Naczelny Sąd Administracyjny oddalił skargę kasacyjną wojewody małopolskiego od wyroku wojewódzkieg
Sąd zgodził się z argumentami Klinowskiego. Ulica Olbrychta zostaje

Naczelny Sąd Administracyjny oddalił skargę kasacyjną wojewody małopolskiego od wyroku wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Krakowie w sprawie skargi gminy Wadowice dotyczącą zmiany nazwy ulicy Olbrychta w Wadowicach na ulice Studnickiego. Stara nazwa ulicy pozostaje.

Jak już informowaliśmy, w Małopolsce w związku z tzw. ustawą dekomunizacyjną z 1 kwietnia 2016 roku, zmian wymagały nazwy 94 ulic. Ze względu na zakaz propagowania komunizmu lub innego ustroju totalitarnego przez nazwy budowli, obiektów i urządzeń użyteczności publicznej, 13 grudnia 2017 roku wojewoda małopolski Piotr Ćwik podpisał 9 zarządzeń zastępczych, na ich mocy m.in. ulica o dotychczasowej nazwie "generała Bruno Olbrychta" w Wadowicach nadana została nazwa "Doktora Gustawa Studnickiego". Nazwa  weszła w życie, można było o tym przekonać się nawet na Google Maps.

Z decyzją wojewody o konieczność zmiany nazwy ulicy  nie zgadzał się m.in. burmistrz Wadowic Mateusz Klinowski, argumentując to jako niszczenie przez PiS dorobku naszego kraju i degradacje człowieka, który był m.in. legionistą czy dowódcą AK. Włodarz złożył skargę w tej sprawie do sądu. W czerwcu 2018 roku Wojewódzki Sąd Administracyjny uchylił zarządzenie zastępcze o zmianie nazwy ulicy gen. Bruno Olbrychta.

Walka z “nieprawomyślnymi” patronami ulic to realizacja sztandarowego punktu programu PiS – tzw. dekomunizacji nazw ulic i placów. Jak wszystko, co próbuje robić ta partia, i tę sprawę całkowicie pokpiono. Za przeprowadzenie dekomunizacji wzięli się bowiem ideologicznie zapaleni amatorzy. W Wadowicach na ten przykład za symbol komunizmu uznano gen. Bruno Olbrychta, dowódce AK oraz bohatera walk z bolszewikami z 1920 roku, co już samo pokazywało, że mamy do czynienia z zupełnym nieporozumieniem – komentował nam wtedy sprawę ówczesny burmistrz Wadowic Mateusz Klinowski.

Według włodarza "naukowych" podstaw  decyzji zmiany nazwy ulicy dostarczył Instytut Pamięci Narodowej, w jego ocenie instytucja paranaukowa, zajmująca się dzisiaj fałszowaniem historii Polski, który dostarczył   “opinię” dla wojewody, opartą na wyrywkowym zacytowaniu wpisu z Wikipedii poświęconemu osobie generała, a te wątłe podstawy posłużyły następnie Wojewodzie do pozbawienia Bruno Olbrychta  ulicy własnego imienia.

Prawdziwym powodem odebrania generałowi ulicy, co można wyczytać z przesłanych nam pism, jest jednak “odwet historyczny” środowiska PiS na tych postaciach, które nie wpisują się w partyjną narrację o historii. Gen. Olbrycht podporządkował się po wojnie rozkazom dowództwa AK i przystąpił do tworzenia Ludowego Wojska Polskiego w ramach odradzającej się Polski, zaś ignorujących rozkazy Państwa Podziemnego, zbuntowanych “żołnierzy wyklętych” nazywał w swoich meldunkach bandytami. Skoro jednak politycy PiS, na czele z premierem rządu M. Morawieckim, kolaborację z hitlerowcami i zbrodnie na ludności cywilnej wynoszą do rangi “zapomnianego” bohaterstwa, musiał Bruno Olbrycht, jako niewygodny świadek historii, polec na ołtarzu współczesnej polityki – opisywał Klinowski.

