Firma Skanska rozpoczęła remont linii kolejowej nr 117 na odcinku od Wadowic do Andrychowa. Z tej okazj
Drukuj
Minister Adamczyk zainaugurował remont linii kolejowej nr 117

Firma Skanska rozpoczęła remont linii kolejowej nr 117 na odcinku od Wadowic do Andrychowa. Z tej okazji do Wadowic przyjechał minister infrastruktury Andrzej Adamczyk a w miejscu, gdzie powstanie nowy kolejowy przystanek, odbył się briefing prasowy dla dziennikarzy.

Tak zapewne zupełnie przypadkiem przed drugą turą wyborów, w czwartek (2.07) przed południem do Wadowic przyjechał minister infrastruktury Andrzej Adamczyk, który oficjalnie zainaugurował  remont linii kolejowej nr 117 na odcinku pomiędzy Wadowicami a Andrychowem. Już w środę (1.07) na jej sporym fragmencie ściągnięto sieć trakcyjną.

Zorganizowano briefing prasowy, z tej okazji wybudowano nawet gustowną, nomen omen platformę i kawałek chodnika, aby zgromadzeni politycy i dziennikarze nie musieli brodzić w błocie i trawie. Nie zabrakło też cateringu  oraz przejazdu pociągu sieciowego w tle i wspólnych zdjęć na torach...

W ramach projektu, realizowanego przez PKP Polskie Linie Kolejowe S.A.  pasażerowie zyskają lepszą dostępność do kolei dzięki nowemu przystankowi w rejonie osiedla Podhalanin. Do potrzeb podróżnych przygotowana będzie stacja Andrychów i przystanki w Choczni, Choczni Górnej oraz w Inwałdzie. Odnowione perony ułatwią pasażerom dostęp do pociągów. Będą nowe wiaty, ławki, oznakowanie i tablice informacyjne.

Sprawniejsze i bezpieczniejsze podróże z Małopolski na Podbeskidzie zapewni m.in. budowa mijanki w Barwałdzie Średnim. Takie rozwiązanie zwiększy się przepustowość trasy. Przewoźnicy będą mogli uruchomić dodatkowe pociągi. Przebudowany będzie tor i sieć trakcyjna. Prace na 40 przejazdach zwiększą bezpieczeństwo w ruchu kolejowym i drogowym. Ruch pociągów będzie wstrzymany do 18 grudnia tego roku, zastępuje je Zastępcza Komunikacja Autobusowa. Koszt prac to 129 milionów złotych.

Przypomnijmy, że linia kolejowa nr 117 łącząca Kalwarię z Bielskiem, nie będzie niestety remontowana w całości: przebudowa będzie obejmować  tylko jej część, od Wadowic do Andrychowa (od km 18,600 do km 31,046), wraz z przesunięciem przystanku i budową mijanki w Barwałdzie Średnim. Będzie ona też wykonywana etapami. Prace budowlane mają się zakończyć w połowie 2022 roku. Wykonuje je Skanska S.A.

Jak zapowiada PKP PLK, po zakończeniu remontu zwiększy się przepustowość linii kolejowej nr 117, na odcinku Kalwaria - Andrychów pociągi będą się poruszać z prędkością 80 km/h.

Zobaczcie zapis z konferencji:

(Marcin Guzik)

NAPISZ DO NAS: kontakt@wadowiceonline.pl

Ostatnie artykuły z kategorii Polityka:

Czerwona strefa w całej Polsce, zamknięte lokale gastronomiczne. Premier ogłosił nowe obostrzenia

Burmistrz Andrychowa z koronawirusem

Św. Jan Paweł II patronem Małopolski? Radni wkrótce podejmą decyzję

Antycovidowcy demonstrowali w Andrychowie

Radni zatwierdzili nowe stawki za śmieci w Kalwarii Zebrzydowskiej