Wygląda na to, że Urząd Miejski w Wadowicach pod rządami burmistrza Bartosza Kalińskiego odcina się
Magistrat pod rządami burmistrza Kalińskiego odcina się od nowego logo miasta

Wygląda na to, że Urząd Miejski w Wadowicach pod rządami burmistrza Bartosza Kalińskiego odcina się od nowej identyfikacji wizualnej i loga miasta wprowadzonej w 2017 roku  jeszcze za rządów jego poprzednika burmistrza Mateusza Klinowskiego.

Taka dosyć dziwna ciekawostka. Wygląda na to, że Urząd Miejski w Wadowicach pod rządami nowego burmistrza Bartosza Kalińskiego odcina się od nowej identyfikacji wizualnej i loga miasta wprowadzonej jeszcze za rządów jego poprzednika burmistrza Mateusza Klinowskiego.

Przykład? Na wadowickim rynku przed świętami, podobnie jak i w poprzednim roku, pojawił się wielki świecący napis WADOWICE. O ile rok temu po jego lewej stronie występowało nowe logo, to już w tym roku go nie ma...

 

Sam burmistrz Kaliński nie ukrywał raczej, co sądzi o pomyśle poprzednika wprowadzonym w 2017 roku. To zresztą nie pierwszy raz kiedy odcina się od tej wizualizacji.

Przypomnijmy, że Urząd Miejski w Wadowicach po dwóch nieudanych konkursach na logo Wadowic, wrócił w maju 2017 roku do sprawdzonych form. Zamiast poszukiwać kolejnego logo, Wadowice posługują się dawnym miejskim herbem, stanowiącym od czasu średniowiecza znak identyfikacji miasta jako wspólnoty samorządowej, który w uproszczonej formie z kluczami papieskimi jest punktem wyjścia do identyfikacji wizualnej miasta.

 

Co ciekawe, podczas zmiany identyfikacji wizualnej i loga grupa przeciwników Klinowskiego i "znawców historii" zarzucała mu odcięcie się od "papieskości" i zmianę herbu, nie bacząc, że poprzedni zawierał po prostu błędy i stał w sprzeczności do zasad tworzenia herbów terytorialnych, opracowanych przez Komisję Heraldyczną przy MSWiA. Uporządkowaniem tej kwestii zajął się dr hab.  Marcin Starzyński z Zakładu Nauk Pomocniczych Uniwersytetu Jagiellońskiego, prezes Oddziału Krakowskiego Polskiego Towarzystwa Heraldycznego. Sam Klinowski ze zmian, które objęły też wszystkie instytucje gminne, był zadowolony i nie przejmował się opinią pseudo znawców. O decyzji swojego kontrkandydata, z którym przegrał w ostatnich wyborach samorządowych walkę o fotel burmistrza miasta, ma wyrobione zdanie...

Burmistrz nie pojawia się w pracy, a jedyne decyzje, które na razie podjął to walka z historycznym herbem miasta, które było częścią naszego logo i zatrudnienie byłych dziennikarzy Wadowice24. Tymczasem wiele ważnych spraw leży odłogiem. Cóż, takie burmistrza sobie wybraliśmy... – mówi nam Mateusz Klinowski, były burmistrz Wadowic a aktualnie radny Rady Miejskiej w Wadowicach.

Sytuacja o tyle zabawna, że nowa wizualizacja Wadowic została doceniona swego czasu przez specjalistów od grafiki, designu i projektowania stron z internetowego magazynu Grafmag.

Jeśli spytacie w sieci o najlepsze logo miejskie ostatnich lat, Wadowice będą jednym z tych, które z pewnością się pojawi. Ciekawie wygląda także identyfikacja wizualna, która łączy w sobie nowoczesne style projektowe z doniosłym i eleganckim charakterem. Wykorzystany w niej darmowy krój Montserrat pozwala na wygodne stosowanie identyfikacji przez wszystkie urzędy i ułatwia zachowanie spójności – mogliśmy przeczytać w artykule "Najlepsze rebrandingi 2017 roku" w magazynie Grafmag (artykuł do przeczytania TUTAJ).

