Msza święta, kwiaty pod pomnikiem Katyńskim a także pierwsza w naszym mieście edycja Biegu Tropem Wi
Msza, kwiaty pod pomnikiem i Bieg Tropem Wilczym. Wadowice pamiętały o Wyklętych

Msza święta, kwiaty pod pomnikiem Katyńskim a także pierwsza w naszym mieście edycja Biegu Tropem Wilczym w której udział wzięło prawie 150 biegaczy: tak Wadowice uczciły Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych.

Wadowice pamiętały o  Narodowym Dniu Pamięci Żołnierzy Wyklętych. W niedzielę (1.03) z inicjatywy posła Filipa Kaczyńskiego (PiS) odbyła się w wdowickiej bazylice msza święta w intencji bohaterów podziemia niepodległościowego.

Kilkadziesiąt osób złożyło później kwiaty pod pomnikiem Katyńskim. Wśród zgromadzonych byli przedstawiciele władz powiatowych, gminnych, kombatanci a także uczniowie klas wojskowych  Zespołu Szkół i Placówek Oświatowych w Kalwarii Zebrzydowskiej i ZDZ - Klasy Wojskowe Andrychów, Wadowice, Kęty.
 


Również w niedzielę (1.03) o godzinie 12:00 na stadionie Skawy odbył się po raz pierwszy w naszym mieście Bieg Tropem Wilczym zorganizowany wspólnie z władzami gminy i SportWise. To największy bieg pamięci w Polsce. W tym roku w prawie 400 polskich  miastach, a także za granicą, biegacze wspólnie uczcili pamięć Żołnierzy Wyklętych. To wydarzenie sportowe odbywa się w Polsce już od 8 lat. Bieg służy popularyzacji wiedzy i treści historycznych na temat Żołnierzy Wyklętych oraz promuje aktywność fizyczną i zdrowy styl życia.

W wadowickiej edycji na 5 kilometrów wzięło udział blisko 150 osób, każdy z nich otrzymał koszulkę z podobizną jednego z Żołnierzy Wyklętych oraz pamiątkowy medal. Przed głównym biegiem, wzorem innych miast, został zorganizowany bieg o dystansie 1963 metrów, który jest odwołaniem do roku w którym zginął ostatni, poległy w walce Żołnierz Wyklęty – Józef Franczak ps. Lalek.

W głównym biegu I miejsce wśród mężczyzn zajął Józef Koźmiński, II miejsce Kornel Mach, zaś III miejsce - Robert Makowiec. Wśród kobiet I miejsce zdobyła Justyna Smyrak, II miejsce - Joanna Dyrcz zaś II miejsce - Ewelina Łata. Puchar dla najliczniejszej grupy  zdobyła Suska Grupa Biegowa.


Narodowy Dzień Pamięci „Żołnierzy Wyklętych” to polskie święto państwowe obchodzone corocznie 1 marca, poświęcone pamięci Żołnierzy Wyklętych: żołnierzom antykomunistycznego i niepodległościowego podziemia, ustanowione z inicjatywy prezydenta Lecha Kaczyńskiego na mocy ustawy z dnia 3 lutego 2011 roku. 67 lat temu, 1 marca 1951 roku w więzieniu na warszawskim Mokotowie, po torturach i pokazowym procesie, władze komunistyczne rozstrzelały siedmiu członków niepodległościowego IV Zarządu Głównego Zrzeszenia "Wolność i Niezawisłość". Skazani byli kolejno podprowadzani na miejsce kaźni, a kat strzelał im w tył głowy. Właśnie rocznica tej zbrodni została wybrana do upamiętnienia wszystkich Żołnierzy Wyklętych.

