14 radnych obecnych na sesji jednogłośnie przegłosowało wotum zaufania i absolutorium dla burmistrza
Jest wotum zaufania i absolutorium dla burmistrza Kalińskiego. Radni opozycyjni zbojkotowali sesję

14 radnych obecnych na sesji jednogłośnie przegłosowało wotum zaufania i absolutorium dla burmistrza Wadowic Bartosza Kalińskiego. Opozycyjni radni z Mateuszem Klinowskim na czele zbojkotowali obrady.

W środę (5.06) odbyła się sesja Rady Miejskiej w w Wadowicach, na której przedstawiono m.in. raport o stanie gminy Wadowice, dotyczący 2018 roku, a więc w większości czasów rządzenia gminą przez byłego burmistrza Wadowic Mateusza Klinowskiego. Raport (który można obejrzeć na stronie wadowickiego magistratu) ma 69 stron, nie zawiera zdjęć i w porównaniu np. do takiego raportu w Andrychowie wypada nieco "blado" jeśli chodzi o treść jak i wielkość (200 stron). W tym roku po raz pierwszy włodarze gmin, powiatów i województw mają obowiązek przygotowania takiego raportu o stanie kierowanej przez siebie jednostki. Tak wynika ze zmienionej ustawy o samorządzie gminnym.

14 obecnych na sesji radnych jednogłośnie przegłosowało wotum zaufania i absolutorium dla burmistrza Wadowic Bartosza Kalińskiego. Radni opozycyjni w stosunku do rządzącego radą PiS zbojkotowali sesję. Uważają, że przewodniczący złamał uchwałę RM i zwołał sesję dwa tygodnie wcześniej, czym de facto pozbawili możliwości zabrania na sesji głosu i wzięcia udziału w dyskusji. Według nowej ustawy, każdy, kto chciałby zabrać głos, powinien złożyć w tej sprawie pisemne zgłoszenie do przewodniczącego rady, poparte odpowiednią ilością podpisów: w gminach do 20 tysięcy mieszkańców wymagane jest poparcie co najmniej 20 osób, natomiast w gminach powyżej 20 tysięcy mieszkańców, takich jak Wadowice – co najmniej 50 osób.

Zdecydowaliśmy się nie przyjść na sesję, gdyż uważamy ją za zwołaną niezgodnie z prawem. Zgodnie z uchwałą Rady Miejskiej sesja absolutoryjna odbywa się 19 czerwca, a nie dwa tygodnie wcześniej. Na tej sesji mieszkańcy mieli prawo zabierać głos i zadać burmistrzowi pytania, ale najwyraźniej takie "audytu" mieszańców Kaliński się obawia i dlatego sesję zwołano wcześniej pozbawiający tym samym mieszkańców ich praw. Ale również radni nie mieli szans przygotować się do pośpiesznie zorganizowanych obrad - przecież komisje Rady zorganizowano tego samego dnia. To kolejny wyczyn przewodniczącego Piotra Hajnosza, który zupełnie nie nadaje się do pełnienia roli organizatora prac Rady – mówi nam były burmistrz Wadowic a aktualnie radny Mateusz Klinowski.

Z kolei szef rady ma nieco inne zdanie na ten temat.

W opinii prawników, którą otrzymałem przed sesją termin zwołania sesji zwyczajnej może się różnić od terminu zaplanowanego. Również poprzedni przewodniczący Rady Miejskiej w Wadowicach Robert Malik pięciokrotnie w ciągu dwóch lat zwoływał sesje w innym terminie niż zaplanowanym. W związku z tym nie rozumiem zarzutów grupy sześciu radnych opozycji – mówi nam przewodniczący Rady Miejskiej w Wadowicach Piotr Hajnosz

 

(Marcin Guzik)

NAPISZ DO NAS: kontakt@wadowiceonline.pl

Komentarze   

-20 #1 Waldy 2019-06-05 15:32
Piotrek, znasz powiedzenie: co wolno wojewodzie...? Opozycja z tego założenia wychodzi. U nich nie ma reguł, nie ma prawa. Jeszcze próbują siłowo, na bezczelnego. Ale wytrzymaj jeszcze trochę i odpuszczą.
Cytować
+11 #2 r 2019-06-05 16:25
To jest niepojęcie jak taki ktoś jak Zadora mógł zostać wybrany :) Niekompetencja na posadzie dyrektora w nagrodę zostaje radną :)
Cytować
-9 #3 ds 2019-06-05 16:52
700+ do 27.nerwówa w pisie po przegranych wyborach.dostal i baty od liberałów i zielonych ale wstyd:))
Cytować
-2 #4 Piter śmieszek 2019-06-05 17:13
Cytuję r:
To jest niepojęcie jak taki ktoś jak Zadora mógł zostać wybrany :) Niekompetencja na posadzie dyrektora w nagrodę zostaje radną :)

Rozumiem że pan/pani jest po trzech fakultetach z zarządzania?:) Bo bez takich kompetencji tej oceny nie przyjmuję;) Widzę również braki w interpunkcji zatem składnej odpowiedzi się nie spodziewam :)
Cytować
+11 #5 Obywatel tromba 2019-06-05 17:34
A cóż to się dzieje? Radni na wagarach? Usprawiedliwien ie w postaci tak trywialnej wymówki nie przyjmuję. Do roboty , bimbać się zachciewa?
Cytować
+7 #6 Imobi 2019-06-05 18:16
No tak co się dziwić. Wioskowy gość to i wioskowe podejscie. Od początku było wiadomo że Kalinski nie będzie liczył się z mieszkańcami. Norma pisowska.
Cytować
-7 #7 Mieszkaniec 2019-06-05 19:12
Pan Klinowski jako ktoś po prawie totalnie ośmiesza się - jest niewiarygodny ! Jak Pan Malik zwoływał w innych terminach to prawo działało, a teraz zwołano w innym to już nie działa ???