 

(Marcin Guzik)

NAPISZ DO NAS: kontakt@wadowiceonline.pl

Komentarze   

+30 #1 Logo 2018-12-18 16:13
Widocznie dla Bartosza Kalińskiego logo było zbyt mało papieskie. Cóż... Taką władzę sobie wadowiczanie wybrali...
Cytować
+28 #2 Referendum 2018-12-18 16:24
Jak najszybciej
Cytować
-22 #3 WON Z KLINOWSKIM 2018-12-18 16:45
BARDZO DOBRZE - WSZYSTKO PO KLINOWSKIM POZAMIATAĆ TEN SYF
Cytować
+28 #4 Nie skacz nie skacz 2018-12-18 16:55
Będzie skakał to szybciutko zleci z taboretu
Cytować
+43 #5 Kika 2018-12-18 17:17
Myślałem że się coś zmieni w gminie a tu zamiar coś robić to wygląda na to że jest jeszcze większe g.... o
Cytować
-64 #6 Mieszkaniec 2018-12-18 17:32
Bardzo dobra decyzja to nowe logo to był DRAMAT - totalnie kolorystycznie nie nawiązywała do ducha i historii tego miasta, a promowała korporacyjny styl. Nasze miasto musi zachować własny charakter by ludzie odwiedzający Wadowice czuli że są w miejscu innym niż wszystkie - jesteśmy miastem Papieskim, a nie sypialnią Krakowa !
Cytować
+52 #7 Emigrant 2018-12-18 17:43
Fajny ten herb był. Taki minimalizm bez zbędnych upsrzeń.
Cytować
+30 #8 hm 2018-12-18 17:54
Cytat:
Widocznie dla Bartosza Kalińskiego logo było zbyt mało papieskie. Cóż... Taką władzę sobie wadowiczanie wybrali...
A Jak bardzo papieski jest kali z łączan?
Cytować
+48 #9 Eh. 2018-12-18 18:11
Cała identyfikacja wizualna była świetna. Proste logo, przejrzyste, bez problemu do naniesienia na wszystko. Czysto ładnie i schludnie.
Wróci teraz stare, przaśne jak nasza władza. Trochę igrzysk, niewiele chleba, ale po naszemu, POLSKIEMU!
Cytować
-44 #10 Dobra decyzja burmis 2018-12-18 18:14
Logo klona było pszaśne, dobrze że nowy burmistrz przywraca Wadowicom dawny status zbudowany przez papieską burmistrz.
Cytować
+35 #11 Łukasz 2018-12-18 18:47
To jest pstryczek dla mieszkańców tego miasta. Chłopiec z Łączan pokazał gdzie ma miasto Wadowice. Jednak Wadowice popadły w stan letargu, a teraz szczególnie. W taki prosty sposób dowalać miastowym to tylko oni potrafią. Teraz trzeba zaorać punkt IT bo tam tyle tego piekielnego loga na publikacjach.
Cytować
-37 #12 dert 2018-12-18 18:50
Klinowski bywał ale nic z tego nie wynikało. :D
Cytować
+41 #13 Kunte Kinte 2018-12-18 19:04
Teraz Płaszczyca rocznie zarobi jakieś 30000zl. Innym zarzucał a teraz sam doji ile sie da. Gość nie ma klasy ani honoru. Wstyd!!!
Cytować
-24 #14 Kaz 2018-12-18 19:12
Logo które zlikwidował klin to było bardzo ładne ,a to co on wymyślił to masakra.Powinno wrócić to poprzednie logo ...
Cytować
+31 #15 nielot łączański 2018-12-18 21:16
Wybraliście nielota intelektualnego to nie spodziewajcie się mądrych decyzji, będziecie chodzić na księżowskiej smyczy
Cytować
+25 #16 obserwator 2018-12-18 21:17
Kaliński nie ma czasu na urzedowanie.... ma tam przecież swoich ludzi do mu o wszystkim meldują...on teraz musi sobie życie poukładać na nowo....
Cytować
+21 #17 sqrt123 2018-12-18 21:21
Już w sumie nie ma się co zastanawiać, Plaskaty w artykule o busie powiedział, że logo wycofane, to będzie wycofane.
Cytować
+27 #18 normalne miasto 2018-12-18 21:25
Cytuję Mieszkaniec:
Bardzo dobra decyzja to nowe logo to był DRAMAT - totalnie kolorystycznie nie nawiązywała do ducha i historii tego miasta, a promowała korporacyjny styl. Nasze miasto musi zachować własny charakter by ludzie odwiedzający Wadowice czuli że są w miejscu innym niż wszystkie - jesteśmy miastem Papieskim, a nie sypialnią Krakowa !

