Radni Rady Miejskiej w Wadowicach wkrótce zajmą się sprawą przekształcenia 20 hektarów rolnych w Ch
Burmistrz Klinowski o powstanie strefy w Choczni

Radni Rady Miejskiej w Wadowicach wkrótce zajmą się sprawą przekształcenia 20 hektarów rolnych w Choczni, przy drodze krajowej nr 52. Burmistrz Wadowic Mateusz Klinowski zabrał głos w tej sprawie i przekonuje, że takie tereny są potrzebne miastu.

Rada Miejska w Wadowicach na wtorkowej (24.04) sesji pochyli się nad uchwała o przekształceniu 20 hektarów rolnych w Choczni, przy drodze krajowej nr 52. Według założeń inwestora, mają tutaj powstać obiekt handlowe o powierzchni sprzedaży ponad 2 tysięcy m2 (60% tego terenu) oraz obiekty produkcyjno-usługowe (40%).

Podczas czwartkowych (19.04) prac Komisji Inicjatyw Gospodarczych i Rozwoju, komisja zaopiniowała pozytywnie projekt zmiany planu (9 głosów "za", 5 "przeciw" i 1 wstrzymujący się) i odrzuciła wszystkie uwagi zgłoszone przez mieszkańców i przedsiębiorców.

Grupa mieszkańców z Choczni protestuje przeciwko tej inwestycji, obawiając się, że spowoduje to upadek handlu w centrum Wadowic. Martwią się też o to, że inwestycja  ma powstać w pobliżu ich domów.

Głos w tej sprawie zabrał również burmistrz Wadowic Mateusz Klinowski, który na swoim blogu (www.burmistrzklinowski.pl) przekonuje, że takie przekształcenie terenu w Choczni jest potrzebne, wzmocni gospodarkę gminy i zapewnią jej rozwój na lata. Jakie mam za tym argumenty?

Wadowice trapi kilka bolączek, które ograniczają rozwój miasta i okolicznych miejscowości. Jedną z nich jest brak w planie miejscowym terenów dedykowanych pod produkcję. O tym, dlaczego w Wadowicach nie da się stworzyć strefy przemysłowej w rodzaju tej w Zatorze, pisałem kilka lat temu – zaraz po tym, gdy rozpocząłem urzędowanie jako burmistrz miasta (Czy w Wadowicach powstanie specjalna strefa ekonomiczna?). W skrócie – wcześniejsze władze przez lata władze nie zrobiły nic, aby pozyskać i przygotować odpowiednie tereny – pisze Klinowski.

Włodarz opisuje, dlaczego podjął działania, aby wyznaczyć na mapie gminy spójny obszar, w którym inwestorzy mogą na własną rękę spróbować zorganizować działalność przemysłową i usługową. Argumentuje, że wybór obszaru przyszłej strefy produkcyjnej i usługowej wybrano, ze względu na dostęp do sieci elektrycznej, gazowej i kanalizacji. W pobliżu znajduje się składowisko odpadów, bloki komunalne, hotele i parki rozrywki.

Nieoczekiwanie w sukurs przyszedł nam prywatny inwestor, który po drugiej stronie drogi krajowej skupił spory teren i postanowił go skomercjalizować. Zamiarem inwestora była budowa wielkopowierzchniowego obiektu handlowego, ale wypracowany wspólnie z Urzędem Miejskim plan zagospodarowania przestrzennego jest bardzo rygorystyczny i mocno hamuje ewentualne zapędy inwestora. Staraliśmy się uwzględnić w nim interesy okolicznych mieszkańców, ale również głosy kupców z centrum miasta obawiających się powstania zbyt dużych obiektów handlowych. Dlatego aż 40% terenu przeznaczone jest w nim na cele produkcyjno-usługowe, a na sklepy wielkopowierzchniowe tylko 50% (10% to tereny zielone stanowiące bufor dla kilku okolicznych domów). W każdym z tych obszarów zabudowane może być tylko połowę dostępnej powierzchni (odpowiednio 20% i 25% całości obszaru objętego planem). Zatem obawy, że w Choczni powstanie moloch handlowy są grubo przesadzone – twierdzi Klinowski.

Według niego takie zapisy planu powodują, że inwestor najprawdopodobniej nie będzie realizował wyłącznie hipermarketu lub galerii handlowej, ale również bardziej ambitne przedsięwzięcia związane z produkcją. Świadczyć  o tym ma chociażby zainteresowanie obszarem przedstawicieli Krakowskiego Parku Technologicznego.

