Po kilku miesiącach udało się powołać urzędników wyborczych, chociaż nie we wszystkich gminach w
Znamy nazwiska urzędników wyborczych w powiecie wadowickim

Po kilku miesiącach udało się powołać urzędników wyborczych, chociaż nie we wszystkich gminach w kraju. W powiecie wadowickim będzie ich dziesięciu. Krajowe Biuro Wyborcze opublikowało ich nazwiska.

Kilka miesięcy to trwało, ciągle przesuwano terminy naborów, ale w końcu delegatury Krajowego Biura Wyborczego opublikowały nazwiska urzędników wyborczych. Powołanych zostało 2 359 urzędników wyborczych z 2 595 przewidzianych przez uchwałę Państwowej Komisji Wyborczej. Wynika z tego, że ciągle brakuje ich w ponad 200 gminach.

W powiecie wadowickim będzie po jednym z urzędników w każdej z 10 gmin. Oto ich nazwiska:

Gmina Andrychów - Monika Bryzek
Gmina Brzeźnica - Katarzyna Fryc-Ciemiera
Gmina  Kalwaria Zebrzydowska - Monika Grabień
Gmina  Lanckorona - Jarosław Kawiak
Gmina  Mucharza - Maciej Szostak
Gmina  Spytkowice -  Wacław Radoń
Gmina  Stryszów - Sebastian Kameduła
Gmina  Tomice - Teresa Biela
Gmina  Wadowice - Karol Jurkowski
Gmina  Wieprz -  Andrzej Malaga

Zgodnie z Kodeksem wyborczym, urzędników wyborczych powołuje się dla obszaru danej gminy na okres 6 lat, spośród pracowników urzędów obsługujących: organy administracji rządowej, samorządowej lub jednostek im podległych lub przez nie nadzorowanych, posiadających wykształcenie wyższe. Urzędnikiem wyborczym nie może być osoba kandydująca w wyborach w okręgu, w skład którego wchodzi gmina właściwa dla obszaru działania urzędnika wyborczego, komisarz wyborczy, pełnomocnik wyborczy, pełnomocnik finansowy, mąż zaufania lub członek komisji wyborczej. Urzędnik wyborczy nie może wykonywać swojej funkcji w gminie, na obszarze której ma miejsce zatrudnienia.

Dodatkowo urzędnikiem wyborczym nie może być osoba ujęta w stałym rejestrze wyborców objętym zakresem działania tego urzędnika. Zakaz, o którym mowa w zdaniu pierwszym, nie dotyczy miast na prawach powiatu. Urzędnik wyborczy nie może też należeć do partii politycznych ani prowadzić działalności publicznej niedającej się pogodzić z pełnioną funkcją. Nie może być również osobą skazaną prawomocnym wyrokiem za przestępstwo umyślne ścigane z oskarżenia publicznego lub umyślne przestępstwo skarbowe.

Do zadań urzędników wyborczych należeć będzie między innymi przygotowanie i nadzór nad przebiegiem wyborów w obwodowych komisjach wyborczych, organizowanie szkoleń dla członków tych komisji a także dostarczenie kart do głosowania do obwodowych komisji wyborczych. Otrzyma on wynagrodzenie, które wynosić będzie 4 473,55 złotych. Będzie ono "proporcjonalne do czasu realizacji zadań".(MG)

NAPISZ DO NAS: kontakt@wadowiceonline.pl

Dodaj komentarz

Kod antyspamowy
Odśwież

Pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy. Redakcja portalu WadowiceOnline.pl informuje, że nie odpowiada za treść komentarzy użytkowników. Komentarze o charakterze gróźb, personalne ataki oraz komentarze zakłócające dyskusję (trolling, spam) będą usuwane.