Proszę Pana to miasto chce się rozwijać, a nie tracić czasu na takie pseudo politykowanie. Zachowuje się Pan jak dzieciak któremu zabrano zabawkę i strzela fochy, a nie dorosły facet ! Dorośnij człowieku - nie przegrałeś wyborów bez powodu. W audycie zobaczyliśmy jak Pan pilnował wszystkiego...d obro mieszkańców było takie ważne że czego w audycie nie ruszyli to bam GIGA nieprawidłowości.

Pod sądem ze świeczką robił Pan sobie zdjęcia, a dostaje Pan wyrok z sądu jak wykonać pomiar i bam nie fatyguje się Pan do wykonania...nas tępnie mitycznie opowiada jak to dla niego dobro mieszkańców jest ważne.

W Choczni też Pan walczył o dobro mieszkańców mimo protestów ??? by inwestor był + 80 mln do przodu ... czy może w parku gdzie prokuratura już bada...
Cytować
+5 #8 Wolny 2019-06-05 20:31
Wszytko rozumie ale Klinowski już swoje wizje pokazał z zamykaniem lwowskiej, blokowaniem BDI,projektem dworca ludzie kochani.Kto normalny chce budować galerię na wsi A w mieście stacje utylizacji opon .Temu panu już dziękujemy
Cytować
+22 #9 Myslacy 2019-06-05 21:53
Jak jeszcze raz Bąk nie bedzie brał udziału w sesji to zorganizujemy się i odwołamy go !!!!!!
Cytować
+7 #10 Co to? 2019-06-05 22:22
Po zapoznaniu z audytem Klinowski ze swoim klanem ucieka z sesji. No tak. Przecież tych lodów z Empolem i Barledą nie kręcił sam. Ktoś go popierał, ktoś pomagał. Czy oni wszyscy uciekli ze strachu, że CBA przyjdzie na sesje i założy im bransoletki? Bo już kilku samorządowców w Polsce tak skończyło swoją karierę.
Cytować
+9 #11 audyt 2019-06-06 06:40
Klinu to jednak marny polityczek. Zamiast przyjść i albo pochwalić się swoim okresem rządzenia, bo tego przecież okres raportu w głównej mierze dotyczył, albo też pojechac po Kalińskim- stchórzył. Jednak uważam, że to on zmanipulował tzw. opozycyjnych radnych. Nieprzyjście na sesję absolutoryjną oznacza, że boi się wyników audytu i tego co zrobi chłoptaś z Łączan. Czekamy na wnioski chłopczyka do prokuratury
Cytować
+1 #12 Kuwa 2019-06-06 09:43
Za co pieniądze biorą. Koryto się zabrało to świnie się obraziły? Malik do roboty pseudo prezesie Iskry. Wagarujesz? Poczekaj a nie chwilkę.
Cytować
-7 #13 audyt 2019-06-06 11:43
Najciekawszy wątek w audycie, to sprawa reklamy ledowej na przyczepie - po co został zamieszczony w audycie, przecież nie ma żadnego związku z pracą klina jako burmistrza, chyba, że zapłacono za nią z pieniędzy miasta. Lepiej było się przyglądnąć nadzwyczajnym wydatkom UM na promocję i reklamę w okresie wyborczym. Sam płaski biegał
Cytować
+8 #14 r 2019-06-06 11:58
Cytuję audyt:
Najciekawszy wątek w audycie, to sprawa reklamy ledowej na przyczepie - po co został zamieszczony w audycie, przecież nie ma żadnego związku z pracą klina jako burmistrza, chyba, że zapłacono za nią z pieniędzy miasta. Lepiej było się przyglądnąć nadzwyczajnym wydatkom UM na promocję i reklamę w okresie wyborczym. Sam płaski biegał


Audyt wykazał, że led stał na terenie gminnej działki. Bez zgody gminy.
Cytować
+5 #15 audyt 2019-06-06 14:04
@14R
- KIJ W ... Z DZIAŁKĄ - WAŻNIEJSZA JEST KWOTA WYNAJĘCIA, KTÓRA NIE ZOSTAŁA WPISANA DO ROZLICZENIA ZA KAMPANIĘ - ZOŚKA SIŁKOWSKA ZNÓW BĘDZIE MIAŁA KŁOPOTY I SZCZEPAŃSKI TEŻ
Cytować
Dodaj komentarz

Pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy. Redakcja portalu WadowiceOnline.pl informuje, że nie odpowiada za treść komentarzy użytkowników. Komentarze o charakterze gróźb, personalne ataki oraz komentarze zakłócające dyskusję (trolling, spam) będą usuwane.