Klinowski twierdzi, że powstanie w Choczni ciekawy, atrakcyjny i zróżnicowany teren stanowiący dobrą podstawę dla przyszłego rozwoju gospodarczego Wadowic. Jak wylicza, sam podatek tylko z terenu, dla którego Rada Miejska przyjmować będzie teraz plan zagospodarowania przestrzennego, to około 2,37 mln zł. O nowych miejscach pracy nie wspominając.

Komercjalizacja terenów w Choczni oznacza też większą konkurencyjność na rynku i lepsze usługi dla mieszkańców z Gminy Wadowice, ale również gmin sąsiednich. Stąd protesty działających już na lokalnym rynku przedsiębiorców i właścicieli lokali handlowych. Obawiają się oni konkurencji, korzystnej przecież dla klientów – argumentuje Klinowski

Jak dodaje, ważąc wszystkie za i przeciw uważa, że obszar w Choczni jest szansą, a nie zagrożeniem dla gospodarki miasta a podobne obszary wyznaczono już w Andrychowie i odbyło się to bez większych protestów.

Mam nadzieję, że w Wadowicach również zwycięży rozsądek i radni przyjmą wypracowane przez samorząd i oczekiwane przez wielu mieszkańców rozwiązania – kończy swój wpis Klinowski.

 

(Marcin Guzik)

NAPISZ DO NAS: kontakt@wadowiceonline.pl

Komentarze   

0 #1 Olo 2018-04-23 11:12
Dobre argumenty. A protestuje tak na prawdę kilku mieszkańców Drapówki, bo reszta Choczni jest na tak.
Cytować
+5 #2 spitfier 2018-04-23 11:29
Znowu sprzedaje kit,ale znany jest z lania wody i otumaniania,nie spójnymi wizjami rodem z kosmosu.
Cytować
+16 #3 Mieszkaniec Gminy 2018-04-23 11:38
Dlaczego nie zachęca się fim produkcyjnych do inwestowania w Wadowicach. Np. BEST-PEST mógłby otworzyć tutaj swoją halę produkcyjną, czy ktoś zapraszał tę firmę do współpracy? Mają co prawda w okolicy hotel, ale produkcja odbywa się głownie w Jaworznie. Dlaczego Wadowice nie ściągają do siebie produkcji tylko cały czas handel i handel? A może warto też pomyśleć o turystyce i rekreacji? Dlaczego nie aquapark? tylko taki porządny z zasadami, który byłby atrakcyjny dla klientów spoza powiatu, a nie jakaś kolejna śmieszna pływalnia a'la Delfin.
Cytować
+9 #4 prawda 2018-04-23 12:17
"aż 40% terenu przeznaczone jest w nim na cele produkcyjno-usł ugowe" czyli to będzie handel wielkopowierzch niowy tak jak pozostała część działki. TAM NIGDY NI BĘDZIE PRODUKCJI!!!!!! !!!!!
Cytować
+8 #5 Pęc można ze śmiechu 2018-04-23 12:18
Najśmieszniejsz e w tym jest to, że protest "200 kupców z Zatorskiej", sponsorowany przez jeden, "działający już na rynku lokalnym", market z Putka, odniósł tak piorunujący skutek wobec małej galerii na Bumarze. Wtedy jakoś, mogąca wytworzyć się, konkurencja nie była korzystna dla klientów.
Teraz protest kupców jest nieracjonalny i blokujący rozwój miasta.

Ech, kanapka krętaczu... krętaczu!
:lol:
Nawet nie chce mi się z tobą gadać.
Cytować
+11 #6 ikcimot 2018-04-23 12:21
czy ta lokalizacja nie koliduje z BDI
Cytować
+3 #7 T.rex 2018-04-23 13:21
ad Pęc mozna ze smiechu
Małe ale.... tam są puste pola,a Bumar to srodek miasta przy już zakorkowanej obwodnicy-wiesz co by było jakby tam stanął taki sklep... paraliż miasta pewny. Jak dla mnie to teren idealny na zintegrowaną komendę Straży i Policji....
ad ikcimot
Raczej nie,a poza tym w czasie powstawania BDI to te budynki będzie już chronił konserwator zabytków :)), nie ma na to kasy-poszła do Torunia...
Cytować
-2 #8 Pęc można ze śmiechu 2018-04-23 13:51
Cytuję T.rex:
ad Pęc mozna ze smiechu
Małe ale.... tam są puste pola,a Bumar to srodek miasta przy już zakorkowanej obwodnicy-wiesz co by było jakby tam stanął taki sklep... paraliż miasta pewny.


