Burmistrz Wadowic Mateusz Klinowski zaskarżył podtrzymaną niedawno przez Generalnego Dyrektora Ochrony
Burmistrz Klinowski zaskarżył decyzję środowiskową w sprawie BDI. Będzie walczył o inny wariant

Burmistrz Wadowic Mateusz Klinowski zaskarżył podtrzymaną niedawno przez Generalnego Dyrektora Ochrony Środowiskowa decyzję środowiskową w sprawie BDI. Włodarz będzie dalej wałczył o korzystniejszy według niego, północny wariant tej trasy w gminie Wadowice.

Jak już informowaliśmy niedawno,  Generalny Dyrektor Ochrony Środowiska po dwóch latach wydał informację o zakończeniu postępowania odwoławczego. Decyzja środowiskowa w sprawie Beskidzkiej Drogi Integracyjnej została utrzymana w mocy.

Burmistrz Wadowic Mateusz Klinowski, tak jak zapowiadał, zaskarży niedawno wydaną decyzję. Włodarz nie zgadza się na to, aby BDI przebiegała południową stroną gminy Wadowice, tak jak planuje GDDKiA. Proponuje wariant północny i jak zapowiada, będzie o niego dalej walczył. Co ważne i o co obawiają się niektórzy, na tym etapie nie wstrzymuje to całej inwestycji bo jest ona wykonywana etapowo a według Klinowskiego, nie ma niebezpieczeństwa, aby ta droga ominęła Wadowice.

Każda autostrada budowana jest etapami, więc nadal jest mnóstwo czasu, żeby zmienić niekorzystny dla Wadowic wariant BDI. Temu służy moja skarga, w której domagam się wypełnienia przez inwestora jego obowiązków i wskazania oraz ocenę środowiskową alternatywnych przebiegów BDI przez Gminę Wadowice. Gdyby inwestor (GDDKiA Kraków) zrobił tak od razu, skarga w ogóle nie byłaby potrzebna. Ale też z pewnością drogi nie zaplanowano by na południu Wadowic – przekonuje burmistrz Wadowic Mateusz Klinowski.

Przypomnijmy, że na początku września 2016 roku regionalny dyrektor Ochrony Środowiska wydał decyzja środowiskowa dla budowy drogi ekspresowej S-52, czyli BDI - Beskidzkiej Drogi Integracyjnej, liczącej 61 km trasy łączącej Bielsko przez Kęty, Andrychów, Wadowice, Kalwarię z Głogoczowem. Zarówno poprzednia burmistrz Ewa Filipiak jak i obecny włodarz miasta Mateusz Klinowski od lat optowali za północnym wariantem tej drogi z uwagi na wysokie walory przyrodnicze południowej części miasta. Problem w tym, że od północy wyznaczono obszar Natura 2000, co z kolei było argumentem zwolenników południowego wariantu, podobnie jak to, że w miejscowym planie zagospodarowania terenu uwzględniono obszar pod budowę tej trasy. Chodzi o pas od Choczni, przez Księży Las, Niwy pod klasztor Pallotynów. Stąd we wrześniu 2016 roku burmistrz Klinowski zaskarżył wydaną decyzję środowiskową.

To jedyny sposób, aby zmienić przebieg źle zaplanowanej drogi, która przyniesie nam więcej szkód, niż pożytku. Choć politycznie nie była to decyzja łatwa, nie mam żadnych wątpliwości co do jej słuszności. Taką zresztą obietnicę złożyłem wyborcom – pisał o tej sprawie na swoim blogu burmistrz Klinowski.

Sprawa ciągnęła się blisko dwa lata. 2 lipca Generalny Dyrektor Ochrony Środowiska wydał informację o zakończeniu postępowania odwoławczego. Decyzja środowiskowa została utrzymana w mocy. Otwiera to zielone światło dla Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad do budowy tej trasy. Tyle, że póki co nie ma na nią pieniędzy a jak wyliczono, potrzeba ponad 4 miliardy złotych - to niewiele więcej, niż kosztował budowany ponad 30 lat Zbiornik Świnna Poręba...

 

(Marcin Guzik)

NAPISZ DO NAS: kontakt@wadowiceonline.pl

Komentarze  

-22 #1 południe 2018-08-16 11:20
Burmistrzu popieramy Cię w tych działaniach, dlatego nadal na Ciebie będziemy głosować!!!
Cytować
+18 #2 3xK 2018-08-16 11:43
Jaka Natura 2000? Może kiedyś tak, a teraz szczególnie z wapnem sypanym bez opamiętania do stawów. Ekologia jasna cholera.
Cytować
+6 #3 Mieszkaniec 2018-08-16 11:45
W wielu sprawach nie zgadzam się z Mateuszem Klinowskim ale w tym wypadku ma rację. Przy wariancie południowym droga leci zaraz obok miasta: przez Zawale, obok ul. Sadowej, ogrodu Daniela, Klasztoru, pod parkiem w który obecnie inwestujemy 10 mln zł itd. Wariant północny to najlepsze rozwiązanie dla miasta i ludzi i nikt w tym wypadku nie jest poszkodowany tak jak w przypadku południowego. Dodatkowo w wariancie północnym CO2 z ruchu samochodowego jest szybciej wymieniane w procesie fotosyntezy bo w koło jest region bardziej zalesiony, a my w mieście i tak już mam wystarczająco spory problem w okresie zimowym.

