Burmistrz Kalwarii Zebrzydowskiej oraz czeskich Morawskich Budziejowic podpisali list intencyjny w sprawi
Drukuj
Kalwaria podpisała list intencyjny o współpracy z Morawskimi Budziejowicami

Burmistrz Kalwarii Zebrzydowskiej oraz czeskich Morawskich Budziejowic podpisali list intencyjny w sprawie  nawiązania współpracy miast w obszarach kulturalnych  i sportowych,  handlowych a także wymiany dzieci i młodzieży.

W czerwcu tego roku Kalwarie Zebrzydowską odwiedziła delegacja z Morawskich Budziejowic. Jak informuje nas Tomasz Baluś z kalwaryjskiego magistratu, goście z Czech byli zauroczeni Kalwarią i jej walorami i  już wtedy wyrazili wolę  zbliźniaczenia i współpracy.  W sobotę (19.10) rewizytę w Czechach złożyła delegacja z Kalwarii Zebrzydowskiej.  Delegacja z Kalwarii Zebrzydowskiej została podjęta przez burmistrza Vlastimila Bařinka, jego zastępcę  Jana Kiesewetterová, radnych Rady Miasta i  przedstawicieli miejscowości. Gospodarze zaprezentowali największe walory miasta, odwiedzono między innymi Katolickie Przedszkole,  lodowisko na którym występuję II ligowa drużyna hokejowa „Szerszeni”.

Gospodarze z Czech  zaprosili delegację z Kalwarii Zebrzydowskiej do złożenia wizyty w swoim  mieście w wyjątkowym momencie. W tym dniu  w Morawskich Budziejowicach odbywały się główne  uroczystości związane z „Cesarskim  Świętem”, zorganizowane zostały  tradycyjne tragi rzemieślnicze z bardzo bogatym program kulturalnym, wydarzenie odbywało się na głównej ulicy miasta  Purcenerova.

Jednym z głównych wydarzeń Święta Miasta było podpisanie przez włodarzy miast Morawskich Budziejowic i Kalwarii Zebrzydowskiej listu intencyjnego w sprawie zbliźniaczenia miast i nawiązania współpracy w obszarach kulturalnej i sportowej, handlowej a także wymiany dzieci i młodzieży.  Aby sformalizować współpracę  pomiędzy miastami Radnym Rady Miejskiej  Kalwarii Zebrzydowskiej zostanie przedstawiona  odpowiednia uchwała o partnerstwie.

Moravské Budějovice   to miasto z 7,5 tysiącami mieszkańców, położone są w malowniczej, lekko pofalowanej części  południowo-zachodnich Moraw, na skraju Wyżyny Czesko-Morawskiej, przez którą przepływa rzeka Rokytná. Miasto leży na drodze krajowej łączącej Wiedeń z Pragą, dawną drogą cesarską.

Historycznie pierwsza pisemna wzmianka pochodzi z 1231 roku. Moravské Budějovice awansowały do miasta prawdopodobnie za panowania Przemysła Otakara II. W 1498 r. Król Władysław Jagielloński potwierdził istniejące przywileje miasta i nadał mu godło i pieczęć. W Morawskich Budziejowicach było wielu właścicieli, w tym lordów Lichtenburga, Wallensteinu, Schaumburk i Wallis.

Do zabytków należy barokowo-klasycystyczny pałac z końca XVIII wieku, kościół św. St. Giles z pierwszej połowy XIII wieku Michał i stajnie zamkowe, sklepy mięsne z ekspozycją dawno wymarłych rzemiosł, obszar parafialny z murem obronnym i bastionem, częściowo zachowane fortyfikacje miasta, pod którymi znajduje się pararulna fałda, rzadka formacja geologiczna. W historycznym centrum miasta zachowało się wiele domów mieszczańskich.

Moravské Budějovice to miejsce rekreacji i sportu z  lokalnym basenem. Istnieje również kryte lodowisko, kort tenisowy, boisko do piłki nożnej, kręgielnia.

 

(MG)

NAPISZ DO NAS: kontakt@wadowiceonline.pl

Ostatnie artykuły z kategorii Polityka:

Zielone światło od radnych. Wadowice powołały nową spółkę komunalną

Wadowice chcą utworzyć nową spółkę. Opozycja ma spore zastrzeżenia

Prezydent Andrzej Duda nie ułaskawił byłego burmistrza Wadowic

PiS traci powiat. Podpisano porozumienie większościowe

Oto nowi włodarze Andrychowa, Kalwarii i Spytkowic