Starosta wadowicki Eugeniusz Kurdas przypomina, że mimo, że zniesiono część ograniczeń, ciągle mam
Starosta wadowicki Eugeniusz Kurdas przypomina, że ciągle mamy epidemię

Starosta wadowicki Eugeniusz Kurdas przypomina, że mimo, że zniesiono część ograniczeń, ciągle mamy w kraju epidemię koronawirusa. Włodarz apeluje do mieszkańców o trzymanie się obowiązujących w Polsce norm sanitarnych i zasłanianiu ust i nosa.

Mimo, że po zniesieniu przez rząd ograniczeń, wciąż istnieje obowiązek zasłaniania ust i nosa w niektórych sytuacjach (w sklepach, kościołach, urzędach, autobusach i komunikacji miejskiej), patrząc co dzieje się na ulicach, chyba już tym mało kto się przejmuje. Cóż, sam przekaz ministra zdrowia Łukasza Szumowskiego od początku był dosyć niejasny: najpierw twierdził, że maseczki nic nie dają, potem kazał je nosić, twierdząc, że zapobiegają zarażaniu innych.

Nie oznacza to niestety, że poradziliśmy sobie z epidemią. W ostatnich dniach  ministerstwo zdrowia informuje o kilkuset nowych przypadkach zakażenia nowym wirusem. Według danych z poniedziałku (22.05) w powiecie wadowickim do tej pory mieliśmy 33 przypadki zakażeń. Liczba mieszkańców objętych kwarantanną to 192 osoby, w tym  osoby przebywają w kwarantannie instytucjonalnej w Kalwarii Zebrzydowskiej.

Statystyki przebywających w kwarantannie i zakażonych w powiecie wadowickim z podziałem na gminy:

Andrychów - 75 (5 osób zakażonych, w tym 1 ozdrowieniec wykazany przez inne województwo, 1 osoba zakażona hospitalizowana, 2 osoby w izolatorium, 1 osoba w izolacji domowej),
Brzeźnica - 8 (6 osób zakażonych, w tym 5 ozdrowieńców, 1 osoba zmarła),
Kalwaria Zebrzydowska - 25 (5 osób zakażonych, w tym 3 ozdrowieńców, 1 osoba w hospitalizacji, 1 osoba zmarła),
Lanckorona - 6 (7 osób zakażonych, w tym 5 ozdrowieńców, 2 osoby w izolacji domowej),
Mucharz - 6 (4 osoby zakażone, w tym 3 osoby w izolacji domowej, 1 osoba hospitalizowana),
Spytkowice - 1 (1 osoba zakażona w izolacji domowej wykazywana przez inny powiat),
Stryszów - 3,
Tomice - 34 (1 osoba zakażona - ozdrowieniec wykazany przez inny powiat),
Wadowice - 12 (1 osoba zakażona hospitalizowana),
Wieprz - 22 (4 osoby zakażone, w tym 2 osoby w izolatorium, 1 osoba w izolacji domowej, 1 osoba hospitalizowana).

Starosta wadowicki Eugeniusz Kurdas postanowił przypomnieć mieszkańcom, że od ponad trzech miesięcy cały świat jak i nasz region zmaga się z z epidemią koronawirusa z Wuhani i mimo, że obowiązują złagodzone normy sanitarne, otwarto również część granic, a wielu z nas wróciło do normalnego rytmu życia zawodowego i społecznego, koronawirus nadal jest  z nami i być może pozostanie jeszcze długie miesiące.

Stąd mój apel, będący jednocześnie wielką prośbą: trzymajmy się obowiązujących w Polsce norm sanitarnych. Zasłaniajmy usta i nos, gdy nie jesteśmy w stanie zachować odpowiedniej odległości od innych oraz w sytuacjach, w których wymaga tego od nas prawo. Zachowujmy konieczne zasady higieny: jak najczęściej myjmy ręce, nie dotykajmy nimi oczu, ust i nosa. Trzymajmy się tych i innych reguł, które mają zapobiec rozprzestrzenianiu się epidemii, także w naszym regionie. Te zasady są jasno określone w obecnie obowiązujących w Polsce przepisach. Kontynuujmy dobre praktyki, postępujmy solidarnie tak, aby – na ile się da - chronić zdrowie swoje i innych – apeluje starosta Eugeniusz Kurdas.