Jesteśmy małym miasteczkiem z wieśniaczym burmistrzem, który nie ma pomysłu na nic to wszystko neguje. Ludzie mają dosyć papieskości, chcą żyć normalnie, a nie w Klechokaczystan ie
Cytować
+24 #19 xd 2018-12-18 21:28
spoko logo było, przyszedł PIS i zlikwidował Mam postulat- więcej PISu w Wadowicach :lol: PIS nam dodaje urody i splendoru :lol: :lol: :D
Cytować
+19 #20 567 2018-12-18 21:50
Pisowsko - buracko - wieśniacka mentalność wyłazi coraz widoczniej - psuć, szkodzić, byle tylko dowalić poprzednikowi, a mieszkańców (wyborców) ma się w d....pie!
Cytować
+17 #21 normalne miasto 2018-12-18 22:53
Ciekawe kiedy wróci płachta magistrat... ta z czasu Filipiak
Cytować
+2 #22 mm 2018-12-18 23:18
A tak przy okazji, to nikt nie wpadł na pomysł jak rozwiązać problem z napisem od strony budek, bo co to właściwie jest ECIWODAW? ;-)
Cytować
+15 #23 Buhaha 2018-12-19 02:15
No cóż Wadowice miasto papieskie 19000 ludzi a nie znaleźli jednego kandydata na burmistrza,
Gdyby nie Łęczany to by Wadowice nie miały Burmistrza!!! ,
Tylko czekać jak prezydentem Polski Zostanie Chińczyk?,Rusek ?, a może Kosmita???
Polacy nie gęsi i swój język mają tylko między sobą się nigdy nie dogadają!!!
Cytować
+18 #24 A. 2018-12-19 07:08
Dajcie coś więcej nt. zatrudnienia tego 'dziennikarza' przez burmistrza.
Cytować
-13 #25 dfg 2018-12-19 09:25
I bardzo dobrze, że nie postawili !
Chcieli unowocześnić ok, ale ten "nasz nowoczesny orzeł", to taki sam jak na niemieckim herbie. To było zamierzone ???
Cytować
+19 #26 Antoine 2018-12-19 10:09
Cytuję Mieszkaniec:
Bardzo dobra decyzja to nowe logo to był DRAMAT - totalnie kolorystycznie nie nawiązywała do ducha i historii tego miasta, a promowała korporacyjny styl. Nasze miasto musi zachować własny charakter by ludzie odwiedzający Wadowice czuli że są w miejscu innym niż wszystkie - jesteśmy miastem Papieskim, a nie sypialnią Krakowa !


