Po kilku latach znowu wraca temat zmiany nazwy ulicy generała Olbrychta w Wadowicach. Burmistrz Wadowic
Wraca temat zmiany nazwy ulicy Olbrychta. Magistrat ogłasza konsultacje

Po kilku latach znowu wraca temat zmiany nazwy ulicy generała Olbrychta w Wadowicach. Burmistrz Wadowic Bartosz Kaliński przystępuje do konsultacji z mieszkańcami w sprawie nowej nazwy.

Do 3  do 17 lutego potrwają konsultacje z mieszkańcami miasta, które ogłosił burmistrz Wadowic Bartosz Kaliński w sprawie zmiany nazwy ulicy gen. Bruno Olbrychta. Wszystko to w związku z pismem Instytutu Pamięci Narodowej, Komisji Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu i tzw. ustawie dekomunizacyjnej.

Konsultacje przeprowadzone zostaną w formie pisemnej, poprzez formularz konsultacyjny. Formularz konsultacyjny zawiera propozycje nowej nazwy do wyboru, jak również możliwość podania własnej nazwy. Propozycje nowej nazwy dla tej ulicy są takie:

Ulica Ojca Rudolfa Warzechy (1919-1999) – polski zakonnik, karmelita bosy, Sługa Boży Kościoła Katolickiego, ur. się w Bachowicach, gdzie później uczęszczał do szkoły podstawowej. W 1938 r. zdał maturę w Gimnazjum Karmelitów Bosych w Wadowicach i wstąpił do wspólnoty zakonnej. Święcenia kapłańskie przyjął w 1944 r. Przez lata kapłańskiej pracy pełnił funkcję wychowawcy młodego pokolenia karmelitów oraz wielokrotnie urząd podprzeora w różnych klasztorach, był także radnym prowincji zakonnej. Był oddanym apostolstwu chorych. Mówiono o nim „kapłan z otwartymi oczami”. Zmarł w Wadowicach w opinii świętości 27 lutego 1999 r. Od 2012 r. w bocznej kaplicy prezbiterium kościoła „na Górce” istnieje izba pamięci poświęcona słudze Bożemu, w której zebrano pamiątki z nim związane. W Jego rodzinnych Bachowicach powstało Muzeum Regionalne, które upamiętnia o. Rudolfa, ks. F. Gołbę i F. Stefczyka.

Ulica dr. Gustawa Studnickiego (1935-1999) – pedagog, Honorowy Obywatel Miasta Wadowice, pochodził z Barwałdu Górnego, absolwent wadowickiego Liceum Ogólnokształcącego im. M. Wadowity, nauczyciel matematyki w wadowickim Liceum, publikował materiały dotyczące dydaktyki i historii matematyki, pasjonował się przeszłością regionu i to jej poświęcił wiele opracowań poświęconych historii Barwałdu i Wadowic, pochowany na Cmentarzu Parafialnym w Wadowicach.

Ulica Jana Sarnickiego  (1904-1985) – profesor gimnazjalny, geograf, geolog, rysownik i malarz, ur. w Brzesku, uczeń wadowickiego gimnazjum, profesor gimnazjalny w Wilnie a później w Wadowicach, znakomity rysownik i ilustrator, autor wielu prac, nauczyciel gimnazjalny Karola Wojtyły – św. Jana Pawła II, autor pierwszej polskiej publikacji poświęconej blokdiagramom i ich zastosowaniu w nauczaniu geografii, w czasie II wojny światowej internowany m.in. na Węgrzech, we Francji, w 1969 r. przeszedł na emeryturę kończąc swoją wieloletnią pracę nauczycielską w Wadowicach i przeniósł się wówczas do Białej, zmarł w 1985 r. w Białej (dziś Bielsko-Biała) i został pochowany na tamtejszym cmentarzu.

Ulica Mieczysława Kotlarczyka (1908-1978) – doktor filozofii, polonista, profesor gimnazjalny, reżyser i twórca Teatru Rapsodycznego, ur. w Wadowicach, syn Stefana założyciela Towarzystwa „Jagiellonka”, uczeń Szkoły Męskiej i Gimnazjum w Wadowicach, profesor gimnazjalny w Nowym Targu i Smogorzewie oraz w l. 30-tych w gimnazjum Karmelitów Bosych w Wadowicach czy w Collegium Marianum Pallotynów na Kopcu, założyciel i reżyser Teatru Rapsodycznego w Krakowie, autor prac z dziedziny sztuki żywego słowa, przyjaciel Karola Wojtyły – św. Jana Pawła II. Pochowany na Cmentarzu Salwatorskim w Krakowie. W 2007 r. został pośmiertnie odznaczony przez ministra kultury i dziedzictwa narodowego Złotym Medalem „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”.