Jak już budujemy to róbmy to z głową, a nie po łebkach byle było bo my chcemy na wczoraj, a potem biadolenie przez dziesiątki lat. ZROZUMCIE 1 RECZ skoro poprzednia burmistrz i obecny wielcy przeciwnicy mówią w tej kwestii jednym głosem to jest CUD którego nie możemy lekceważyć - TO JEST WAŻNE I WYMAGA JEDNOŚCI
Cytować
+2 #4 Straznik Wadowic 2018-08-16 11:51
NIE DOPUSCIMY DO WARIANTU POŁUDNIOWEGO !!!

SIEKIERY, MŁOTY, KOSY PÓJDA W RUCH !!!

https://www.youtube.com/watch?v=arT19kV7u5Y
Cytować
+2 #5 edek 2018-08-16 12:14
Płaski, spadaj do siebie
Cytować
+5 #6 Straznik Wadowic 2018-08-16 12:19
Zarówno poprzednia burmistrz Ewa Filipiak jak i obecny włodarz miasta Mateusz Klinowski od lat optowali za północnym wariantem tej drogi z uwagi na wysokie walory przyrodnicze południowej części miasta.
I TU OBAJ MAJA RACJE !!!

Bürgermeister Wadowic wraz ze swoimi zwolennikami nie moze do tego dopuscic w imie dobra dla wszystkich mieszkancow Wadowic i całego spoleczenstwa okolicy przez ktorą ma przebiegac BDI.

WSZYSCY WSPOLNIE MOZEMY TO OSIĄGNĄĆ !!!.
https://www.youtube.com/watch?v=VFq1bNT7ZH4
Cytować
-12 #7 Czis 2018-08-16 12:33
Ja głosowałem na Klinowskiego i zagłosuję jeszcze raz
Cytować
-19 #8 olo 2018-08-16 18:40
Klinowski ma mój głos!!!!!!!!!!! !!!!!!!1
Cytować
+10 #9 dert 2018-08-16 21:49
Cytuję południe:
Burmistrzu popieramy Cię w tych działaniach, dlatego nadal na Ciebie będziemy głosować!!!

W otrzymaniu złotej kaczki!!!
Cytować
+7 #10 Jack 2018-08-16 22:50
Mój będzie miał jak dokończy kawałek obwodnicy na Suchą i zadba o porządek w mieście żeby było czyściej niż jest bo w tej kwestii jest nie dobrze.
Cytować
+7 #11 Tolo 2018-08-17 00:17
A ja nie będę na niego głosował
Cytować
+5 #12 Andrzej 2018-08-17 10:57
Cytuję Tolo:
A ja nie będę na niego głosował

Masz rację, ja już dawno przekonuję całą rodzinę i znajomych oraz nieznajomych, aby nie głosowali na Klinowskiego. "Nie dla polityki burmistrza"
Cytować
-8 #13 wisełka 2018-08-18 04:33
A ja będę głosować na Pana .DR Klinowskiego- jestem w 100 % pewna jego uczciwości.jest człowiekiem młodym, wykształconym,m a duźo wiedzy, tylko parę osób zźera zazdrość i kładą mu kłody pod nogi -SZACUN PANIE BURMISTRZU
Cytować
+5 #14 sherman 2018-08-18 10:21
Przecież ten człowiek a właściwie ta "kanapka"potraf i wszystko tylko blokować,zaskar żać,podważać,za mykać i klinować.Ten człowiek chyba ma to w genach,a na pewno w nazwisku.
Cytować
+2 #15 blin 2018-08-19 17:31
Cytuję Jack:
Mój będzie miał jak dokończy kawałek obwodnicy na Suchą i zadba o porządek w mieście żeby było czyściej niż jest bo w tej kwestii jest nie dobrze.


Ale o parametrach drogi krajowej. Inna droga to ścieżka rowerowa.
Cytować
+4 #16 Stary ale Jary 2018-08-20 10:51
Panie burmistrzu BDI już było projektowane w latach 1970 co jeszcze zapewne pana nie było jeszcze w planie.
I było projektowane ze strony południa dlatego po stronie Północnej mieszkańcy otrzymywali zezwolenia na budowę domów jednorodzinnych.
Pani projektant która projektowała tą drogę nie doczekała się drogi zapewne obecny projektant nie doczeka się obecnie projektowanej drogi BDI.
Jak mam prawo domniemać droga bdi powstanie w czasach kiedy nie będziemy jeździć samochodami lecz już poduszkowcami gdzie nie będzie potrzebna.
Cytować
Dodaj komentarz

Kod antyspamowy
Odśwież

Pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy. Redakcja portalu WadowiceOnline.pl informuje, że nie odpowiada za treść komentarzy użytkowników. Komentarze o charakterze gróźb, personalne ataki oraz komentarze zakłócające dyskusję (trolling, spam) będą usuwane.