Rada Miejska w Wadowicach większością głosów przyjęła uchwałę dotyczącą zmiany przeznaczenia t
Radni dali zielone światło Nowej Druciarni

Rada Miejska w Wadowicach większością głosów przyjęła uchwałę dotyczącą zmiany przeznaczenia terenów po byłym Bumarze z przemysłowych na handlowe i usługowe.  Daje to zielone światło do inwestycji pod nazwą "Nowa Druciarnia".

Jak już informowaliśmy, jest nowy plan na zagospodarowanie terenów po byłym zakładzie "Fumis-Bumar". Studio FAAR architekci, które zajęło się nowym projektem obszaru między  ulicami Piłsudskiego,  Legionów i Fabryczną,  zaprezentowało niedawno w sieci wizualizację budynku o powierzchni 37 tysięcy m2.

Zobacz: Jest nowy projekt zagospodarowania terenów po byłym Bumarze. Zobaczcie wizualizacje!

We wtorek (25.02) w Urzędzie Miejskim w Wadowice odbyły się obrady Komisji Inicjatyw Gospodarczych na której radni przychylili się nad wnioskiem pod którym podpisało się niemal pół tysiąca mieszkańców Wadowic. Dotyczy on przekwalifikowania działek przeznaczonych pod przemysł na usługi oraz handel wielkopowierzchniowy.  Ma tam powstać tutaj Nowa Druciarnia: według planów, budynek ma byś usługowy, w środku mają znaleźć się powierzchnię wystawiennicze, centrum fitness i wellbeing, powierzchnie biurowe oraz coworkingowe, powierzchnie konferencyjne czy apartamenty i mieszkania. Inwestorami na tym terenie byłyby spółki Wadovia z Wadowic, AS Invest z Inwałdu oraz Mc Donald's Polska.

W środę (26.02) nad uchwałą pochylili się radni Rady Miejskiej w Wadowicach. Głosowanie poprzedziły gorące dyskusje. Przeciwko zamianie był były burmistrz a obecnie radny Mateusz Klinowski, który nie zmienił swojego stanowiska i uważa, że miastu dalej brakuje terenów przemysłowych a ich przekształcenie pod handel to szkoda zarówno dla Wadowic jak i obecnych handlowców. Swojego stanowiska bronił z kolei wnioskodawca uchwały, czyli Andrzej Kowalczyk, który uwaaża, że to szansa dla okolic zarówno dla rozwoju jak i tego, by Wadowice nie "umierały" po godzinie 17:00.

Uchwała przeszła większością głosów. 7 radnych było za: Tomasz Bąk (Wolne Wadowice), Robert Malik (Wolne Wadowice), Maciej Mąka (Wolne Wadowice), Józef Cholewka (PiS), Tomasz Korzeniowski (PiS), Franciszek Lempart (PiS) oraz Anna Pławny (PiS). Przeciwko 5 radnych: Dorota Balak (Razem), Andrzej Hałat (PiS), Ireneusz Chrapla (PiS), Stanisław Jasiński (Razem) i Mateusz Klinowski (Wolne Wadowice). 8 radnych wstrzymało się od głosu Łukasz Błasiak (Wolne Wadowice), Elżbieta Gałuszka (PiS), Piotr Hajnosz(PiS), Mariusz Jakubas (Razem), Maria Potoczna (PiS), Andrzej Strzeżoń (Razem), Ludwika Tkacz (PiS) i Zadora Maria(PiS).

Daje to zielone światło dla Nowej Druciarni. Sama procedura zmiany studium, planu zagospodarowania przestrzennego tych terenów nad którymi pochylić się będzie musiała Rada Miejska w Wadowicach uchwałami a w końcu budowy inwestycji potrwa jednak kilka lat.

