Naruszenie dyscypliny finansów publicznych przez burmistrza Bartosza Kalińskiego oraz podjęcie uchwał
Naruszenie dyscypliny finansów i nieważność absolutorium dla burmistrza? Opozycja pisze do wojewody

Naruszenie dyscypliny finansów publicznych przez burmistrza Bartosza Kalińskiego oraz podjęcie uchwał z naruszeniem prawa zarzuca opozycyjny Klub Radnych Wolne Wadowice w Radzie Miejskiej w Wadowicach. Sprawą ma zająć się wojewoda małopolski i RIO.

W piątek (14.06) Klub Radnych Wolne Wadowice będący opozycją do rządzącego Prawa i Sprawiedliwości w Radzie Miejskiej w Wadowicach zorganizował konferencję prasową dotyczącą działań burmistrza Wadowic Bartosza Kalińskiego oraz przewodniczącego rady Piotra Hajnosza.

Jak już informowaliśmy, radni zarzucają przewodniczącemu rady, że złamał uchwałę RM i zwołał sesję dwa tygodnie wcześniej, czym de facto pozbawił możliwości zabrania na sesji głosu i wzięcia udziału w dyskusji. Według nowej ustawy, każdy, kto chciałby zabrać głos, powinien złożyć w tej sprawie pisemne zgłoszenie do przewodniczącego rady, poparte odpowiednią ilością podpisów: w gminach do 20 tysięcy mieszkańców wymagane jest poparcie co najmniej 20 osób, natomiast w gminach powyżej 20 tysięcy mieszkańców, takich jak Wadowice – co najmniej 50 osób.

Na sesji, która odbyła się 5 czerwca 14 radnych obecnych na sesji jednogłośnie przegłosowało wotum zaufania i absolutorium dla burmistrza Wadowic Bartosza Kalińskiego. Opozycyjni radni z Mateuszem Klinowskim na czele zbojkotowali obrady.

Zobacz: Jest wotum zaufania i absolutorium dla burmistrza Kalińskiego. Radni opozycyjni zbojkotowali sesję

W opinii prawników, którą otrzymałem przed sesją termin zwołania sesji zwyczajnej może się różnić od terminu zaplanowanego. Również poprzedni przewodniczący Rady Miejskiej w Wadowicach Robert Malik pięciokrotnie w ciągu dwóch lat zwoływał sesje w innym terminie niż zaplanowanym. W związku z tym nie rozumiem zarzutów grupy sześciu radnych opozycji – mówił nam niedawno przewodniczący Rady Miejskiej w Wadowicach Piotr Hajnosz w odpowiedzi na zarzuty stawiane przez opozycję.

Klub Radnych Wolne Wadowice skierował wniosek do wojewody małopolskiego o stwierdzenie nieważności uchwał podjętych według nich z naruszeniem prawa podczas tej sesji, m.in. wotum zaufania i absolutorium dla burmistrza Wadowic Bartosza Kalińskiego

Klub przygotował też zawiadomienie do Rzecznika Dyscypliny Finansów Publicznych Regionalnej Izby Obrachunkowej. Jak twierdzą, w toku prac Komisji Rewizyjnej ustalono, że burmistrz Wadowic Bartosz Kaliński naruszył  dyscyplinę finansów publicznych  udzielając 19 grudnia ubiegłego roku adwokatowi Piotrowi Kołconowi pełnomocnictwa procesowego  do reprezentowania gminy Wadowice przed Sądem Okręgowym w Krakowie w sprawie z powództwa spółki AMF Invest, mimo, ze w budżecie gminy na 2018 rok nie były przewidziane na takie zadanie środki. Zobowiązanie to nie zostało też według radnych ujęte w rocznym planie finansowym gminy Wadowice, ponieważ kompleksową obsługę prawną Urzędu Miejskiego świadczyły do końca 2018 roku inne kancelarię prawne.

