Msza święta, kwiaty pod pomnikiem Katyńskim a także pierwsza w naszym mieście edycja Biegu Tropem Wi
Drukuj
Msza, kwiaty pod pomnikiem i Bieg Tropem Wilczym. Wadowice pamiętały o Wyklętych

Msza święta, kwiaty pod pomnikiem Katyńskim a także pierwsza w naszym mieście edycja Biegu Tropem Wilczym w której udział wzięło prawie 150 biegaczy: tak Wadowice uczciły Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych.

Wadowice pamiętały o  Narodowym Dniu Pamięci Żołnierzy Wyklętych. W niedzielę (1.03) z inicjatywy posła Filipa Kaczyńskiego (PiS) odbyła się w wdowickiej bazylice msza święta w intencji bohaterów podziemia niepodległościowego.

Kilkadziesiąt osób złożyło później kwiaty pod pomnikiem Katyńskim. Wśród zgromadzonych byli przedstawiciele władz powiatowych, gminnych, kombatanci a także uczniowie klas wojskowych  Zespołu Szkół i Placówek Oświatowych w Kalwarii Zebrzydowskiej i ZDZ - Klasy Wojskowe Andrychów, Wadowice, Kęty.
 


Również w niedzielę (1.03) o godzinie 12:00 na stadionie Skawy odbył się po raz pierwszy w naszym mieście Bieg Tropem Wilczym zorganizowany wspólnie z władzami gminy i SportWise. To największy bieg pamięci w Polsce. W tym roku w prawie 400 polskich  miastach, a także za granicą, biegacze wspólnie uczcili pamięć Żołnierzy Wyklętych. To wydarzenie sportowe odbywa się w Polsce już od 8 lat. Bieg służy popularyzacji wiedzy i treści historycznych na temat Żołnierzy Wyklętych oraz promuje aktywność fizyczną i zdrowy styl życia.

W wadowickiej edycji na 5 kilometrów wzięło udział blisko 150 osób, każdy z nich otrzymał koszulkę z podobizną jednego z Żołnierzy Wyklętych oraz pamiątkowy medal. Przed głównym biegiem, wzorem innych miast, został zorganizowany bieg o dystansie 1963 metrów, który jest odwołaniem do roku w którym zginął ostatni, poległy w walce Żołnierz Wyklęty – Józef Franczak ps. Lalek.

W głównym biegu I miejsce wśród mężczyzn zajął Józef Koźmiński, II miejsce Kornel Mach, zaś III miejsce - Robert Makowiec. Wśród kobiet I miejsce zdobyła Justyna Smyrak, II miejsce - Joanna Dyrcz zaś II miejsce - Ewelina Łata. Puchar dla najliczniejszej grupy  zdobyła Suska Grupa Biegowa.


Narodowy Dzień Pamięci „Żołnierzy Wyklętych” to polskie święto państwowe obchodzone corocznie 1 marca, poświęcone pamięci Żołnierzy Wyklętych: żołnierzom antykomunistycznego i niepodległościowego podziemia, ustanowione z inicjatywy prezydenta Lecha Kaczyńskiego na mocy ustawy z dnia 3 lutego 2011 roku. 67 lat temu, 1 marca 1951 roku w więzieniu na warszawskim Mokotowie, po torturach i pokazowym procesie, władze komunistyczne rozstrzelały siedmiu członków niepodległościowego IV Zarządu Głównego Zrzeszenia "Wolność i Niezawisłość". Skazani byli kolejno podprowadzani na miejsce kaźni, a kat strzelał im w tył głowy. Właśnie rocznica tej zbrodni została wybrana do upamiętnienia wszystkich Żołnierzy Wyklętych.

 

(MG)

NAPISZ DO NAS: kontakt@wadowiceonline.pl

Ostatnie artykuły z kategorii Polityka:

Pięć osób przy wigilijnym stole i zakaz przemieszczania się w czasie świąt?

Wicewojewoda Zbigniew Starzec zrezygnował ze stanowiska

Burmistrz Bartosz Kaliński przewodniczącym rady papieskiego muzeum

Były burmistrz proponuje, aby w papieskim muzeum powstał dział poświęcony pedofilii w Kościele

Każdy może anonimowo ocenić pracę andrychowskiego samorządu