Rada Powiatu Wadowickiego jednogłośnie negatywnie oceniła pomysł przyłączenia się przysiółka Sok
Drukuj
Radni nie chcą oddać Sokółki Czernichowi

Rada Powiatu Wadowickiego jednogłośnie negatywnie oceniła pomysł przyłączenia się przysiółka Sokółka w Łączanach do krakowskiej gminy Czernichów. Wcześniej również w konsultacjach społecznych pomysł negatywnie ocenili mieszkańcy. Teraz sprawą zajmie się rząd.

W czwartek (2.06) Rada Powiatu wadowickiego obradowała po raz pierwszy w nowej sali sesyjnej w swoim niedawno oddanym do użytku budynku. Podczas sesji 23 radnych w głosowaniu jednogłośnie negatywnie ocenili pomysł oddania krakowskiej gminie Czernichów, przysiółka Sokółka w Łączanach w gminie Brzeźnica.

Władze gminy Czernichów wystąpiły niedawno do wójta Brzeźnicy Bogusława Antosa z wnioskiem o zmianę granic. Czernichów chciał przejęcia 88 hektarowego przysiółka Sokółka, który znajduje się pod drugiej stronie Wisły, gdzie swoje tereny ma właśnie krakowska gmina. To bardzo atrakcyjny kawałek ziemi: znajduje się tam m.in. elektrownia i żwirownia, a gmina "zarabia" z tego tytułu na podatkach, chociaż podobno nie o to chodzi, ale naturalne granice, wyznaczone przez koryto rzeki Wisły.

Wcześniej wójt Antos zorganizował w tej sprawie konsultacje społeczne. Mieszkańcy gminy Brzeźnica również negatywnie ocenili pomysł oddania przysiółka.

Teraz sprawą zajmie się rząd na jednym z posiedzeń, który weźmie pod uwagę opinie mieszkańców oraz radnych.

Spór o przysiółek, który historycznie przynależy do gminy Brzeźnica od wieków, co potwierdzają mapy z XVII wieku, nie jest nowy. 1 stycznia 2009 roku za czasów rządu Donalda Tuska zakończyła się o niego batalia władz gminy Czernichów i ten skrawek ziemi wrócił na mapy naszego powiatu  po kilku latach: w 2005 rząd premiera Marka Belki na wniosek Czernichowa przyznał tej gminie Sokółkę.

 

(MG)

NAPISZ DO NAS: kontakt@wadowiceonline.pl

Ostatnie artykuły z kategorii Polityka:

Czerwona strefa w całej Polsce, zamknięte lokale gastronomiczne. Premier ogłosił nowe obostrzenia

Burmistrz Andrychowa z koronawirusem

Św. Jan Paweł II patronem Małopolski? Radni wkrótce podejmą decyzję

Antycovidowcy demonstrowali w Andrychowie

Radni zatwierdzili nowe stawki za śmieci w Kalwarii Zebrzydowskiej