W Małopolsce nie ma przypadku koronawirusa, ale władze województwa intensywnie monitorują sytuację i
''Koronawirus: trzymamy rękę na pulsie''. Władze Małopolski uspakajają

W Małopolsce nie ma przypadku koronawirusa, ale władze województwa intensywnie monitorują sytuację i uspokajają mieszkańców.

W środę (4.03) rano potwierdzono pierwszy przypadek koronawirusa w naszym kraju. Zarażony pacjent jest z województwa lubuskiego, leży w szpitalu w Zielonej Górze i czuje się dobrze. Czuje się dobrze. Nie jest z grupy bardzo wysokiego ryzyka. Zgłosił się do lekarza i telefonicznie otrzymał informację, żeby się skontaktować ze służbami sanitarnymi. Mężczyzna przyjechał do Polski z Niemiec.

Tymczasem władze województwa Małopolskiego uspokajają.

W Małopolsce nie ma przypadku koronawirusa, ale intensywnie monitorujemy sytuację. Odbywają się też kolejne spotkania z wszystkimi podmiotami i służbami, których działania są teraz szczególnie istotne. Działania te mają konkretny i praktyczny wymiar. Jego przejawem jest m.in. postawienie szpitali z oddziałami zakaźnymi w stan podwyższonej gotowości, ale też ćwiczenia, które przeprowadzamy dziś wraz z Komendą Wojewódzką Państwowej Straży Pożarnej. Dziękuję wszystkim, którzy trzymają rękę na pulsie, a zarazem uczestniczą w szeroko zakrojonej akcji informacyjnej mającej zapobiec rozprzestrzenianiu się koronawirus – mówił wojewoda małopolski Piotr Ćwik na briefingu dotyczącym bieżących działań związanych z koronawirusem.

Aktualnie w Małopolsce nie ma przypadku potwierdzenia zakażenia koronawirusem. Ze względu na podejrzenie zachorowania na COVID-19 hospitalizowanych jest 9 osób, zaś nadzorem epidemiologicznym objęte są 152 osoby. Nie ma osób objętych kwarantanną lub izolacją. Są to dane z godzin popołudniowych, z wtorku (3.03).

Ewentualne decyzje dotyczące imprez masowych będą zapadały na bieżąco – w oparciu o rekomendacje służb sanitarno-epidemiologicznych i stosownie do rozwoju sytuacji. Aktualnie największe wątpliwości budziły Międzynarodowe Targi Stomatologiczne w Krakowie KRAKDENT (Kraków, 12-14 marca), jak również XXVI Konferencja Szkoleniowa Sekcji Elektrokardiologii Nieinwazyjnej Telemedycyny (Zakopane, 4-7 marca). Wydarzenia te nie mają statusu imprezy masowej.
Według stanowiska Głównego Inspektora Sanitarnego, mając na uwadze kluczową rolę profesjonalistów medycznych w prewencji szerzenia się zakażeń, rekomenduję się  odwołanie wszystkich konferencji i wydarzeń branżowych z udziałem osób wykonujących zawody medyczne

W środę (4.03) w Krakowie przeprowadzono także ćwiczenia przygotoane z Komendą Wojewódzką Państwowej Straży Pożarnej. Odnosiły się one do sytuacji wystąpienia konieczności uruchomienia dodatkowych powierzchni pod badania osób z podejrzeniem lub zakażeniem koronawirusem. Polegały one na rozstawieniu mobilnych izb przyjęć (namiotów), które służyłyby takim pacjentom. Szpitale mogą w takich sytuacjach liczyć na pełne wsparcie Państwowej Straży Pożarnej. Dysponuje ona zarówno odpowiednim sprzętem, jak i doskonale przygotowanymi strażakami, którzy takie mobilne izby przyjęć są w stanie przygotować w bardzo krótkim czasie. W ćwiczeniach uczestniczyły szpitale: Uniwersytecki w Krakowie i w Myślenicach, czyli dwa spośród dziesięciu małopolskich szpitali, w których są oddziały zakaźne, a które decyzją Wojewody Małopolskiego zostały postawione w stan podwyższonej gotowości. Podczas ćwiczeń omówione zostały także inne aspekty współdziałania Straży Pożarnej ze służbami medycznymi oraz składające się na te mechanizmy procedury.

 

 

(MG)

NAPISZ DO NAS: kontakt@wadowiceonline.pl

Komentarze   

-4 #1 Sic luceat lux. 2020-03-04 17:11
Nie boję się wirusa, boję się PIS-u ! :cry:
Cytować
+4 #2 ... 2020-03-04 18:23
Cytuję Sic luceat lux.:
Nie boję się wirusa, boję się PIS-u ! :cry:

Jeśli ten komentarz miał być humorystyczny, to trochę Ci się nie udało.
Cytować
+8 #3 Antoni 2020-03-05 15:09
Lepiej napiszcie gdzie w Wadowicach dzwonić i czy gdzieś się dodzwoni gdyby zaszło pokaźne podejrzenie kogoś o koronawirusa
Cytować
Dodaj komentarz

Pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy. Redakcja portalu WadowiceOnline.pl informuje, że nie odpowiada za treść komentarzy użytkowników. Komentarze o charakterze gróźb, personalne ataki oraz komentarze zakłócające dyskusję (trolling, spam) będą usuwane.