25 parterów podpisało porozumienie na ralizację projektu LIFE EKOMAŁOPOLSKA „Wdrażanie Regionalneg
25 partnerów nowego programu ochrony środowiska LIFE. Wśród nich także powiat wadowicki

25 parterów podpisało porozumienie na ralizację projektu LIFE EKOMAŁOPOLSKA „Wdrażanie Regionalnego Planu Działań dla Klimatu i Energii”. Wśród nich jest także powiat wadowicki.

Promocja odnawialnych źródeł energii, poprawa efektywności energetycznej i działania na rzecz ochrony klimatu - to najważniejsze założenia nowego projektu zintegrowanego LIFE EKOMAŁOPOLSKA, który Województwo Małopolskie z partnerami ze świata nauki i samorządów zamierza realizować ze środków unijnych. Całkowita wartość projektu, który według planów pomysłodawców ma być wdrażany w latach 2021 – 2030  to około 70 milionów złotych. Porozumienie  w tej sprawie podpisano w poniedziałek (2.03) w gmachu Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie. Jednym z partnerów projektu jest powiat wadowicki.

Województwo Małopolskie wystąpiło do Komisji Europejskiej z wnioskiem na realizację projektu LIFE EKOMAŁOPOLSKA „Wdrażanie Regionalnego Planu Działań dla Klimatu i Energii” wspólnie z 25 partnerami. To Ministerstwo Rozwoju, Województwo Śląskie, Akademia Górniczo-Hutnicza, Europejskie Centrum Czystego Powietrza, miasta Kraków, Tarnów i Nowy Sącz oraz 18 powiatów, m.in. nasz wadowicki.

Porozumienie o współpracy z Województwem Małopolskim w zakresie ubiegania się dofinansowanie projektu ze środków Unii Europejskiej w imieniu powiatu wadowickiego podpisali: starosta wadowicki Eugeniusz Kurdas oraz członek zarządu Mirosław Sordyl.

W wyniku podpisania tego porozumienia będziemy ubiegać się o niemałe środki. W sumie na cały projekt to około 70 milionów złotych. Zostaną one przeznaczone m.in. na zwiększenie wykorzystania odnawialnych źródeł energii i poprawę efektywności energetycznej – podkreślał po podpisaniu umów marszałek Województwa Małopolskiego Witold Kozłowski.

Z kolei starosta wadowicki podkreślał, iż w przypadku pozytywnej oceny wniosku, jednym z najważniejszych elementów realizacji projektu w powiecie wadowickim będzie utworzenie stanowiska ekodoradcy ds. klimatu i energii.

Chcemy, by udzielał on bezpośredniego wsparcia dla mieszkańców i pełnił funkcję koordynatora działań na rzecz ochrony środowiska, podejmowanych przez poszczególne jednostki samorządu terytorialnego. Taki doradca mógłby też m.in. pełnić rolę mediatora w sprawach sporu na linii mieszkaniec – samorząd" – mówi starosta wadowicki Eugeniusz Kurdas.

Ze wstępnych informacji Urzędu Marszałkowskiego wynika, że w przypadku akceptacji przez Komisję Europejską wniosku, całkowity koszt realizacji projektu LIFE EKOMAŁOPOLSKA w powiecie wadowickim w latach 2021 – 2030 wyniósłby około 998 tysięcy złotych, w tym wkład własny powiatu to około 99 800 zł.    

(AS)

NAPISZ DO NAS: kontakt@wadowiceonline.pl

Komentarze   

+3 #1 Karol 2020-03-06 18:24
A w Kalwarii nadal brak doradcy. Nie wiem co ci ludzie mają w głowie. Włodarz nomen omen z zielonej partii od lat nie dostrzega problemu. A Gmina od października co rok zasnuta jest śmierdzącą,, mgłą'' Wygląda na zmowę. Czy to układ przedsiębiorcy wódz?
Cytować
Dodaj komentarz

Pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy. Redakcja portalu WadowiceOnline.pl informuje, że nie odpowiada za treść komentarzy użytkowników. Komentarze o charakterze gróźb, personalne ataki oraz komentarze zakłócające dyskusję (trolling, spam) będą usuwane.