Podczas 98. rocznicy urodzin św. Jana Pawła II jedną z atrakcji był potężny tor z wizerunkiem papie
Drukuj
Krojenie tortu z wizerunkiem papieża przez wiceburmistrz Ewę Całus obrazą uczuć religijnych?

Podczas 98. rocznicy urodzin św. Jana Pawła II jedną z atrakcji był potężny tor z wizerunkiem papieża pokrojony przez wiceburmistrz Ewę Całus. Jak się okazuje, jedna z mieszkanek złożyła na policję zawiadomienie o... naruszenie uczuć religijnych.

18 maja Wadowice hucznie obchodziły 98. rocznicę urodzin św. Jana Pawła II. Przygotowano sporo atrakcji, a jak informowaliśmy, jedną z nich był ważący około 120 kilogramów tort z wizerunkiem papieża, na który zużyto około 200 jaj, którym częstowano mieszkańców. Jego główną część o wadze 18 kilogramów pokroiła osobiście wiceburmistrz Wadowic Ewa Całus.

Jak się okazuje, jedna z mieszkanek, która od jakiegoś czasu stoi w opozycji do obecnych władz miasta, znana w sieci głównie z publikowania masowej ilości "eksperckich" komentarzy na każdy temat, krótkich i chaotycznych filmików na popularnej platformie YouTube, skazana też nieprawomocnym wyrokiem przez sąd za spoliczkowanie burmistrza Wadowic Mateusza Klinowskiego, złożyła w Komendzie Powiatowej Policji w Wadowicach zawiadomienie o możliwości popełnienia przestępstwa przez wiceburmistrz. Ewa Całus według niej miała dopuścić się "naruszenie uczuć religijnych" przez pokrojenie nożem wizerunki świętego Jana Pawła II.

Przeprowadzono czynności a materiały w tej sprawie zostały wysłane do prokuratury w Wadowicach z postanowieniem o odmowie wszczęcia dochodzenia – poinformował nas Dariusz Stelmaszuk z Komendy Powiatowej Policji w Wadowicach.

Sprawę opisała Gazeta Wyborcza, w której wiceburmistrz twierdzi, że aby stwierdzić, że zostały wypełnione znamiona czynu karalnego, trzeba uznać, że tort z wizerunkiem papieża jest przedmiotem czci religijnej, nie zaś zwykłym deserem. To raczej będzie  trudne...

Samo doniesienie jest pojedynczym takim przypadkiem, podczas imprezy nikt nie czuł się urażony, wręcz przeciwnie. Z rozmów z ludźmi teraz widzę, że jest to odosobniona opinia, mocno krytykowana. A my się nie zrażamy i działamy dalej – mówi nam wiceburmistrz Wadowic Ewa Całus.

 

(Marcin Guzik)

NAPISZ DO NAS: kontakt@wadowiceonline.pl

Ostatnie artykuły z kategorii Polityka:

Andrychów bez dotacji na budowę nowego basenu

Wadowice wypłacają podwyżki dla nauczycieli

Minister Jadwiga Emilewicz odwiedzi Kalwarię Zebrzydowską

Czy autobusy krakowskiego MPK dojadą do Kalwarii? Są plany

Nowa siedziba wadowickiej Solidarności