Polska wprowadza stan zagrożenia epidemicznego: m.in. wprowadzona zostanie kontrola granic, wstrzymane m
Drukuj
Polska w stanie zagrożenia epidemicznego

Polska wprowadza stan zagrożenia epidemicznego: m.in. wprowadzona zostanie kontrola granic, wstrzymane międzynarodowe połączenia lotnicze i kolejowe, ograniczona działalność galerii handlowych. Wszystko to ma ograniczyć rozprzestrzenianie się koronawirusa.

Jak poinformował w piątek (13.03) wieczorem na specjalnej konferencji premier Mateusz Morawiecki, od północy z soboty (14.03) na niedzielę (15.03) w związku z zagrożeniem koronawirusem, w Polsce zostaje wprowadzony stan zagrożenia epidemicznego. Co to oznacza?

Przywrócona zostanie kontrola na wszystkich granicach, najpierw na 10 dni, z możliwością 20 a później o kolejny miesiąc. Wstrzymane zostaną międzynarodowe połączenia lotnicze pasażerskie i także połączenia kolejowe a także wprowadzony tymczasowy zakaz wjazdu do Polski cudzoziemców. Po przekroczeniu granicy polscy obywatele zostaną skierowani na 14-dniową kwarantannę. Granice pozostają otwarte dla przepływu towarów.

Ograniczona zostanie działalność galerii handlowych: będą w nich czynne sklepy spożywcze i apteki. Pozostaną otwarte sklepy spożywcze, a także pralnie, apteki i drogerie, punkty usługowe, bankomaty. Czynne będą bankomaty, podobnie jak banki. Jak zapewnia premier, nie zabraknie środków, nie zabraknie gotówki.

Zawieszona zostaje działalności wszystkich restauracji, pubów, klubów, barów i kasyn. Restauracje mogą świadczyć usługi z dowozem

Zgromadzenia powyżej 50 osób nie mogą się odbywać. Ograniczenie dotyczy: marszów, demonstracji, uroczystości religijnych i wszelkich zgromadzeń wiążących się z działalnością instytucji centralnych, samorządowych i osób prywatnych. Ograniczenie dotyczy tych wszystkich miejsc, gdzie ludzie mogliby się gromadzić i stwarzać dla siebie nawzajem niebezpieczeństwo.

(MG)

NAPISZ DO NAS: kontakt@wadowiceonline.pl

Ostatnie artykuły z kategorii Polityka:

W Wadowicach wystartowało Koło Młodych Demokratów

Obostrzenia dla 19 powiatów. Co z wadowickim?

Pierwsze takie wybory w Wadowicach

Niech to będzie nasza wspólna strategia!

Pracownicy 60+ magistratu oburzeni. Burmistrz Kaliński pominął ich podczas przyznawania podwyżek