Znany w Norwegii broker, jeden z udziałowców spółki, która za czasów burmistrz Ewy Filipiak na tere
Drukuj
Udziałowiec spółki, która na terenach po Bumarze chciała wybudować galerię handlową, skazany

Znany w Norwegii broker, jeden z udziałowców spółki, która za czasów burmistrz Ewy Filipiak na terenach po Bumarze w Wadowicach zamierzała wybudować galerię handlową został skazany prawomocnym wyrokiem norweskiego sądu za niepłacenie podatków.

Pod koniec sierpnia norweski sąd skazał  prawomocnym wyrokiem sądu Norwega Stein Harald Schie,  za to, że w latach 2005-2013 nie płacił podatków, na 4,5 roku bezwzględnego więzienia, oraz grzywnę w wysokości 42 milionów koron norweskich (w przeliczeniu nieco ponad 19 milionów złotych). Warto wspomnieć, że to właśnie obracająca jego kapitałem spółka zamierzała wybudować w centrum Wadowic między ulicą Fabryczną a obwodnicą supermarket Kaufland oraz galerie handlową. Norweg przekazał swoje udziały w spółce As Invest członkowi rodziny. Zrobił to przed przystąpieniem spółki do kupna ziemi po Bumarze.

Budynki poprzemysłowe zostały w tym miejscu wyburzone, a teren dokładnie oczyszczony. Zlikwidowano również 40 letnią kotłownię węglową spalającą rocznie do 800 ton węgla. Inwestorzy zaplanowali stworzenie tutaj nowoczesnego obiektu usługowo-handlowego i ekspozycyjnego dla przedsiębiorców. Według nich powstałe centrum znacząco przyczyniłoby się do tworzenia nowych miejsc pracy (około 300) oraz rozwoju gospodarczego miasta. Zaplanowano też restaurację McDonald's, sale siłowni, fitness czy korty do gry w squash'a. Wśród osób, które kilka lat temu popierały tą inwestycję i zgodziły się na przekwalifikowanie gruntów po zakładzie na cele handlowe, była ówczesna burmistrz Wadowic a obecnie posłanka PiS Ewa Filipiak. Pomysł został jednak po wyborach samorządowych w 2015 roku zablokowany przez nowego burmistrza Wadowic Mateusza Klinowskiego, który wstrzymał procedury związane z przekwalifikowaniem gruntów.

Co ciekawe w kwietniu 2017 roku  radni PiS z radną Zofią Kaczyńską na czele z klubu tego ugrupowania w Radzie Miejskiej w Wadowicach przygotowali projekt uchwały w sprawie ponownych zmian w planie zagospodarowania przestrzennego, co umożliwiłoby powstanie tutaj galerii handlowej. Pod protestem, który został wysłany do ówczesnej premier Beaty Szydło, posła Marka Polaka i szefa PiS Jarosława Kaczyńskiego, podpisało się 126 osób. Apelowały one  o interwencję w tej sprawie w przekonaniu, że politycy PiS na wysokim szczeblu, w przeciwieństwie do lokalnych polityków tej partii, będą chronić rodzimą przedsiębiorczość.

Po raz pierwszy problem terenów dawnego Bumaru pojawił się jeszcze za poprzedniej kadencji. Na ostatniej sesji poprzedniej Rady Miejskiej próbowano uruchomić procedurę zmiany planu zagospodarowania przestrzennego w celu umożliwienia budowy galerii handlowej. Z tych planów nowi radni wycofali się po wyborach. Nieoczekiwanie do tematu w zeszłym roku wrócili radni PiS, którym nie wiadomo dlaczego bardzo zależy na supermarkecie w centrum miasta. Te same osoby protestują jednak przeciwko planom aktywacji nieużytków rolnych w Choczni. Postawa miejscowych polityków PiS jest dla mnie bardzo zagadkowa i rodzi pytania o to, jakie intencje za nią stoją – mówi nam burmistrz Wadowic Mateusz Klinowski.

W sprawie pojawia się coraz więcej nowych wątków. Będziemy o nich informować.

(MG)

NAPISZ DO NAS: kontakt@wadowiceonline.pl

Ostatnie artykuły z kategorii Polityka:

Klinowski o Biedroniu: "Usunął mnie, żeby ułatwić zdobycie mandatu przez swojego chłopaka"

Burmistrz Kaliński nie upubliczni wyników słynnego audytu

W Oświęcimiu Koalicja Obywatelska przedstawiła kandydatów w wyborach w naszym okręgu

Wadowice będą mieć w wyborach do Sejmu aż pięciu kandydatów?

Koalicja Obywatelska ujawniła listy wyborcze. Kto powalczy o głosy wyborców w naszym regionie?