Z przeprowadzonych konsultacji zostanie sporządzony raport, który zostanie podany do wiadomości publicznej. Kolejnym etapem będzie przygotowanie uchwały w sprawie zmiany nazwy ulicy i przedłożenie jej pod obrady Rady Miejskiej w Wadowicach.

Przypomnijmy, że sprawa nie jest nowa. Kilka lat temu, jeszcze za czasów kadencji burmistrza Mateusza Klinowskiego wojewoda małopolski Piotr Ćwik podpisał 9 zarządzeń zastępczych, na ich mocy m.in. ulica o dotychczasowej nazwie "generała Bruno Olbrychta" w Wadowicach nadana została nazwa "Doktora Gustawa Studnickiego".

Z decyzją wojewody o konieczność zmiany nazwy ulicy  nie zgadzał się Klinowski, argumentując to jako niszczenie przez PiS dorobku naszego kraju i degradacje człowieka, który był m.in. legionistą czy dowódcą AK. Włodarz złożył skargę w tej sprawie do sądu. W czerwcu 2018 roku Wojewódzki Sąd Administracyjny uchylił zarządzenie zastępcze o zmianie nazwy ulicy gen. Bruno Olbrychta.

Walka z “nieprawomyślnymi” patronami ulic to realizacja sztandarowego punktu programu PiS – tzw. dekomunizacji nazw ulic i placów. Jak wszystko, co próbuje robić ta partia, i tę sprawę całkowicie pokpiono. Za przeprowadzenie dekomunizacji wzięli się bowiem ideologicznie zapaleni amatorzy. W Wadowicach na ten przykład za symbol komunizmu uznano gen. Bruno Olbrychta, dowódce AK oraz bohatera walk z bolszewikami z 1920 roku, co już samo pokazywało, że mamy do czynienia z zupełnym nieporozumieniem – komentował nam wtedy sprawę ówczesny burmistrz Wadowic Mateusz Klinowski.

Według włodarza "naukowych" podstaw  decyzji zmiany nazwy ulicy dostarczył Instytut Pamięci Narodowej, w jego ocenie instytucja paranaukowa, zajmująca się dzisiaj fałszowaniem historii Polski, który dostarczył   opinię dla wojewody, opartą na wyrywkowym zacytowaniu wpisu z Wikipedii poświęconemu osobie generała, a te wątłe podstawy posłużyły następnie Wojewodzie do pozbawienia Bruno Olbrychta  ulicy własnego imienia.

Wojewoda odwołał się od wyroku w sprawie  ulicy Olbrychta i wniósł skargę kasacyjną do Naczelnego Sądu Administracyjnego. Po kilku miesiącach NSA oddalił skargę kasacyjną argumentując, że osoba Bruna Olbrychta nie upamiętnia osoby symbolizującej komunizm lub w inny sposób taki ustrój propagującej.

Po dwóch latach historia zaczyna się powtarzać.

(Marcin Guzik)

NAPISZ DO NAS: kontakt@wadowiceonline.pl

Komentarze  

+19 #1 Wika 2020-01-25 09:22
Nie rozumiem, pismo od IPN wpłynęło w marcu. Dlaczego władze miasta (burmistrz, Przewodniczący RM?) przez blisko rok nie reagowały? I czy muszą to robić? Wszak mieszkańcy już dawno się opowiedzieli za Olbrychtem. A tak w ogóle po co co komu ten cyrk?
+14 #2 lump 2020-01-25 09:39
bo urzędnicy dumają i za to kasę i nagrody mają
+3 #3 Bacha 2020-01-25 17:13
Ludzie toc to karygodne.Niech szanowni radni ,ktorzy poszli dla kasy ( a mozgi zostawili )zastanowia sie dlaczego likwidowac ulice gen.Olbrychta?? ??.Moze ul Zatorska nazwac sw.Marka?? Krakowska sw.Lukasza a Mickiewicza sw.Ojca Pio No plac Getta winien byc Judasza.Na placu SW. Jana Pawla II winien byc pomnik sw.Trojcy SW KALINOWSKIEGO. SW KALINSKIEGO SW KLINOWSKIEGO( nie Ten nie pasuje) ale trzeciego sw sie dorobiDziwi ze ul. Matki Boskij Fatimskiej pojednala sie z Zegadlowiczem.L wowska tez nie pasuje moze tak....Matki Boskiej Kalwaryjskiej?? ??.Szanowna Rado szanujcie mieszkancow i wszystkich swietych.!!!
+8 #4 Sar 2020-01-25 19:18
Mam...trzeciego SW. KOcicho

Nie masz uprawnień do komentowania tego artykułu.