W Polsce do tej pory odnotowano 32 227 przypadków zakażeń, 17 076 osób wyzdrowiało, zmarło 1 359 osób. Na świecie odnotowano do tej pory 9 673 983 zakażonych, 471 621 osób zmarło z powodu Covid-19 

(MG)

NAPISZ DO NAS: kontakt@wadowiceonline.pl

Komentarze   

0 #1 dd 2020-06-22 15:09
Mamy tylko dlatego epidemie, ze zmieniono wcześniej przed tym wszystkim definicję epidemii. Na starych normalnych zasadach nic, a nic by nie było.
Cytować
+9 #2 wierny 2020-06-22 15:39
Mam apel do Księży.Proszę,a by zaczęli więcej dbać o ochronę wiernych,ktorzy przyjmują Pana Jezusa.Nie dbają,kto i jak przyjmuje. To naprawdę jest b.ważne.
Cytować
+6 #3 JBB 2020-06-22 16:01
Cytuję wierny:
Mam apel do Księży.Proszę,aby zaczęli więcej dbać o ochronę wiernych,ktorzy przyjmują Pana Jezusa.Nie dbają,kto i jak przyjmuje. To naprawdę jest b.ważne.

Ciekawe dlaczego nadal wsadzają ludziom paluchy do ust.
Cytować
-2 #4 Bob 2020-06-22 21:45
Księża nie mają i później rozdają komunie ludzi w maskach. Jaki to ma sens. Druga sprawa czemu wszędzie gdzie jest Duda to wszędzie go widać bez maski. Wtedy policji tam nie ma i mandaty się nie sypią.. Żal
Cytować
+3 #5 zenon 2020-06-22 23:02
Szanowny Panie Starosto. Mój apel będzie krótszy. Ponieważ wszem i wobec wiadomo że nie nosicie w urzędzie maseczek (podobno wy nie musicie a my tak) zamiast zachowywać się jak nadgorliwiec? albo model maseczkowy? proszę zająć się pracą niektórych wydziałów oraz powrotem do zwykłej normalności czyli tego żebyśmy mogliśmy przyjść do urzędu normalnie. Bo chyba umawianie się na telefon to nie jest dla was nowy standard na wieczność??? Oby nie bo z całym szacunkiem za dużo płacimy na urzędy żebyśmy nie mogli normalnie do nich pójść. W mojej ocenie tym powinien się Pan zająć zamiast pozowania w maseczce i udzielania porad a'la minister zdrowia
Cytować
+5 #6 Koronawirus 2020-06-23 04:47
Jak to w Polsce co jeden to madrzejszy"dyre ktor"jakaś dyscyplina musi być ,ograniczenie dmuchana ludzi na siebie i zarażania innych .jeśli lekarz przy operacji musi ubrać maseczkę, to do cholery jasnej po cos ona jest.To najprostszy przykład dla tych najbardziej TEPYCH.chciałby ś być operowany i mieć kaszlących ,chorych,bez maseczek nad sobą lekarzy? CHRON SIEBIE I MYŚL O INNYCH .
Cytować
+5 #7 Berta 2020-06-23 05:03
Nie macie pojęcia ilu pielgrzymów pląta się po Wadowicach,Kalw arii,i niewiedzą co to maseczki,a przy nich ksiądz ,który daje przykład wstyd wstyd i jeszcze raz wstyd
Cytować
Dodaj komentarz

Pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy. Redakcja portalu WadowiceOnline.pl informuje, że nie odpowiada za treść komentarzy użytkowników. Komentarze o charakterze gróźb, personalne ataki oraz komentarze zakłócające dyskusję (trolling, spam) będą usuwane.