Nie cichną emocje po niedzielnych wyborach prezydenckich. Sztab Rafała Trzaskowskiego zapowiada złoże
Drukuj
Opozycja zachęca do informowania o nieprawidłowościach wyborczych

Nie cichną emocje po niedzielnych wyborach prezydenckich. Sztab Rafała Trzaskowskiego zapowiada złożenie do Sądy Najwyższego protestów wyborczych dotyczących głosowania w konkretnych komisjach. Do informowania o nieprawidłowościach w głosowaniu apeluje też Komitet Obrony Demokracji.

Jak poinformował sztab wyborczy Rafała Trzaskowskiego, złoży on protesty w sprawie głosowania w niedzielnej (12.07) II turze wyborów prezydenckich, w konkretnych komisjach, które mają zostać złożone w czwartek (16.07) w Sądzie Najwyższym. Politycy PO twierdzą, że mają sygnały o braku kart do głosowania i odsyłaniu z kwitkiem osób, które miały zaświadczenia o prawie do głosowania w dowolnym miejscu. Spora część protestów będzie też dotyczyć zagranicy, gdzie wyborcy nie mogli się zarejestrować, dostawali karty z opóźnieniem, albo wcale. W protestach znajdą się także zarzuty dotyczące zaangażowania rządu w kampanię prezydenta.

Sztabowcy kandydata Koalicji Obywatelskiej zachęcają do nadsyłania informacji o nieprawidłowościach wyborczych. Stworzyli w tym celu stronę internetową protestwyborczy2020.pl. Sami przygotują też duży pakiet protestów, które skierują do Sądu Najwyższego. Podobną stronę stworzył też Komitet Obrony Demokracji pod adresem ruchkod.pl/zglos-protest-wyborczy.

Jeżeli zauważyli państwo naruszenia procesu wyborczego, bardzo prosimy wejść na stronę i skorzystać z informacji tam zawartych aby przygotować protest wyborczy i go wysłać. Termin wysyłania protestów mija w czwartek 16 lipca o północy. Dla zgłoszeń w kraju - decyduje data stempla pocztowego na liście. Dla zgłoszeń za granicą decyduje moment wpływu do biura konsula RP – poinformowało nas Biuro Mediów i Komunikacji, KOD Małopolska.

Przypomnijmy, że w niedzielnych (12.07) wyborach prezydenckich wygrał Andrzej Duda, który zdobył 51,03% głosów, zaś jego kontrkandydat Rafał Trzaskowski - 48,97%. Frekwencja wyniosła 68,18%. Obaj kandydaci zdobyli po ponad 10 milionów głosów, jest to najmniejsza różnica w prezydenckich wyborach w historii III RP.

(Marcin Guzik)

NAPISZ DO NAS: kontakt@wadowiceonline.pl

Ostatnie artykuły z kategorii Polityka:

Czerwona strefa w całej Polsce, zamknięte lokale gastronomiczne. Premier ogłosił nowe obostrzenia

Burmistrz Andrychowa z koronawirusem

Św. Jan Paweł II patronem Małopolski? Radni wkrótce podejmą decyzję

Antycovidowcy demonstrowali w Andrychowie

Radni zatwierdzili nowe stawki za śmieci w Kalwarii Zebrzydowskiej