Podczas 98. rocznicy urodzin św. Jana Pawła II jedną z atrakcji był potężny tor z wizerunkiem papie
Drukuj
Krojenie tortu z wizerunkiem papieża przez wiceburmistrz Ewę Całus obrazą uczuć religijnych?

Podczas 98. rocznicy urodzin św. Jana Pawła II jedną z atrakcji był potężny tor z wizerunkiem papieża pokrojony przez wiceburmistrz Ewę Całus. Jak się okazuje, jedna z mieszkanek złożyła na policję zawiadomienie o... naruszenie uczuć religijnych.

18 maja Wadowice hucznie obchodziły 98. rocznicę urodzin św. Jana Pawła II. Przygotowano sporo atrakcji, a jak informowaliśmy, jedną z nich był ważący około 120 kilogramów tort z wizerunkiem papieża, na który zużyto około 200 jaj, którym częstowano mieszkańców. Jego główną część o wadze 18 kilogramów pokroiła osobiście wiceburmistrz Wadowic Ewa Całus.

Jak się okazuje, jedna z mieszkanek, która od jakiegoś czasu stoi w opozycji do obecnych władz miasta, znana w sieci głównie z publikowania masowej ilości "eksperckich" komentarzy na każdy temat, krótkich i chaotycznych filmików na popularnej platformie YouTube, skazana też nieprawomocnym wyrokiem przez sąd za spoliczkowanie burmistrza Wadowic Mateusza Klinowskiego, złożyła w Komendzie Powiatowej Policji w Wadowicach zawiadomienie o możliwości popełnienia przestępstwa przez wiceburmistrz. Ewa Całus według niej miała dopuścić się "naruszenie uczuć religijnych" przez pokrojenie nożem wizerunki świętego Jana Pawła II.

Przeprowadzono czynności a materiały w tej sprawie zostały wysłane do prokuratury w Wadowicach z postanowieniem o odmowie wszczęcia dochodzenia – poinformował nas Dariusz Stelmaszuk z Komendy Powiatowej Policji w Wadowicach.

Sprawę opisała Gazeta Wyborcza, w której wiceburmistrz twierdzi, że aby stwierdzić, że zostały wypełnione znamiona czynu karalnego, trzeba uznać, że tort z wizerunkiem papieża jest przedmiotem czci religijnej, nie zaś zwykłym deserem. To raczej będzie  trudne...

Samo doniesienie jest pojedynczym takim przypadkiem, podczas imprezy nikt nie czuł się urażony, wręcz przeciwnie. Z rozmów z ludźmi teraz widzę, że jest to odosobniona opinia, mocno krytykowana. A my się nie zrażamy i działamy dalej – mówi nam wiceburmistrz Wadowic Ewa Całus.

 

(Marcin Guzik)

NAPISZ DO NAS: kontakt@wadowiceonline.pl

Ostatnie artykuły z kategorii Polityka:

PiS wygrywa wybory do Parlamentu Europejskiego. Tak wynika z sondażowych wyników

Wybieramy Parlament Europejski

Premier Morawiecki oceniał zagrożenia powodziowe w gminie Brzeźnica

Burmistrz Kaliński rozwiązał komisję architektoniczną. Ale będzie nowa...

W Wadowicach podpisali Deklarację Koalicji Europejskiej