Jak twierdzą opozycyjni radni, nieprawidłowość stanowi naruszenie artykułu 15 ustawy 1 z dnia 17 grudnia 2004 roku o odpowiedzialności za naruszenie dyscypliny finansów publicznych, ponieważ doszło do zaciągnięcia zobowiązania bez upoważnienia określonego planem finansowym. Radni zarzucają również, że sporządzono umowę pisemną z adwokatem z datą 28 lutego 2019 roku, a więc długo po powstaniu zobowiązania i podjęciu przed adwokata czynności w tej sprawie zaś umowę taką zawarto w następstwie skierowania do burmistrza Kalińskiego zapytania radnego Klinowskiego o taką umowę prawdopodobnie ją antydatując.

Zapis całej konferencji prasowej:

 

 

(Marcin Guzik)

NAPISZ DO NAS: kontakt@wadowiceonline.pl

Komentarze   

+1 #1 strudel 2019-06-14 18:44
Klinowski znowu wypełznąłeś spod kamienia? Weź że chłopie ożeń się i zajmij tym czym powinieneś a nie szukaj sensacji i poklasku.
Cytować
+48 #2 FAKTY 24 2019-06-14 18:50
takie konferencje powinny się odbywać częsćiej o tym co się w gminie dzieje, ponieważ ludzie nie mają zielonego pojęcia co się dzieje dobrego i złego także!
Cytować
+8 #3 Matylda 2019-06-14 18:52
Co za brednie! Klinowski, gdzie twój Biedroń? Też pokazał ci środkowy palec?
Cytować
+27 #4 Jakub 2019-06-14 19:18
Cytuję strudel:
Klinowski znowu wypełznąłeś spod kamienia? Weź że chłopie ożeń się i zajmij tym czym powinieneś a nie szukaj sensacji i poklasku.

Nie każdy musi mieć żonę i dzieci tak samo jak jedno nie wyklucza drugiego.
Cytować
-18 #5 kamil 2019-06-14 19:53
Cytuję Jakub:
Cytuję strudel:
Klinowski znowu wypełznąłeś spod kamienia? Weź że chłopie ożeń się i zajmij tym czym powinieneś a nie szukaj sensacji i poklasku.

Nie każdy musi mieć żonę i dzieci tak samo jak jedno nie wyklucza drugiego.

To niech sobie weźmie męża :-)
Cytować
-25 #6 .... 2019-06-14 20:19
Bazując na audycie i parku Klinowski jest totalnie nie wiarygodny jako osoba wypowiadająca się o prawie...już nawet pomijam fakt że przed wyborami chciał wytoczyć proces obecnemu włodarzowi, a sąd stwierdził że niema podstaw. Ten człowiek jest niepoważny...


+30 w cieniu jeszcze sobie mógł ubrać czapkę do tej flaneli by wzbudzić jeszcze większą "wiarygodność" w tym co robi....
Cytować
+19 #7 Jan 2019-06-14 21:23
Ładną koszulę ma pan Mateusz i ten drugi też
Cytować
+16 #8 Jan 2019-06-14 21:24
Cytuję Jan:
Ładną koszulę ma pan Mateusz i ten drugi też

fryzura też przyzwoita
Cytować
-22 #9 No cymbał! 2019-06-14 21:49
Cytuję Jan:
Ładną koszulę ma pan Mateusz i ten drugi też

Może w kuchni Brata Alberta takie dawali? Szkoda, że na deser rozumu nie dokładali. Bo chyba tego najbardziej brakuje komuś, kto neguje coś, co sam jeszcze nie tak dawno sam praktykował. I wiem, że strach przed procesem za swoje przekręty może odbierać dolność logicznego myślenia, ale żeby do tego stopnia robić z siebie cymbała?
Cytować
-11 #10 Zenek 2019-06-14 22:02
A ten obok to jego przyzwoitka obydwoje są siebie warci
Cytować
+23 #11 delfin 2019-06-14 23:36
Dobrze że pilnują,a do czego potrzebna opozycja ma być przejrzyście i transparentnie.
Cytować
+9 #12 Jonasz 2019-06-15 00:01
Oby więcej mądrych osób pilnowało porządku w naszej gminie bo to co pisiory robią w Polsce przekłada się niestety wprost na Wadowice. Dacie rady Panowie!
Cytować
+2 #13 Gość 2019-06-15 00:17
Cytuję Jonasz:
Oby więcej mądrych osób pilnowało porządku w naszej gminie


