Naczelny Sąd Administracyjny oddalił skargę kasacyjną wojewody małopolskiego od wyroku wojewódzkieg
Drukuj
Sąd zgodził się z argumentami Klinowskiego. Ulica Olbrychta zostaje

Naczelny Sąd Administracyjny oddalił skargę kasacyjną wojewody małopolskiego od wyroku wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Krakowie w sprawie skargi gminy Wadowice dotyczącą zmiany nazwy ulicy Olbrychta w Wadowicach na ulice Studnickiego. Stara nazwa ulicy pozostaje.

Jak już informowaliśmy, w Małopolsce w związku z tzw. ustawą dekomunizacyjną z 1 kwietnia 2016 roku, zmian wymagały nazwy 94 ulic. Ze względu na zakaz propagowania komunizmu lub innego ustroju totalitarnego przez nazwy budowli, obiektów i urządzeń użyteczności publicznej, 13 grudnia 2017 roku wojewoda małopolski Piotr Ćwik podpisał 9 zarządzeń zastępczych, na ich mocy m.in. ulica o dotychczasowej nazwie "generała Bruno Olbrychta" w Wadowicach nadana została nazwa "Doktora Gustawa Studnickiego". Nazwa  weszła w życie, można było o tym przekonać się nawet na Google Maps.

Z decyzją wojewody o konieczność zmiany nazwy ulicy  nie zgadzał się m.in. burmistrz Wadowic Mateusz Klinowski, argumentując to jako niszczenie przez PiS dorobku naszego kraju i degradacje człowieka, który był m.in. legionistą czy dowódcą AK. Włodarz złożył skargę w tej sprawie do sądu. W czerwcu 2018 roku Wojewódzki Sąd Administracyjny uchylił zarządzenie zastępcze o zmianie nazwy ulicy gen. Bruno Olbrychta.

Walka z “nieprawomyślnymi” patronami ulic to realizacja sztandarowego punktu programu PiS – tzw. dekomunizacji nazw ulic i placów. Jak wszystko, co próbuje robić ta partia, i tę sprawę całkowicie pokpiono. Za przeprowadzenie dekomunizacji wzięli się bowiem ideologicznie zapaleni amatorzy. W Wadowicach na ten przykład za symbol komunizmu uznano gen. Bruno Olbrychta, dowódce AK oraz bohatera walk z bolszewikami z 1920 roku, co już samo pokazywało, że mamy do czynienia z zupełnym nieporozumieniem – komentował nam wtedy sprawę ówczesny burmistrz Wadowic Mateusz Klinowski.

Według włodarza "naukowych" podstaw  decyzji zmiany nazwy ulicy dostarczył Instytut Pamięci Narodowej, w jego ocenie instytucja paranaukowa, zajmująca się dzisiaj fałszowaniem historii Polski, który dostarczył   “opinię” dla wojewody, opartą na wyrywkowym zacytowaniu wpisu z Wikipedii poświęconemu osobie generała, a te wątłe podstawy posłużyły następnie Wojewodzie do pozbawienia Bruno Olbrychta  ulicy własnego imienia.

Prawdziwym powodem odebrania generałowi ulicy, co można wyczytać z przesłanych nam pism, jest jednak “odwet historyczny” środowiska PiS na tych postaciach, które nie wpisują się w partyjną narrację o historii. Gen. Olbrycht podporządkował się po wojnie rozkazom dowództwa AK i przystąpił do tworzenia Ludowego Wojska Polskiego w ramach odradzającej się Polski, zaś ignorujących rozkazy Państwa Podziemnego, zbuntowanych “żołnierzy wyklętych” nazywał w swoich meldunkach bandytami. Skoro jednak politycy PiS, na czele z premierem rządu M. Morawieckim, kolaborację z hitlerowcami i zbrodnie na ludności cywilnej wynoszą do rangi “zapomnianego” bohaterstwa, musiał Bruno Olbrycht, jako niewygodny świadek historii, polec na ołtarzu współczesnej polityki – opisywał Klinowski.

Wojewoda odwołał się od wyroku w sprawie  ulicy Olbrychta i wniósł skargę kasacyjną do Naczelnego Sądu Administracyjnego. Kilka dni temu Naczelny Sąd Administracyjny oddalił skargę kasacyjną argumentując, że osoba Bruna Olbrychta nie upamiętnia osoby symbolizującej komunizm lub w inny sposób taki ustrój propagującej.

W Wadowicach więc dalej obowiązuje nazwa ulicy generała Bruno Olbrychta.


(Marcin  Guzik)

NAPISZ DO NAS: kontakt@wadowiceonline.pl

Ostatnie artykuły z kategorii Polityka:

Klinowski o Biedroniu: "Usunął mnie, żeby ułatwić zdobycie mandatu przez swojego chłopaka"

Burmistrz Kaliński nie upubliczni wyników słynnego audytu

W Oświęcimiu Koalicja Obywatelska przedstawiła kandydatów w wyborach w naszym okręgu

Wadowice będą mieć w wyborach do Sejmu aż pięciu kandydatów?

Koalicja Obywatelska ujawniła listy wyborcze. Kto powalczy o głosy wyborców w naszym regionie?