Po kilku latach sporów o zmianę nazwy, ulica generała Bruno Olbrychta zostaje. Tak zadecydowało więk
Drukuj
Ulica generała Olbrychta zostaje. Tak zadecydowali jej mieszkańcy

Po kilku latach sporów o zmianę nazwy, ulica generała Bruno Olbrychta zostaje. Tak zadecydowało większość jej mieszkańców po konsultacjach zorganizowanych przez burmistrza Kalińskiego w związku z naciskami Instytutu Pamięci Narodowej.

Od 3  do 17 lutego tego roku trwały konsultacje z mieszkańcami miasta, które ogłosił burmistrz Wadowic Bartosz Kaliński w sprawie zmiany nazwy ulicy generała Bruno Olbrychta. Wszystko to w związku z kolejnym  pismem Instytutu Pamięci Narodowej, Komisji Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu i tzw. ustawie dekomunizacyjnej nakazującym zmianę nazwy tej wadowickiej ulicy,

Konsultacje przeprowadzone zostały w formie pisemnej, poprzez formularz konsultacyjny. Formularz konsultacyjny zawiera propozycje nowej nazwy do wyboru, jak również możliwość podania własnej nazwy. Propozycje nowej nazwy dla tej ulicy to Ojca Rudolfa Warzechy,  dr. Gustawa Studnickiego, Jana Sarnickiego  czy  Mieczysława Kotlarczyka.

W konsultacjach wzięło udział 34 mieszkańców ulicy - 32 osoby wyraziły swój sprzeciw wobec proponowanej zmiany nazwy. W tej sytuacji burmistrz Wadowic Bartosz Kaliński poinformował, że obowiązującą nazwą ulicy pozostaje nada ulica generała Bruno Olbrychta.

Przypomnijmy, że sprawa zmiany ulicy ciągnęła się od kilku lat. Jeszcze za czasów kadencji burmistrza Mateusza Klinowskiego wojewoda małopolski Piotr Ćwik podpisał 9 zarządzeń zastępczych, na ich mocy m.in. ulica o dotychczasowej nazwie "generała Bruno Olbrychta" w Wadowicach nadana została nazwa "Doktora Gustawa Studnickiego".

Z decyzją wojewody o konieczność zmiany nazwy ulicy  nie zgadzał się Klinowski, argumentując to jako niszczenie przez PiS dorobku naszego kraju i degradacje człowieka, który był m.in. legionistą czy dowódcą AK. Włodarz złożył skargę w tej sprawie do sądu. W czerwcu 2018 roku Wojewódzki Sąd Administracyjny uchylił zarządzenie zastępcze o zmianie nazwy ulicy gen. Bruno Olbrychta.

Walka z “nieprawomyślnymi” patronami ulic to realizacja sztandarowego punktu programu PiS – tzw. dekomunizacji nazw ulic i placów. Jak wszystko, co próbuje robić ta partia, i tę sprawę całkowicie pokpiono. Za przeprowadzenie dekomunizacji wzięli się bowiem ideologicznie zapaleni amatorzy. W Wadowicach na ten przykład za symbol komunizmu uznano gen. Bruno Olbrychta, dowódce AK oraz bohatera walk z bolszewikami z 1920 roku, co już samo pokazywało, że mamy do czynienia z zupełnym nieporozumieniem – komentował nam wtedy sprawę ówczesny burmistrz Wadowic Mateusz Klinowski.

Według włodarza "naukowych" podstaw  decyzji zmiany nazwy ulicy dostarczył Instytut Pamięci Narodowej, w jego ocenie instytucja paranaukowa, zajmująca się dzisiaj fałszowaniem historii Polski, który dostarczył   opinię dla wojewody, opartą na wyrywkowym zacytowaniu wpisu z Wikipedii poświęconemu osobie generała, a te wątłe podstawy posłużyły następnie Wojewodzie do pozbawienia Bruno Olbrychta  ulicy własnego imienia.

Wojewoda odwołał się od wyroku w sprawie  ulicy Olbrychta i wniósł skargę kasacyjną do Naczelnego Sądu Administracyjnego. Po kilku miesiącach NSA oddalił skargę kasacyjną argumentując, że osoba Bruna Olbrychta nie upamiętnia osoby symbolizującej komunizm lub w inny sposób taki ustrój propagującej. W lutym tego roku obecny burmistrz Wadowic Bartosz Kaliński ogłosił konsultacje wśród mieszkańców w tej sprawie. I tak większość z nich zadecydowała, że dotychczasowa nazwa ulicy zostaje.

(Marcin Guzik)

NAPISZ DO NAS: kontakt@wadowiceonline.pl

Ostatnie artykuły z kategorii Polityka:

Czerwona strefa w całej Polsce, zamknięte lokale gastronomiczne. Premier ogłosił nowe obostrzenia

Burmistrz Andrychowa z koronawirusem

Św. Jan Paweł II patronem Małopolski? Radni wkrótce podejmą decyzję

Antycovidowcy demonstrowali w Andrychowie

Radni zatwierdzili nowe stawki za śmieci w Kalwarii Zebrzydowskiej