Czy Bobo rozumie, co to jest Komisja Heraldyczna i studia nad konstrukcją herbu? Czy to za trudne dla obatela ? Jakie znaczenie ma tu Klinowski?? Czy to on ten herb projektował?
Cytować
+15 #27 YOLO 2018-12-19 11:26
Skoro logo to problem nowego burmistrza, to gratuluje. Najwyraźniej nie ma innych problemów i spraw do załatwienia w gminie. czas zając się pierdołami. Zajmowanie się nieistotnym by zamydlić ludziom oczy - jakie to PISowskie....
Cytować
-8 #28 MAKS 2018-12-19 12:42
YOLO herb miasta to nie pierdoła to po pierwsze, a po drugie pan Kaliński reprezentuje tych mieszkańców Wadowic.którzy nie akceptowali chorych pomysłów p.Klinowskiego. Musi po nim posprzątać.
Cytować
+10 #29 YOLO 2018-12-19 13:11
MAKS. Nowe logo było BARDZO dobre i poprawne. Akurat znam się na tym i wiem co mówię. Ale tu chodzi o to żeby tylko niszczyć to co zrobił poprzednik i siać zamęt i dzielić społeczność i to jak zawsze pisiorom, się udało świetnie. Tak, potwierdzam ponownie i powiem to jeszcze milion razy: problem logo to bzdet wobec tego ile jest w gminie do zrobienia i na co warto wydawać pieniądze.
Cytować
+11 #30 Niezalezni 2018-12-19 13:14
Polska.
oto znajdujemy się w świecie absurdu. Kraj, w którym co piąty mieszkaniec stracił życie w czasie drugiej wojny światowej, którego 1/5 narodu żyje poza granicami kraju i w którym co 3 mieszkaniec ma 20 lat.
Kraj, który ma dwa razy więcej studentów niż Francja, a inżynier zarabia tu mniej niż przeciętny robotnik.
Kraj, gdzie człowiek wydaje dwa razy więcej niż zarabia, gdzie przeciętna pensja nie przekracza ceny (!) trzech par dobrych butów, gdzie jednocześnie nie ma biedy a obcy kapitał się pcha drzwiami i oknami.
Kraj, w którym cena samochodu równa się trzyletnim zarobkom, a mimo to trudno znaleźć miejsce na parkingu.
Kraj, w którym rządzą byli socjaliści, w którym święta kościelne są dniami wolnymo od pracy (!).
Cudzoziemiec musi zrezygnować tu z jakiejkolwiek logiki, jeśli nie chce stracić gruntu pod nogami.
Dziwny kraj, w którym z kelnerem można porozmawiać po angielsku, z kucharzem po francusku,ekspe dientem po niemiecku a ministrem lub jakimkolwiek urzędnikiem państwowym tylko za pośrednictwem tłumacza, z rodzinom za posrednictwem adwokata,a adwokatem za pomocom
Jagiełły.
Polacy....! Jak wy to robicie....?
Cytować
+3 #31 MAKS 2018-12-19 13:44
"znam się na tym i wiem co mówię"Doprawdy? ??Wątpię!
Cytować
-17 #32 YOLO 2018-12-19 14:00
nie znasz mnie koleś więc nie masz podstaw by zabierać głos na temat mojej osoby.
Cytować
-12 #33 wilson 2018-12-19 14:31
ten nowy herb to był symbol próżniactwa z jakim mieliśmy do czynienia podczas ostatniej kadencji, co tez nie oznacza że za tej będzie lepiej. Ale nie ma co krytykować tylko trzeba poczekać na efekty pracy nowego włodarza
Cytować
-14 #34 Rocki 2018-12-19 19:24
Cytuję dfg:
I bardzo dobrze, że nie postawili !
Chcieli unowocześnić ok, ale ten "nasz nowoczesny orzeł", to taki sam jak na niemieckim herbie. To było zamierzone ???


