zna mapę w fortnite niż podstawowe przepisy drogowe. Tak jest jak bubel będzie legalny, a porządny sprzęt nie. W dupach się poprzewracało pisowskim śmieciom i tyle, rower elektryczny o długości 125cm, no powodzenia życzę.
Cytować
-10 #8 Krzysztof 2020-08-14 11:02
Najpierw pozwolili na sprzedaż , a teraz mandaciki , proszę jak łatwo można kasę tłuc. Co za chamstwo.
Cytować
-10 #9 Pabelo 2020-08-14 13:37
Cholera ,kupiłem hulajnoge A teraz muszę ja spowrotem do pudla wsadzić bo ktoś chce zarobić kasę na mandatach.
Cytować
-11 #10 Obserwator 2020-08-16 05:51
Jeszcze powinni kontrolować jeżdżących na elektrycznych wózkach ,bo co to za niepełnosprawny jak wychodzi z niego samodzielnie,ro bi zakupy, wchodzi do kawiarni,a wózkiem jeździ po chodniku,po placu z dużą prędkością tak dzieje się w Wadowicach
Cytować
Dodaj komentarz

Pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy. Redakcja portalu WadowiceOnline.pl informuje, że nie odpowiada za treść komentarzy użytkowników. Komentarze o charakterze gróźb, personalne ataki oraz komentarze zakłócające dyskusję (trolling, spam) będą usuwane.