Radni Rady Miejskiej w Andrychowie zdecydowali o wzięciu 3 milionów złotych pożyczki na zakup trzech
Andrychów dołoży kilka milionów do rozbudowy elektrociepłowni. Tak zadecydowali radni

Radni Rady Miejskiej w Andrychowie zdecydowali o wzięciu 3 milionów złotych pożyczki na zakup trzech gazowych pieców do nowej elektrociepłowni. Nie obyło się bez gorących dyskusji i kłótni.

We wtorek (16.06) o godzinie 11:00 rozpoczęto drugą cześć sesji Rady Miejskiej w Andrychowie, na której debatowano o losach nowej andrychowskiej elektrociepłowni. Wczoraj (15.06) sesja została przerwana przez przewodniczącego rady Romana Babskiego, po tym jak radna Alicja Studniarz zawnioskowała o rozdzielenie dwóch zmian zawartych w jednym projekcie uchwały: naprawa drogi na osiedlu Młocki Górne w Rzykach - etap I (150 tysięcy złotych) i właśnie dokapitalizowanie spółki AEC sp. zo.o. w Andrychowie (3 miliony złotych). Chodzi o zakup trzech kotłów grzewczych, bez ktróych w nadchodzącym sezonie zimowym nie będzie możliwe dostarczanie ciepła do większości odbiorców w gminie.

Dyskusja dotycząca dofinansowania spółki trwałą ponad dwie godziny i odbyła się w gorącej atmosferze, nie zabrakło też kłótni. Radny Krzysztof Kubień (PiS) miał szereg pytań do  burmistrza Andrychowa Tomasza Żaka. Pytał m.in. o to jak jest wynik finansowy AEC za 2019 rok oraz pierwszy kwartał 2020 roku. Jak poinformował prezes AEC Mirosław Nowak, w ubiegłym roku wynik był ujemny (300 tysięcy złotych) a na koniec kwietnia 2020 roku jest to wynik dodatni (350 tysięcy złotych). Opozycyjni radni  zwracali też uwagę na to, że gmina inwestuje w coś, co nie jest jej własnością.

W końcu radni jednak przegłosowali pomysł burmistrza Żaka i przyjęli uchwałę o wzięciu pożyczki i zakupie pieców do elektrociepłowni. Dwunastu radnych było za, sześciu przeciw, a trzech wstrzymało się.

Całą sesję można obejrzeć TUTAJ.

Przypomnijmy, że w sierpniu ubiegłego roku Andrychów powołał gminną spółkę Andrychowska Elektrociepłownia, która dostarcza ciepło do około 10 tysięcy odbiorców indywidualnych na terenie miasta i dużych zakładów pracy. Została ona założono po tym, jak okazało się, że dotychczasowej Elektrociepłowni Andrychów grozi bankructwo. Było to dosyć nowatorskie przedsięwzięcie, z którym, przynajmniej na początku, władze dosyć dobrze sobie poradziły.

Spółka musiał jednak po kilku miesiącach sporo dołożyć do nowej spółki. 1,5 miliona złotych dofinansowania z gminnej kasy przeznaczono m.in. na budowę rurociągu. Niedawno okazało się, że spółka potrzebuje kolejnych pieniędzy na niezbędne inwestycje, m.in. na  zakup trzech nowych kotłów gazowych, aby całkowicie "obsłużyć" wszystkich odbiorców w nadchodzący sezonie zimowym. Potrzeba około 4,5 miliona złotych. Władze miasta chcą, aby gmina zaciągnęła pożyczkę z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska.

 

(MG)

NAPISZ DO NAS: kontakt@wadowiceonline.pl

Komentarze   

0 #1 Ryba 2020-06-16 19:38
Andrychowie podniosom ludzia opłaty za ciepłą wodę i ogrzewanie tak jak termowad robi Wadowicach hehe
Cytować
Dodaj komentarz

Pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy. Redakcja portalu WadowiceOnline.pl informuje, że nie odpowiada za treść komentarzy użytkowników. Komentarze o charakterze gróźb, personalne ataki oraz komentarze zakłócające dyskusję (trolling, spam) będą usuwane.