Wojewoda odwołał się od wyroku w sprawie  ulicy Olbrychta i wniósł skargę kasacyjną do Naczelnego Sądu Administracyjnego. Kilka dni temu Naczelny Sąd Administracyjny oddalił skargę kasacyjną argumentując, że osoba Bruna Olbrychta nie upamiętnia osoby symbolizującej komunizm lub w inny sposób taki ustrój propagującej.

W Wadowicach więc dalej obowiązuje nazwa ulicy generała Bruno Olbrychta.


(Marcin  Guzik)

NAPISZ DO NAS: kontakt@wadowiceonline.pl

Komentarze   

+48 #1 sss 2019-02-09 10:39
Brawo Panie Mateuszu!!!! Gratulacje.
Cytować
+22 #2 gonzo 2019-02-09 11:05
pis pewnie chciał ulicy DZIWISZA tak myślę
Cytować
+19 #3 sędzia 2019-02-09 12:31
przeważyły inne argumenty, o Wadowickiej karcie wspomnianego generała Olbrychta
Cytować
-27 #4 rufio 2019-02-09 20:34
Ludzie, przecież sąd administracyjny ocenia procedury, a nie meritum. Sąd administracyjny może jedynie ocenić, czy właściwie wykonano prawo dotyczące zmiany patrona ulicy, a nie to, czy patron ten sprzedał się, czy nie sprzedał się komunistom. Coś mi się zdaje, że redaktor trochę nazmyślał w tym artykule...
Cytować
+19 #5 Ignacy KOWAL 2019-02-10 13:57
BRAWO PANIE
MATEUSZU kLINOWSKI PROSZĘ TRZYMĆ RĘKĘ NA PRZYSŁOWIOWYM PULSIE PROSIMY ,
.
Cytować
+15 #6 555 2019-02-10 16:07
Brawo! Jeszcze tylko kilka miesięcy... Jeśli powstanie kolejna, po Wiośnie, nowa propozycja polityczne ,skupiająca myślących prezydentów miast i progresywnych burmistrzów (do czego przymierza się Tusk), to pisuar przestaje istnieć :lol:
Cytować
-14 #7 Dron 2019-02-11 09:51
Mieliśmy paru takich generałów ,którzy sprzedali się sowieckim uzurpatorom w rodzaju np. pijaka sprzedawczyka Świerczewskiego i mordowali Polskich patriotów..Myśl ę ,że mamy dziś na tyle siły żeby ponownie w naszych Wadowicach przyjrzeć się nazwie ul. gen.Olbrychta .
Cytować
+10 #8 wadowiczanka 2019-02-12 01:21
Do7:-nie osądzać pochopnie bo moźna skrzywdzić.
Cytować
-12 #9 księżna Katja 2019-02-12 19:31
Ktoś kto przegrał z wadowickim PIS-em na własne życzenie nie jest wart niczyjej uwagi. Wygrywać trzeba było dużo wcześniej. Opóźnienie widoczne na każdym kroku, a podobno człowiek ten nie miał godnego przeciwnika. Skoro przegrał z marnym przeciwnikiem vel Kalinski kim jest?
W jakim celu sam się poniża w swoich wypowiedziach?
Cytować
-3 #10 aaaa 2019-02-19 12:33
Postkomuna wróciła do Wadowic.Kraków zadecydował.Kli nowski jako potomek esbeka zadowolony.Wsty d.
Cytować
+2 #11 Pan Komment 2019-02-22 00:02
do #10: a ty jesteś potomkiem partyjnego lachociąga. i co możesz z tym żyć? może w związku z tym powieś się za ten twój durny łeb u wejścia do Magistratu.
Cytować
Dodaj komentarz

Pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy. Redakcja portalu WadowiceOnline.pl informuje, że nie odpowiada za treść komentarzy użytkowników. Komentarze o charakterze gróźb, personalne ataki oraz komentarze zakłócające dyskusję (trolling, spam) będą usuwane.