Oczywiście że było zamierzone. Poczytaj sobie kto jeździł do niemickiego MSZ na wycieczki i sie jeszcze tym chwalił. Klinowski to taki drugi Tusk. Mentalny szkop.
Cytować
+9 #35 sqrt123 2018-12-19 22:14
Cytuję Mieszkaniec:
Bardzo dobra decyzja to nowe logo to był DRAMAT - totalnie kolorystycznie nie nawiązywała do ducha i historii tego miasta, a promowała korporacyjny styl. Nasze miasto musi zachować własny charakter by ludzie odwiedzający Wadowice czuli że są w miejscu innym niż wszystkie - jesteśmy miastem Papieskim, a nie sypialnią Krakowa !


Niech ktoś mi w końcu wytłumaczy, co jest takiego złego w byciu ową "sypialnią Krakowa".
Ciekawe jak tacy ludzie by śpiewali, gdyby Wadowice leżały na środku zadupia na Podlasiu, z dala od jakichkolwiek innych atrakcji.
Cytować
-8 #36 Tu-154 2018-12-19 22:50
Lewica w radzie miejskiej pod wodza Klinowskiego zaczęła od tego co umie najlepiej - od walki o gabinety i stołki. O obietnicach wyborczych zapomnieli. Malik się skarżył, że nie miał gdzie zawiązać krawata chociaż obowiązującym strojem partyjnym jest wdzianko szefa.
Cytować
+10 #37 . 2018-12-20 07:32
Cytuję Kunte Kinte:
Teraz Płaszczyca rocznie zarobi jakieś 30000zl. Innym zarzucał a teraz sam doji ile sie da. Gość nie ma klasy ani honoru. Wstyd!!!

A jego Laki chodzi i obsrywa osiedlowe zieleńce a płascy po nim nie sprzątają.
Cytować
+9 #38 Michał 2018-12-20 16:15
Panie Burmistrzu trzeba zacząć konkretnie pracować a nie oglądać się do tyłu z takiej pracy nic niema
Cytować
-2 #39 Szukajmy 2018-12-21 17:44
Cytuję sqrt123:
Cytuję Mieszkaniec:
Bardzo dobra decyzja to nowe logo to był DRAMAT - totalnie kolorystycznie nie nawiązywała do ducha i historii tego miasta, a promowała korporacyjny styl. Nasze miasto musi zachować własny charakter by ludzie odwiedzający Wadowice czuli że są w miejscu innym niż wszystkie - jesteśmy miastem Papieskim, a nie sypialnią Krakowa !


Niech ktoś mi w końcu wytłumaczy, co jest takiego złego w byciu ową "sypialnią Krakowa".
Ciekawe jak tacy ludzie by śpiewali, gdyby Wadowice leżały na środku zadupia na Podlasiu, z dala od jakichkolwiek innych atrakcji.


Według Twojej teorii to czas powrócić do średniowiecza. Młodzież nie powinna i nie może oglądać się za siebie. Młodzież powinna szybkimi krokami podążać do przodu w poszukiwaniu nowych rozwiązań, które doprowadzą do rozwoju w każdej dziedzinie życia społecznego kulturalnego i a może przede wszystkim gospodarczego.
Jak sobie wyobrażasz pracując wraz z żoną w Krakowie a dzieci pozostawiasz w żłobku lub przedszkolu w Wadowicach. Czy zdążysz odebrać dzieci w wyznaczonym terminie, a co jeśli dziecko trzeba natychmiast odebrać z przedszkola lub szkoły z uwagi na chorobę lub inny nagły przypadek?
Zastanowiłeś się nad tym? Jeśli nie to zrewiduj swoją wypowiedź.
Cytować
+3 #40 sqrt123 2018-12-21 20:40
Cytuję Szukajmy:

Według Twojej teorii to czas powrócić do średniowiecza. Młodzież nie powinna i nie może oglądać się za siebie. Młodzież powinna szybkimi krokami podążać do przodu w poszukiwaniu nowych rozwiązań, które doprowadzą do rozwoju w każdej dziedzinie życia społecznego kulturalnego i a może przede wszystkim gospodarczego.
Jak sobie wyobrażasz pracując wraz z żoną w Krakowie a dzieci pozostawiasz w żłobku lub przedszkolu w Wadowicach. Czy zdążysz odebrać dzieci w wyznaczonym terminie, a co jeśli dziecko trzeba natychmiast odebrać z przedszkola lub szkoły z uwagi na chorobę lub inny nagły przypadek?
Zastanowiłeś się nad tym? Jeśli nie to zrewiduj swoją wypowiedź.