 

(MG)

NAPISZ DO NAS: kontakt@wadowiceonline.pl

Komentarze   

+39 #1 Jakub Jaglarz 2020-03-02 10:11
Aaaaa... Już nawet nie mam słów na cały ten burdel....
Cytować
+45 #2 znajomy 2020-03-02 10:25
Najlepiej uczciła Wyklętych dziewoja obok Wicestarosty.
W dziurawych gaciach pod pomnik.
Rozpacz :sad:
Cytować
+30 #3 gonzo 2020-03-02 10:42
wciąż te same gęby
Cytować
+42 #4 Marcin 2020-03-02 11:00
Pod pomnikiem sami "wyklęci"...
Najpierw zakładali struktury wadowickiego PO teraz pod sztandarem PiS, kolejni "oficjele" lata temu w strukturach PZPR tera kwiaty składają pod pomnikiem Solidarności.
Wiecie jak to sobie i znajomym tłumaczyli? Dla chleba panie, dla chleba...
Rechot historii i danie w pysk całej wadowickiej społeczności.
Cytować
-21 #5 jbrynkus 2020-03-02 11:08
informuję, że podjąłem temat badawczy 30-lecie wadowickiej "Solidarności". Jeśli ktoś ma jakieś materiały, to prosze o kontakt:
- oczywiście skorzystam także z IPN-u - am są ogromne archiwalia.
Cytować
+39 #6 Jacek Felsch 2020-03-02 13:06
Temat żołnierzy wykletych bedzie teraz zawsze sporny.Syn Rotmistrza Witolda Pileckiego powiedział kilka : NIE WKŁADAJMY WSZYSTKICH WYKLĘTYCH DO JEDNEGO WORKA. Niestety wielu tych wykletych nie miało nic wspólnego z walka o wolna Polskę tylko z grabieżami i mordowaniem zwykłych ludzi. Dla mnie jest wielką hańba jesli zwykłych bandytów stawia sie wśród żołnierzy zamordowanych w Katyniu oraz wśród prawdziwych żołnierzy WYKLETYCH. Skoro jesteśmy teraz przy tych bohaterach którzy walczyli o wolną Polskę trzeba sobie zadać takie pytanie czym sie zasłuzyli dla ludzi. Niestety na naszym terenie niczym sie nie zasłuzyli tylko grabieżą, gwałtami, oraz morderstwami na zwykłych ludziach za to że nie chcieli im dać jedzenia. Dla mnie prawdziwym bohaterem który trzeba oddać wielką CZEŚĆ i CHWAŁĘ jest Rotmistrz Witold Pilecki. Na koniec napiszę tak że teraz jakoś tez nie mówi sie głośno o takich żołnierzach Bohaterach jak MJR. HENRYK DOBRZAŃSKI>>HUB AL
Cytować
+32 #7 zj 2020-03-02 13:09
Widzę ze jest ten spasiony michał nawet. A myslałam że tego nieuka dawno go nie ma
Cytować
+23 #8 Janek 2020-03-02 15:57
Jak zauważył niżej jeden pan tov jak mogła dziara, taki wstyd w dziurawych gaciach. Może jakaś psychiczna to zwracam honor. W czasach żołnierzy W to kobiety występowały w sukienkach. Patrz i ucz się.
Cytować
+29 #9 hans 2020-03-02 20:50
uchroń boże przed takim wojskiem :D
Cytować
+14 #10 Pamiec 2020-03-03 12:11
Chryste cenzura gorzej niz za PRL Bialorusini wystosowali protest ze na nowo odradza sie nacjonalizm (marsz w Hajnowce)gloryf ikacja burego .Dla nas to taki bohater jak bandera dla ukraincow Dla Bialorusinow tomorderca! Moderatorku przykre gdy nie czyta sie historii ludzie jeszcze pamietaja a niektorzy jeszcze zyja dla niektorych to niewygodne ale taka byla historia !!!! Nie da sie pisac histori na nowo trzeba wsluchac sie wpamiec ofiar i pokrzywdzonych chociaz jest ich nieliczna garstka
Cytować
Dodaj komentarz

Pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy. Redakcja portalu WadowiceOnline.pl informuje, że nie odpowiada za treść komentarzy użytkowników. Komentarze o charakterze gróźb, personalne ataki oraz komentarze zakłócające dyskusję (trolling, spam) będą usuwane.