Paraliż nie byłby taki pewny jak sugerujesz. Wyremontowanie i zmodernizowanie ul. Fabrycznej
pozwoliłoby na wygodny wjazd- wyjazd z terenu galerii. Dodatkowo zbudowany już zjazd z obwodnicy jeszcze upłynni ruch. Jeśli, zgodnie z projektem, teren galerii byłby połączony z terenem US to ruch kręciłby się równie płynnie, albo nawet płynniej, jak teraz.

Paraliż to się zaczyna na dojeździe do ronda, od strony ul. Błonie i Polnej.
A tam jakoś nikt nie protestował. Może dlatego, że tam kanapka nie miał żadnego haka?
Cytować
0 #9 Jurek 2018-04-23 14:25
Róbta co chceta.
Cytować
+1 #10 Arek 2018-04-23 15:03
Dajcież już chłopu spokój, jedzie na takim hamulcu, że ja pierdziu, a wszystko co złe się jemu przypisuje.
Cytować
+11 #11 ...... 2018-04-23 16:27
A czy tam przypadkiem nie było gruntów rolnych klasy 1 i 2 które sprytnie zostały zmienione na 3 i 4 ??? Bo 1 i 2 nie mogłyby być sprzedane osobą z kapitałem zagranicznym !!!

Po co Wadowicom kolejny obszar handlowy !!! Produkcja i usługi to jest przyszłość gospodarczy regionu widać to po Energylandi, Parku Minatur, Dino - usługi rozrywkowe.

To co jest planowane z tymi gruntami w Choczni to jest jeden wielki KIT !!! - zaraz po przemianowaniu zmienia pewnie zostanie popchnięta za gruby hajs i tyle gościa będziecie widzieć (przedstawił inwestor że dysponuje takimi środkami na budowę ??? bo kapitał zakładowy to jakieś grosze), a ten co kupi zrobi co będzie chciał i będziecie go mogli cmoknąć !!! Nikt by tych działek nie kupował jakby nie było dograne ich klepniecie ..... jakby było inaczej nikt by młodzieży nie wysyłał i nie cisnął takiego kitu ludziom.
Cytować
+3 #12 samoa 2018-04-23 16:56
Wadowice k/Choczni; Jezioro Mucharskie k/Wadowic ..to połączyć Mucharz z Chocznią żeby Wadowice znów były JP2 ?
Cytować
0 #13 edek 2018-04-23 17:07
Cytuję ......:
A czy tam przypadkiem nie było gruntów rolnych klasy 1 i 2 które sprytnie zostały zmienione na 3 i 4 ??? Bo 1 i 2 nie mogłyby być sprzedane osobą z kapitałem zagranicznym !!!

Po co Wadowicom kolejny obszar handlowy !!! Produkcja i usługi to jest przyszłość gospodarczy regionu widać to po Energylandi, Parku Minatur, Dino - usługi rozrywkowe.

To co jest planowane z tymi gruntami w Choczni to jest jeden wielki KIT !!! - zaraz po przemianowaniu zmienia pewnie zostanie popchnięta za gruby hajs i tyle gościa będziecie widzieć (przedstawił inwestor że dysponuje takimi środkami na budowę ??? bo kapitał zakładowy to jakieś grosze), a ten co kupi zrobi co będzie chciał i będziecie go mogli cmoknąć !!! Nikt by tych działek nie kupował jakby nie było dograne ich klepniecie ..... jakby było inaczej nikt by młodzieży nie wysyłał i nie cisnął takiego kitu ludziom.

Czytaj ze zrozumieniem... Przecież jest podany podział na obszary handlowe i produkcyjne
Cytować
+1 #14 Jurek 2018-04-23 17:11
Cytuję ......:
A czy tam przypadkiem nie było gruntów rolnych klasy 1 i 2 które sprytnie zostały zmienione na 3 i 4 ??? Bo 1 i 2 nie mogłyby być sprzedane osobą z kapitałem zagranicznym !!!

Po co Wadowicom kolejny obszar handlowy !!! Produkcja i usługi to jest przyszłość gospodarczy regionu widać to po Energylandi, Parku Minatur, Dino - usługi rozrywkowe.

To co jest planowane z tymi gruntami w Choczni to jest jeden wielki KIT !!! - zaraz po przemianowaniu zmienia pewnie zostanie popchnięta za gruby hajs i tyle gościa będziecie widzieć (przedstawił inwestor że dysponuje takimi środkami na budowę ??? bo kapitał zakładowy to jakieś grosze), a ten co kupi zrobi co będzie chciał i będziecie go mogli cmoknąć !!! Nikt by tych działek nie kupował jakby nie było dograne ich klepniecie ..... jakby było inaczej nikt by młodzieży nie wysyłał i nie cisnął takiego kitu ludziom.