Chyba źle zrozumiałeś, moim zdaniem właśnie to bronienie się rękami i nogami przed zostaniem "sypialnią Krakowa" to średniowiecze.
Dzięki temu Wadowice zyskują chociażby łatwy dostęp do ważnego węzła komunikacyjnego , większy napływ turystów, łatwiejszy dostęp do wyższej edukacji, możliwość lepiej płatnej pracy, większy wybór wydarzeń kulturalnych w okolicy, bliskość centrów handlowych.
Ludzie, którzy mówią, że bycie sypialnią Krakowa jest dla Wadowic zagrożeniem powinni moim zdaniem zastanowić się, co by było, gdyby Wadowice leżały gdzieś w szczerym polu na Podlasiu/w Lubuskim, gdzie do najbliższego dużego centrum handlowego będzie 100 kilometrów, jak ktoś chce zdobyć porządne wykształcenie, to musi go stać na przeprowadzkę do dużego miasta, zamiast dojeżdżania do szkoły/na uniwersytet, tak samo z lepiej opłacaną pracą, a turystów będzie jak na lekarstwo, bo oprócz papieskiego miasta nic ciekawego w promieniu 50 kilometrów by nie było.
Cytować
+4 #41 Szukajmy 2018-12-22 22:32
Chyba źle zrozumiałeś, moim zdaniem właśnie to bronienie się rękami i nogami przed zostaniem "sypialnią Krakowa" to średniowiecze.
Dzięki temu Wadowice zyskują chociażby łatwy dostęp do ważnego węzła komunikacyjnego , większy napływ turystów, łatwiejszy dostęp do wyższej edukacji, możliwość lepiej płatnej pracy, większy wybór wydarzeń kulturalnych w okolicy, bliskość centrów handlowych.
Ludzie, którzy mówią, że bycie sypialnią Krakowa jest dla Wadowic zagrożeniem powinni moim zdaniem zastanowić się, co by było, gdyby Wadowice leżały gdzieś w szczerym polu na Podlasiu/w Lubuskim, gdzie do najbliższego dużego centrum handlowego będzie 100 kilometrów, jak ktoś chce zdobyć porządne wykształcenie, to musi go stać na przeprowadzkę do dużego miasta, zamiast dojeżdżania do szkoły/na uniwersytet, tak samo z lepiej opłacaną pracą, a turystów będzie jak na lekarstwo, bo oprócz papieskiego miasta nic ciekawego w promieniu 50 kilometrów by nie było.

Nadal nic nie rozumiesz przecież Kraków nie rozwinie się aż tak aby wszystkie okolice 50 km od Krakowa a raczej ich mieszkańcy uczyli się, robili zakupy i wreszcie pracowali w Krakowie mieszkając między innymi w Wadowicach. Tacy mieszkańcy wytrzymają to no może rok albo 2, 3 lata. Wcześniej lub później zatęsknią za stabilizacją a granice administracyjne Krakowa nie są z gumy. Okoliczne miasta ( zarządzający nimi) powinny o tym pamiętać i rozwijać je. Wszyscy nie mogą mieszkać np. w Warszawie , czy też w Krakowie. BDI daje taką szansę Wadowicom i starajmy się z niej skorzystać.
Cytować
Dodaj komentarz

Pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy. Redakcja portalu WadowiceOnline.pl informuje, że nie odpowiada za treść komentarzy użytkowników. Komentarze o charakterze gróźb, personalne ataki oraz komentarze zakłócające dyskusję (trolling, spam) będą usuwane.