Tak zgadza się ale to muszą być osoby PRAWE, SPRAWIEDLIWE, RZETELNE, a nie gdzie w wyborach osoba X finansuje kandydata Y, a potem w mieście przetargi wygrywa ktoś kto ma to samo nazwisko i obszar zamieszania co osoba X - bo takich cwaniaczków trzeba skazywać !!!
Cytować
+8 #14 ej no 2019-06-15 01:40
takie małżeństwa nie są jeszcze w Polsce legalne

Cytuję strudel:
Klinowski znowu wypełznąłeś spod kamienia? Weź że chłopie ożeń się i zajmij tym czym powinieneś a nie szukaj sensacji i poklasku.
Cytować
-1 #15 Rudek 2019-06-15 05:42
te drwiny są z ust od jednej , bardzo zdesperowanej osoby.no cóŻ,są od Ciebie mądrzejsi i bardziej wykształceni ,
Cytować
-14 #16 wadim 2019-06-15 06:50
wadowice cierpią od lat: najpierw stagnacja za rzadów fifi, potem przekręty za klina - audyt, teraz wymoczek z Łączan,
Cytować
+5 #17 polo 2019-06-15 06:51
klinu nie martw się - chłopiec z Łączan na pewno nic złego ci nie zrobi, bo sie boi
Cytować
-3 #18 nikiii 2019-06-15 12:13
były tak żenujący i żałosny że brak słów ,żeby to określić ,skąd biorą się takie elementy,nie kompromituj siebie i miasta ,identyczny sposób jaki obrali totalni ........
Cytować
-3 #19 nikiii 2019-06-15 12:15
zapisz się do Wiosny ,tam może zrobisz karierę hahahahahaha
Cytować
+9 #20 Andrzej 2019-06-16 13:30
p.radny Mąka nie badzże pan liściem figowym dla Klinowskiego. Miej pan swoje zdanie!
Cytować
+2 #21 FAKTY 24 2019-06-16 21:48
I znowu połowiczny sukces, 7 bardzo trafnych ! pytań mieszkańców do burmistrza powinno być opublikowane na tym portalu. Sam facebook to za mało, nie każdy patrzy tylko na fcb.
Cytować
+5 #22 Kurmistrz Blinowski 2019-06-17 08:54
Chciałem na sesji dyskusję, żeby się pochwalić swoimi niby sukcesami, ponieważ ch... zrobiłem to podyskutować chciałem jedynie o swoich wyobrażeniach rzeczywistości. Miałem na sesję przynieść trawę i mieliśmy się zajebiście bawić wszyscy, ale zepsuli mi zabawę. Robuś mnie wy*uchał i zamiast wiosny mam jesień średniowiecza z tyłka. Pomóżcie mi. Potrzebuję mediów i przychylnych komentarzy od swoich wyznawców, żeby znów poczuć się lepiej. A jeśli ktoś ma kontener maści na ból du*y, to chętnie przyjmę każdą ilość, bo piecze mnie czoko z dwóch powodów. Z powodu przegranej w wyborach i ............... ...
Cytować
+1 #23 Mobert Ralik 2019-06-17 08:56
Yyyyy no, to znaczy ten , yyyyy bbbb. Ja chciałem też nie, yyyyy, no. Żebyśmy byli po prostu na plus nie ? Yyy bbbbb. Slava Ukrainie!
Cytować
+1 #24 Jak 2019-06-24 01:01
Biedak szuka dalej żeby zaistnieć.
Cytować

Dodaj komentarz

Kod antyspamowy
Odśwież

Pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy. Redakcja portalu WadowiceOnline.pl informuje, że nie odpowiada za treść komentarzy użytkowników. Komentarze o charakterze gróźb, personalne ataki oraz komentarze zakłócające dyskusję (trolling, spam) będą usuwane.