Tak to ma wyglądać według projektu:

Przypomnijmy, że prywatna spółka AS Invest kupiła ten teren kilka lat temu w drodze przetargu od spółki Bumar sp. z o. o. w Warszawie. Budynki poprzemysłowe zostały wyburzone, a teren dokładnie oczyszczony. Inwestorzy zaplanowali stworzenie tutaj nowoczesnego obiektu usługowo-handlowego i ekspozycyjnego dla przedsiębiorców.  Zaplanowano też restaurację McDonald's, sale siłowni, fitness czy korty do gry w squash'a. Aby to wszystko powstało, potrzeba była zgoda Rady Miejskiej w Wadowicach na przekwalifikowanie działek.

W 2014 roku na ostatniej sesji tamtej kadencji Rady Miejskiej w Wadowicach radni zgodzili się na przekwalifikowanie działek z przemysłowych na handlowe. Wśród osób, które kilka lat temu popierały tą inwestycję i zgodziły się na przekwalifikowanie gruntów po zakładzie na cele handlowe, była ówczesna burmistrz Wadowic a obecnie posłanka (PiS) Ewa Filipiak.

W 2015 wraz z burmistrzem Mateuszem Klinowskim i radnymi nowej kadencji, wycofano się z tej uchwały planując tutaj przemysłowe tereny miasta i w ten sposób pomysł z galerią handlową został zablokowany.

Od tego czasu na tym terenie niewiele się dzieje, właściciel planował tutaj m.in. największą na południu Polski stacja utylizacji zużytych opon samochodowych, teren był też wystawiony na sprzedaż za 28,5 miliona złotych złotych netto na portalu Otodom.pl. Czy teraz, kiedy włodarzem Wadowic jest od ponad roku Bartosz Kaliński, uda się coś tutaj w końcu wybudować?

 

 

(Marcin Guzik)

NAPISZ DO NAS: kontakt@wadowiceonline.pl

Komentarze   

+8 #1 tom 2020-02-26 17:30
no i co pisiory ,was sprzedali ,tak jest w calej polsce tfu
Cytować
+6 #2 Pape 2020-02-26 18:21
Super
Brawo radni
Cytować
+16 #3 tod 2020-02-26 18:37
No i super. Klinu, tereny przemysłowe w centrum miasta?? Całkowicie zwariowałeś. Sam będziesz do Druciarni chodził na piwko.
Cytować
+3 #4 Kłamca Kłamca 2020-02-26 18:52
radny Mateusz Klinowski, który nie zmienił swojego stanowiska i uważa, że miastu dalej brakuje terenów przemysłowych
tylko właśnie Klinowski za poprzedniej kadencji zlikwidował tereny przemysłowe przy Putka - zakłady Skawa, oto taktyka notorycznego kłamcy
Cytować
+13 #5 Asiek 2020-02-26 18:57
Co się wydarzylo?
Klinowskiego opuscili jego radni, zostal sam jak palec. Ci co ogladali to zauwazyli ze zaraz po glosowaniu zabral pleac i uciekl zalamany bo juz nic nie znaczy w tym miescie.

Jego domek z kart legł w gruzach.

Uciekajac z obrad olal nawet swoja ustawe anty-smogowa przez co wogole nie zostala przetworzona na radzie.

Dramat chlopca ktory stracil wszystko.
Cytować
-15 #6 Wolf 2020-02-26 19:52
Cytuję tod:
No i super. Klinu, tereny przemysłowe w centrum miasta?? Całkowicie zwariowałeś. Sam będziesz do Druciarni chodził na piwko.

