W Wadowicach odbyło się spotkanie ministrów Grupy Wyszehradzkiej z Polski, Czech, Słowacji i Węgier.
Drukuj
Wadowice odwiedzili ministrowie Grupy Wyszehradzkiej

W Wadowicach odbyło się spotkanie ministrów Grupy Wyszehradzkiej z Polski, Czech, Słowacji i Węgier. W magistracie odbyły się rozmowy, politycy złożyli też kwiaty pod papieskim pomnikiem, odwiedzili bazylikę oraz papieskie muzeum. Nie zabrakło też krótkiej konferencji na rynku.

We wtorek (7.07)  w Wadowicach odbyło się spotkanie ministrów spraw zagranicznych Polski, Węgier, Słowacji i Czech, tzw.  Grupy Wyszehradzkiej. Było to pierwsze spotkanie na tym szczeblu w ramach polskiej prezydencji w V4, która rozpoczęła się w środę (1.07).

Gospodarzem szczytu jest szef polskiej dyplomacji Jacek Czaputowicz. Minister przedstawił główne założenia rotacyjnej, rocznej prezydencji.  Wśród głównych punktów agendy szczytu są m.in. Wieloletnie Ramy Finansowe, prezydencja Niemiec w Radzie Unii Europejskiej, kwestia rozszerzenia Unii Europejskiej, współpraca z partnerami wschodnimi Unii, a także współpraca transatlantycka i stosunki UE-Chiny.

Rozmowy plenarne ministrów spraw zagranicznych Grupy Wyszehradzkiej Jacka Czaputowicza (Polska), Tomáša Petříčeka (Czechy), Ivan Korčoka (Słowacja) oraz Pétera Szijjártó (Węgry) odbyły się na sali sesyjnej Urzędu Miejskiego w Wadowicach, który we wtorek (7.07) z tego powodu nie obsługiwał bezpośrednio petentów. Potem delegacja złożyła kwiaty pod pomnikiem św. Jana Pawła II, odwiedziła wadowicką bazylikę i Muzeum Dom Rodzinny Ojca Świętego Jana Pawła II. Nie zabrakło też krótkiej konferencji dla dziennikarzy na rynku.

Wizyta polityków spowodowała kolejne korki na i tak już zakorkowanych remontami ulicami Wadowic.

(Marcin Guzik)

NAPISZ DO NAS: kontakt@wadowiceonline.pl

Ostatnie artykuły z kategorii Polityka:

Czerwona strefa w całej Polsce, zamknięte lokale gastronomiczne. Premier ogłosił nowe obostrzenia

Burmistrz Andrychowa z koronawirusem

Św. Jan Paweł II patronem Małopolski? Radni wkrótce podejmą decyzję

Antycovidowcy demonstrowali w Andrychowie

Radni zatwierdzili nowe stawki za śmieci w Kalwarii Zebrzydowskiej