Pokaż mi gleby klasy I lub II w okolicach Wadowic. Chętnie posadzę tam marchewkę ;)
Cytować
-1 #15 Miksy 2018-04-23 17:25
Cytuję ......:
A czy tam przypadkiem nie było gruntów rolnych klasy 1 i 2 które sprytnie zostały zmienione na 3 i 4 ??? Bo 1 i 2 nie mogłyby być sprzedane osobą z kapitałem zagranicznym !!!

Po co Wadowicom kolejny obszar handlowy !!! Produkcja i usługi to jest przyszłość gospodarczy regionu widać to po Energylandi, Parku Minatur, Dino - usługi rozrywkowe.

To co jest planowane z tymi gruntami w Choczni to jest jeden wielki KIT !!! - zaraz po przemianowaniu zmienia pewnie zostanie popchnięta za gruby hajs i tyle gościa będziecie widzieć (przedstawił inwestor że dysponuje takimi środkami na budowę ??? bo kapitał zakładowy to jakieś grosze), a ten co kupi zrobi co będzie chciał i będziecie go mogli cmoknąć !!! Nikt by tych działek nie kupował jakby nie było dograne ich klepniecie ..... jakby było inaczej nikt by młodzieży nie wysyłał i nie cisnął takiego kitu ludziom.

Po co Wadowicom kolejny obszar produkcyjny, skoro już mamy teren niezagospodarow any po Bumarze i nikt tam nie chce produkować :)
A tak poważnie to kto w tym mieście pełnym nienawiści chciałby inwestować?
Przykładowo w takim Andrychowie Burmistrz Żak, uprzedził Burmistrza Klinowskiego i przekształcił Pilchowi bodajże 12 ha pod handel wielkopowierzch niowy. Do planu nie było uwag i nikt nie protestował. Do tego całość była załatwiona w 6 miesięcy.
Dołóżmy cudowny wydział budownictwa w starostwie i wszystkiego się odniechciewa.
Każdy rozsądny inwestor i tak niestety wybierze Gminę Andrychów, czy to pod handel, czy to pod produkcję, czy nawet pod usługi. Gdyby Park Miniatur miał powstać w Gminie Wadowice a nie Andrychów, ti może w ogóle by nie powstał. Na szczęście Inwałd jest po dobrej stronie mocy!!!
Cytować
+4 #16 Zbychu 2018-04-23 21:09
burmistrzu bez sciemy. "pan barleda" nie postawi tam żadnych firm produkcyjnych, tylko na poczatek hipermarket budowlany, a reszte chyba opchnie za gruby hajs. Dwa lata temu już grupa zaufanych o tym wiedziała, że to ma być klepnięte po cichu."pan barleda" dwa lata temu już woził kamień na drogi i sadził "pas zieleni" izolacyjnej. Przecież nie robił by tego w ciemno. Tylko sprawa się rypła i zrobiło się głośno. A wtedy przewodniczacym RM był radny Józek z Choczni.
Cytować
+2 #17 Andrzej 2018-04-23 21:14
O! pan burmistrz w garniaku. Ja prld. Święto lewicy chyba jakieś,czy cóś...
Cytować
+4 #18 Zygmunt Kamiński 2018-04-23 21:18
W sensie prawnym i zapisów w MPZP handel także jest usługą. Nie ma więc mowy o jakiejkolwiek produkcji w tym miejscu. Całość będzie przeznaczona pod markety. To prawda, że potrzebujemy terenów produkcyjnych. Ale wtedy zapis w planie MPZP musi być wyraźny - produkcja i magazynowanie. A nie produkcja i usługi.
Cytować
+2 #19 ewa 2018-04-25 21:17
Lepie napiszcie ile wziął za ten przekręt.
Cytować
0 #20 ed 2018-04-26 17:39
Cytuję ikcimot:
czy ta lokalizacja nie koliduje z BDI

O BDI zapomnij do puki mamy klinowskiego
Cytować

Dodaj komentarz

Kod antyspamowy
Odśwież

Pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy. Redakcja portalu WadowiceOnline.pl informuje, że nie odpowiada za treść komentarzy użytkowników. Komentarze o charakterze gróźb, personalne ataki oraz komentarze zakłócające dyskusję (trolling, spam) będą usuwane.