To są obrzeża miasta
Cytować
+9 #7 Wolf 2020-02-26 19:58
Takie coś nie powinno powstać. To zniszczy do końca małych handlowców i przedsiębiorców w tym mieście. To za małe miasto na takie niby galerie. Mamy pełno marketów zagranicznych w tym mieście. Gdzie podatki idą za granice. A mali sklepiki sie zamykaja bo nie mają szans. PIS sprzedaje nasz kraj
Cytować
+11 #8 historyk 2020-02-26 20:09
ale Kaliński rozegrał Klina, rękami jego ludzi przepchał uchwałę na którą Klinu nigdy by się nie zgodził, gdyby Kaliński nie kazał wstrzymać się od głosu radnym PiS, dla niepoznaki paru było przeciwto, Klinu by nie zostawił na Kalińskim suchej nitki,a tak to osiągnoł cel poniżając klina,który po głosowaniu uciekł jak szczur ze sali sesyjnej.Klinu został sam jak palec nawet milik był przeciwko niemu.
Cytować
-3 #9 nowy 2020-02-26 22:08
restauracja McDonald- Szanowny Pan Autor chyba nigdy w restauracji nie był
Cytować
-18 #10 Szafran 2020-02-27 00:54
Bartuś rozegrał Klina, dobre sobie :D Trzeba mieć cechy lidera, żeby wymyślić to co się wydarzyło, nieudacznik polityczny ich nie posiada, o wpływie na kogokolwiek nie wspominając.
Cytować
-6 #11 Paul 2020-02-27 06:43
Cytuję Szafran:
Bartuś rozegrał Klina, dobre sobie :D Trzeba mieć cechy lidera, żeby wymyślić to co się wydarzyło, nieudacznik polityczny ich nie posiada, o wpływie na kogokolwiek nie wspominając.


"Gdyby Goebbels miał taka propagandę jak obecnie PIS to HITLER zawojował by cały Świat ! "
Cytować
+20 #12 king 2020-02-27 08:15
Zadorowa szalała na komisji a teraz milczy.Wstyd i Żenada ! ! ! Radni którzy wstrzymali się od głosu to STATYŚCI a nie radni ! Wstyd ! ! ! ! Wstyd ! ! ! !
Cytować
-1 #13 Aga 2020-02-27 08:18
A pieniądze zamiast zostać w Wadowicach pojadą za granicę. ładnie dbacie o własne interesy wy bezradni radni ! :lol: :lol: :D
Cytować
+14 #14 A 2020-02-27 08:26
Jakie "brawo radni" ?.7 radnych było za, 5 przeciw a 8 wstrzymało się od głosu. Więc po co tam byli?? Jeśli tyle osób nie ma zdania co do przyszłości Wadowic a nas reprezentują to słaba ta rada...
Cytować
+4 #15 NORMALNOŚĆ 2020-02-27 09:00
BARDZO ŹLE SIĘ STAŁO DLA WADOWIC ! Rękoma 7 doskonale wiedzących o co chodzi! radnych dojdzie do całkowitego zniszczenia drobnej przedsiębiorczo ści w Wadowicach. Dlaczego pozostałych 8 PiSowców się wstrzymało od głosu??????? Taka była taktyka???? Mały lokalny biznes tak mocnoooo popierał PiS w wyborach samorządowych to teraz małą super zapłatę!!!! Są wreszcie wyleczeni ze złudzeń, a samo miasto jest już załatwione na wieki. Ciekawe co będzie za 3,5 roku? Wiking jest za to do przodu na tym fiku-miku min. z 50 bombeczek w jeden dzień!!! (wiecie takich ozdób na świąteczną choinkę).
Cytować
+3 #16 tod 2020-02-27 09:35
Cytuję Wolf:
[quote name="tod"]No i super. Klinu, tereny przemysłowe w centrum miasta?? Całkowicie zwariowałeś. Sam będziesz do Druciarni chodził na piwko.

To są obrzeża miasta[/quoteno

No może jeszcze obrzeża , ale dla ludzi mieszkających przy fabrycznej i pobliskich osiedlach pewnie ma to znaczenie, czy będzie tam teren przemysłowy.
Cytować
+15 #17 A lulu 2020-02-27 09:36
Cytuję NORMALNOŚĆ:
BARDZO ŹLE SIĘ STAŁO DLA WADOWIC ! Rękoma 7 doskonale wiedzących o co chodzi! radnych dojdzie do całkowitego zniszczenia drobnej przedsiębiorczości w Wadowicach. Dlaczego pozostałych 8 PiSowców się wstrzymało od głosu??????? Taka była taktyka???? Mały lokalny biznes tak mocnoooo popierał PiS w wyborach samorządowych to teraz małą super zapłatę!!!! Są wreszcie wyleczeni ze złudzeń, a samo miasto jest już załatwione na wieki. Ciekawe co będzie za 3,5 roku? Wiking jest za to do przodu na tym fiku-miku min. z 50 bombeczek w jeden dzień!!! (wiecie takich ozdób na świąteczną choinkę).


