Rząd wyda około 212 miliardów złotych na "Pakiet antykryzysowy" mający ratować polską gospodarkę
Rząd ogłasza "tarczę antykryzysową". Ratowanie gospodarki ma kosztować 212 miliardów

Rząd wyda około 212 miliardów złotych na "Pakiet antykryzysowy" mający ratować polską gospodarkę zagrożoną skutkami epidemii koronawirusa.

Wprowadzony stan epidemiczny i długa narodowa kwarantanna związana z walką z epidemią koronawirusa to ludzie w domach, zamknięte sklepy i przedsiębiorstwa, ograniczony handel. To wszystko będzie mieć potężny wpływ na gospodarkę Polski.

W środę (18.03) podczas  specjalnej konferencji prasowej, premier Mateusz Morawiecki i prezydent Andrzej Duda zaprezentowali projekt "Gospodarcza i społeczna tarcza antykryzysowa dla bezpieczeństwa przedsiębiorców i pracowników w związku z pandemią wirusa SARS- Cov - 2" dla przedsiębiorców, małych i średnich firm, ich pracowników oraz całej gospodarki.

Pakiet podzielony jest na  pięć części: bezpieczeństwo pracowników, finansowanie przedsiębiorstw, ochrona zdrowia, wzmocnienie systemu finansowego oraz    program inwestycji publicznych.

Państwo ma pokryć 40% wynagrodzenia pracowników do wysokości średniego wynagrodzenia w gospodarce. Dla osób prowadzących własną działalność gospodarczą będzie możliwość wypłaty środków do wysokości 80% minimalnego wynagrodzenia.

Plan zakłada również m.in. gwarancje kredytowe, mikropożyczki dla przedsiębiorców do wysokości 5 tysięcy złotych, leasing operacyjny dla sektora transportowego czy szereg rozwiązań o charakterze gwarancyjnym i płynnościowym.

W pakiecie osłonowym dla przedsiębiorców jest m.in. odsunięcie płatności ZUS, rozłożenie składek na ZUS na raty i system wypłaty wynagrodzeń tym, którzy z różnych powodów nie mogą świadczyć pracy.

Jeśli będzie decyzja o przedłużeniu zamknięcia szkół, przedszkoli, żłobków, zasiłek opiekuńczy dla rodziców dzieci do lat 8 będzie przedłużany o kolejne dwa tygodnie.

"Pakiet antykryzysowy" będzie kosztować 212 miliardów złotych.


(MG)

NAPISZ DO NAS: kontakt@wadowiceonline.pl

Komentarze   

-2 #1 UWAGA 2020-03-18 14:16
Gdzie Prezydent i Premier ma maske???
Wstydzi sie zakaza spoleczenstwo, daje przyklad spoleczenstwu.
Premier CZ i reszta wladzy CZ daje przyklad spoleczenstwu.
https://www.novinky.cz/zahranicni/koronavirus/clanek/tiskova-konference-po-jednani-vlady-40317139?seq_no=3&source=hp&dop_ab_variant=0&dop_source_zone_name=novinky.sznhp.box&utm_source=www.seznam.cz&utm_medium=z-boxiku&utm_campaign=null
Cytować
+2 #2 Smiech 2020-03-18 14:29
Oczywiście przedsiębiorcy dostaną po dupie masakra a gdzie ograniczenie trzynastek i 500plu
Cytować
+3 #3 Sic luceat lux. 2020-03-18 15:19
Cytuję Smiech:
Oczywiście przedsiębiorcy dostaną po dupie


Oczywiście że dostaną.
Co mi z pożyczki i odroczenia ZUS-u ?
Za rok z czego spłacę bank i ZUS jak już firma ledwo zipie ? Pewnie mam natrzepać wszy z rękawa. :cry: W dupie mam taką pomoc dla małych firm !
Cytować
+2 #4 Włodek 2020-03-18 15:48
Rząd najpierw zabrał firmom i ludziom pracujacym w podatkach, a teraz za te pieniądze będzie łaskawie ratował. Mistrzostwo swiata.
Cytować
-6 #5 Polak 2020-03-18 18:51
A gdzie kaczor? Nie wypowiada sie tylko po kościołach chodzi?
Cytować
+1 #6 Polak 2020-03-18 18:59
Pokryją do średniego wynagrodzenia te 40%. A ci co robią za najniższej to co maja inne żołądki? Analogicznie dostaną mniej. Wszystkim powinni tyle samo wypłacać. Szlachta w urzedach ogranicza kontakty i zamyka urzędy. A zwykli pracownicy co mają powidzieć?
Cytować
+8 #7 zenek 2020-03-18 19:10
Zobaczymy czy ludzie ktorzy wynajmują innym np:grunty,sklep y itp. zrezygnują z pobierania czynszu za ten okres.
Cytować
-6 #8 d3 2020-03-19 07:07
Cytuję Włodek:
Rząd najpierw zabrał firmom i ludziom pracujacym w podatkach, a teraz za te pieniądze będzie łaskawie ratował. Mistrzostwo swiata.

Na tym polega socjalizm, a sporo ludzi zakochało się ostatnio w socjalizmie
Cytować
-8 #9 Pan Komment 2020-03-22 11:42
!!! UWAGA !!!

super oferta turystyczna do Włoch.

- tanio, bilet w jedną stronę,
- plan wycieczki: "zobaczyć Neapol i umrzeć"
Cytować
Dodaj komentarz

Pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy. Redakcja portalu WadowiceOnline.pl informuje, że nie odpowiada za treść komentarzy użytkowników. Komentarze o charakterze gróźb, personalne ataki oraz komentarze zakłócające dyskusję (trolling, spam) będą usuwane.