Wygląda na to, że Urząd Miejski w Wadowicach pod rządami burmistrza Bartosza Kalińskiego odcina się
Drukuj
Magistrat pod rządami burmistrza Kalińskiego odcina się od nowego logo miasta

Wygląda na to, że Urząd Miejski w Wadowicach pod rządami burmistrza Bartosza Kalińskiego odcina się od nowej identyfikacji wizualnej i loga miasta wprowadzonej w 2017 roku  jeszcze za rządów jego poprzednika burmistrza Mateusza Klinowskiego.

Taka dosyć dziwna ciekawostka. Wygląda na to, że Urząd Miejski w Wadowicach pod rządami nowego burmistrza Bartosza Kalińskiego odcina się od nowej identyfikacji wizualnej i loga miasta wprowadzonej jeszcze za rządów jego poprzednika burmistrza Mateusza Klinowskiego.

Przykład? Na wadowickim rynku przed świętami, podobnie jak i w poprzednim roku, pojawił się wielki świecący napis WADOWICE. O ile rok temu po jego lewej stronie występowało nowe logo, to już w tym roku go nie ma...

 

Sam burmistrz Kaliński nie ukrywał raczej, co sądzi o pomyśle poprzednika wprowadzonym w 2017 roku. To zresztą nie pierwszy raz kiedy odcina się od tej wizualizacji.

Przypomnijmy, że Urząd Miejski w Wadowicach po dwóch nieudanych konkursach na logo Wadowic, wrócił w maju 2017 roku do sprawdzonych form. Zamiast poszukiwać kolejnego logo, Wadowice posługują się dawnym miejskim herbem, stanowiącym od czasu średniowiecza znak identyfikacji miasta jako wspólnoty samorządowej, który w uproszczonej formie z kluczami papieskimi jest punktem wyjścia do identyfikacji wizualnej miasta.

 

Co ciekawe, podczas zmiany identyfikacji wizualnej i loga grupa przeciwników Klinowskiego i "znawców historii" zarzucała mu odcięcie się od "papieskości" i zmianę herbu, nie bacząc, że poprzedni zawierał po prostu błędy i stał w sprzeczności do zasad tworzenia herbów terytorialnych, opracowanych przez Komisję Heraldyczną przy MSWiA. Uporządkowaniem tej kwestii zajął się dr hab.  Marcin Starzyński z Zakładu Nauk Pomocniczych Uniwersytetu Jagiellońskiego, prezes Oddziału Krakowskiego Polskiego Towarzystwa Heraldycznego. Sam Klinowski ze zmian, które objęły też wszystkie instytucje gminne, był zadowolony i nie przejmował się opinią pseudo znawców. O decyzji swojego kontrkandydata, z którym przegrał w ostatnich wyborach samorządowych walkę o fotel burmistrza miasta, ma wyrobione zdanie...

Burmistrz nie pojawia się w pracy, a jedyne decyzje, które na razie podjął to walka z historycznym herbem miasta, które było częścią naszego logo i zatrudnienie byłych dziennikarzy Wadowice24. Tymczasem wiele ważnych spraw leży odłogiem. Cóż, takie burmistrza sobie wybraliśmy... – mówi nam Mateusz Klinowski, były burmistrz Wadowic a aktualnie radny Rady Miejskiej w Wadowicach.

Sytuacja o tyle zabawna, że nowa wizualizacja Wadowic została doceniona swego czasu przez specjalistów od grafiki, designu i projektowania stron z internetowego magazynu Grafmag.

Jeśli spytacie w sieci o najlepsze logo miejskie ostatnich lat, Wadowice będą jednym z tych, które z pewnością się pojawi. Ciekawie wygląda także identyfikacja wizualna, która łączy w sobie nowoczesne style projektowe z doniosłym i eleganckim charakterem. Wykorzystany w niej darmowy krój Montserrat pozwala na wygodne stosowanie identyfikacji przez wszystkie urzędy i ułatwia zachowanie spójności – mogliśmy przeczytać w artykule "Najlepsze rebrandingi 2017 roku" w magazynie Grafmag (artykuł do przeczytania TUTAJ).

 

(Marcin Guzik)

NAPISZ DO NAS: kontakt@wadowiceonline.pl

Ostatnie artykuły z kategorii Polityka:

Kalwaria podpisała list intencyjny o współpracy z Morawskimi Budziejowicami

CBA nie dopatrzyło się złamania prawa przy zamianie działek

Polemika burmistrza Kalińskiego i posłanki Filipiak. Kocicho powrócił?

Baner kandydata powieszono na zabytkowej kamienicy bez zezwolenia

Oto parlamentarzyści z naszego okręgu wyborczego