" Był Las - nie było Was
Będzie Las - nie będzie Was! "

:D :D :D :D :D :P
Cytować
0 #18 CO raz gorzej 2020-02-27 11:28
CO raz gorzej w mieście co raz gorzej w mieście
Wszyscy o tym wiecie Wszyscy o tym wiecie
Cytować
-2 #19 skąpiec 2020-02-27 12:22
w ten sposób chłopiec z łączan spłaca zobowiązania z kampanii wyborczej. Dla poważnych inwestorów, a nie jakichś jasińskich, ciepłych i innych sklepikarzy, którzy nic dla niego nie znaczą. No może jeszcze dla korzeniowskiego - ten numer z przebiegiem tzw. południowej obwodnicy. Rzeszta się ni eliczy
Cytować
+11 #20 klin 2020-02-27 12:23
rzeczywiście Kaliński ma rację, Klinowski to nieudacznik. Kaliński ograł go na cacy, razem z Hajnoszem
Cytować
-2 #21 iwwklin 2020-02-27 15:35
ludzie przecież klinu specjalnie kazał swoim głosować ZA żeby jako pretekst przepchnąć CHOCZNIE (inwestor z choczni teraz będzie skarżył gmine że jego dyskryminują),p opatrzcie jak jego orły głosowały poprzednio,Chol ew.a już dawno dogadał się z klinem.Niech mieszkańcy wiosek przyjżą się swoim radnym jak głosowali nad studium planu zagospodarowani a, czy tak zaciekle bronili ich interesów jak interesu Norwega.TERAZ WSZYSCY KTÓRZY ZOSTALI POMINIĘCI W STUDIUM POWINNI ZROBIĆ ODWOŁANIA I ZARZĄDAĆ OD HAJNOSZA GŁOSOWANIA KAŻDEJ DZAŁKI ODRZUCONEJ PONOWNIE JAK KOWALCZYKOWI, I ZA KARĘ NIECH RADNI SIEDZĄ TYGODNIAMI NA KOMISJACH I ROZPATRUJĄ KAŻDĄ PROŚBĘ OSOBNO TO NARESZCIE PRZESTANĄ SIĘ WSTRZYMYWAĆ OD GŁOSU I ZACZNĄ SAMODZIELNIE MYŚLEĆ
Cytować
-7 #22 Tomasz 2020-03-02 18:49
Ciekawe czy ktoś sprawdził tego Andrzeja Kowalczyka i jego wspólników Stein Schie zrobił Norwegów i to i was zrobi .
Cytować
-10 #23 Renata 2020-03-02 18:57
Pomysł na kolejną galerie handlową w tak małym mieście jest bez sensu i nikomu nie potrzebny ci co wyjeżdżają na Krakow czy Bielsko dalej będą jeździć bo w takim mieście i tak nie będzie większych sieciówek co najwyżej sklepy typu pepco czy ccc , rossman przeniosą się kolejny raz w nowe miejsce klubów fitnes też mamy wystarczająco wiec czym kierują się nasi radni i cała reszta czyżby pan Kowalczyk Andrzej sponsorował ich kampanie i taka decyzja
Cytować
Dodaj komentarz

Pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy. Redakcja portalu WadowiceOnline.pl informuje, że nie odpowiada za treść komentarzy użytkowników. Komentarze o charakterze gróźb, personalne ataki oraz komentarze zakłócające dyskusję (trolling, spam) będą usuwane.