Podczas drugiej tury wyborów prezydenckich gminy do 20 tysięcy mieszkańców, w których zostanie odnot
Drukuj
Wojewoda namawia do wysokiej frekwencji. Druga edycja "Bitwy o wozy"

Podczas drugiej tury wyborów prezydenckich gminy do 20 tysięcy mieszkańców, w których zostanie odnotowana najwyższa frekwencja wyborcza, otrzymają wóz strażacki. Do wygrania będzie 49 pojazdów. Rząd ogłosił drugą edycję „Bitwy o wozy”.

Znamy już szczegółowe wytyczne drugiej edycji „Bitwy o wozy”. We wtorek (7.07) na briefingach prasowych w Nowym Sączu i Tarnowie przedstawił je wojewoda małopolski Piotr Ćwik.

Najczęściej to oni są pierwsi na miejscu wypadków drogowych... Podczas powodzi z pełnym poświęceniem ratują ludzkie mienie... Nie wahają się iść dla nas w ogień... Druhowie z Ochotniczych Straży Pożarnych zawsze działają w imię dewizy: „Bogu na chwałę, ludziom na pożytek"... Teraz możemy powalczyć o nowe wozy strażackie dla nich. „Bitwa o wozy 2020” trwa! W każdym z byłych 49 województw gmina do 20 tysięcy mieszkańców z największą frekwencją w drugiej turze wyborów prezydenckich otrzyma od Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji wóz strażacki. Pierwszą edycję w Małopolsce wygrała gmina Żegocina. W ramach drugiej edycji otrzymamy jeszcze trzy wozy! – mówił wojewoda Piotr Ćwik.

Środki na zakup średnich samochodów ratowniczo-gaśniczych trafią do 49 gmin z najwyższą frekwencją w każdym z 49 byłych województw (według stanu granic województw, który obowiązywał 31 grudnia 1998 roku). O nowe pojazdy nie będą się jednak mogły ubiegać te samorządy, które otrzymały wozy w ramach pierwszej edycji akcji. Co istotne, do frekwencji w każdej gminie nie będą wliczane głosy oddane przy użyciu zaświadczeń, czyli od osób, które na co dzień nie mieszkają w tych gminach.

Jak zachęca rząd, „Bitwa o wozy” to akcją profrekwencyjną, która ma na celu propagowanie aktywnego i świadomego uczestnictwa w życiu politycznym, społecznym i gospodarczym Polski. Dzięki akcji możliwe jest docenienie lokalnych społeczności poprzez sfinansowanie wozu strażackiego, dzięki któremu strażacy-ochotnicy będą mogli jeszcze skuteczniej dbać o bezpieczeństwo mieszkańców.

W piątek (3.07)  16 wójtów i burmistrzów z całej Polski otrzymało z rąk ministra Mariusza Kamińskiego promesy na zakup pojazdów w ramach pierwszej edycji „Bitwy o wozy”. Każda z wyróżnionych jednostek samorządu osiągnęła najwyższą frekwencję w swoim województwie. Wartość jednego samochodu to niemal 800 tysięcy złotych Frekwencja wyborcza wśród zwycięskich gmin wyniosła w I turze wyborów prezydenckich od 67% do 86%.

Na koniec 2019 roku w Polsce działało ponad 16 tysięcy jednostek Ochotniczych Straży Pożarnych. Do OSP należy ponad 500 tysięcy druhów i druhen. Strażacy-ochotnicy są ważnym ogniwem Krajowego Systemu Ratowniczo-Gaśniczego. OSP działają we wszystkich województwach. Najwięcej strażaków ochotników działa w województwie mazowieckim – ponad 60 tysięcy druhen i druhów.

"Chamówa jakiej w tym kraju jeszcze nie było. Minister robi promocję mającą na celu wyłącznie poprawienie wyniku swojego kandydata. Proponuję w drugiej turze napisać już wprost: "Każda gmina, w której wygra Andrzej Duda otrzyma ambulans", "MSWiA pokazało tym brak jakiekolwiek podejścia systemowego do bezpieczeństwa w kwestii rozdysponowania sprzętu w zależności od skali ryzyka oraz zagrożeń" czy "A ja głupi myślałem, ze wozy strażackie kupuje się tym gminom, które najbardziej ich potrzebują ze względu na braki sprzętu lub ich stan. A tu proszę... kluczem jest frekwencja Piękny sposób na mobilizacje elektoratu... #wyPAD2020" to tylko kilka z wielu komentarzy pomysłu MSWiA po pierwszej tego typu akcji.

A wy co o tym sądzicie?

 

(Marcin Guzik)

NAPISZ DO NAS: kontakt@wadowiceonline.pl

Ostatnie artykuły z kategorii Polityka:

Czerwona strefa w całej Polsce, zamknięte lokale gastronomiczne. Premier ogłosił nowe obostrzenia

Burmistrz Andrychowa z koronawirusem

Św. Jan Paweł II patronem Małopolski? Radni wkrótce podejmą decyzję

Antycovidowcy demonstrowali w Andrychowie

Radni zatwierdzili nowe stawki za śmieci w Kalwarii Zebrzydowskiej