Burmistrz Kalwarii Zebrzydowskiej oraz czeskich Morawskich Budziejowic podpisali list intencyjny w sprawi
Kalwaria podpisała list intencyjny o współpracy z Morawskimi Budziejowicami

Burmistrz Kalwarii Zebrzydowskiej oraz czeskich Morawskich Budziejowic podpisali list intencyjny w sprawie  nawiązania współpracy miast w obszarach kulturalnych  i sportowych,  handlowych a także wymiany dzieci i młodzieży.

W czerwcu tego roku Kalwarie Zebrzydowską odwiedziła delegacja z Morawskich Budziejowic. Jak informuje nas Tomasz Baluś z kalwaryjskiego magistratu, goście z Czech byli zauroczeni Kalwarią i jej walorami i  już wtedy wyrazili wolę  zbliźniaczenia i współpracy.  W sobotę (19.10) rewizytę w Czechach złożyła delegacja z Kalwarii Zebrzydowskiej.  Delegacja z Kalwarii Zebrzydowskiej została podjęta przez burmistrza Vlastimila Bařinka, jego zastępcę  Jana Kiesewetterová, radnych Rady Miasta i  przedstawicieli miejscowości. Gospodarze zaprezentowali największe walory miasta, odwiedzono między innymi Katolickie Przedszkole,  lodowisko na którym występuję II ligowa drużyna hokejowa „Szerszeni”.

Gospodarze z Czech  zaprosili delegację z Kalwarii Zebrzydowskiej do złożenia wizyty w swoim  mieście w wyjątkowym momencie. W tym dniu  w Morawskich Budziejowicach odbywały się główne  uroczystości związane z „Cesarskim  Świętem”, zorganizowane zostały  tradycyjne tragi rzemieślnicze z bardzo bogatym program kulturalnym, wydarzenie odbywało się na głównej ulicy miasta  Purcenerova.

Jednym z głównych wydarzeń Święta Miasta było podpisanie przez włodarzy miast Morawskich Budziejowic i Kalwarii Zebrzydowskiej listu intencyjnego w sprawie zbliźniaczenia miast i nawiązania współpracy w obszarach kulturalnej i sportowej, handlowej a także wymiany dzieci i młodzieży.  Aby sformalizować współpracę  pomiędzy miastami Radnym Rady Miejskiej  Kalwarii Zebrzydowskiej zostanie przedstawiona  odpowiednia uchwała o partnerstwie.

Moravské Budějovice   to miasto z 7,5 tysiącami mieszkańców, położone są w malowniczej, lekko pofalowanej części  południowo-zachodnich Moraw, na skraju Wyżyny Czesko-Morawskiej, przez którą przepływa rzeka Rokytná. Miasto leży na drodze krajowej łączącej Wiedeń z Pragą, dawną drogą cesarską.

Historycznie pierwsza pisemna wzmianka pochodzi z 1231 roku. Moravské Budějovice awansowały do miasta prawdopodobnie za panowania Przemysła Otakara II. W 1498 r. Król Władysław Jagielloński potwierdził istniejące przywileje miasta i nadał mu godło i pieczęć. W Morawskich Budziejowicach było wielu właścicieli, w tym lordów Lichtenburga, Wallensteinu, Schaumburk i Wallis.

Do zabytków należy barokowo-klasycystyczny pałac z końca XVIII wieku, kościół św. St. Giles z pierwszej połowy XIII wieku Michał i stajnie zamkowe, sklepy mięsne z ekspozycją dawno wymarłych rzemiosł, obszar parafialny z murem obronnym i bastionem, częściowo zachowane fortyfikacje miasta, pod którymi znajduje się pararulna fałda, rzadka formacja geologiczna. W historycznym centrum miasta zachowało się wiele domów mieszczańskich.

Moravské Budějovice to miejsce rekreacji i sportu z  lokalnym basenem. Istnieje również kryte lodowisko, kort tenisowy, boisko do piłki nożnej, kręgielnia.

 

(MG)

NAPISZ DO NAS: kontakt@wadowiceonline.pl

Nie masz uprawnień do komentowania tego artykułu.