W Ryczowie miała miejsce ekshumacja szczątków żołnierzy Wehrmachtu, pochowanych w zbiorowej mogile p
W Ryczowie ekshumowano szczątki żołnierzy Wehrmachtu

W Ryczowie miała miejsce ekshumacja szczątków żołnierzy Wehrmachtu, pochowanych w zbiorowej mogile przy ulicy Starowiejskiej. Dzięki Fundacji "Pamięć"  trafią na cmentarz wojenny w Siemianowicach Śląskich.

Jak poinformował wójt gminy Spytkowice Mariusz Krystian, pod koniec marca w Ryczowie miała miejsce ekshumacja szczątków żołnierzy Wehrmachtu, pochowanych w zbiorowej mogile przy ulicy Starowiejskiej.

Miejsce zmarłych jest na cmentarzach, a nie przy drogach lub na polach. Nawet jeśli to są żołnierze hitlerowskich Niemiec, czyli reprezentanci okupanta, od którego doznaliśmy niewyobrażalnego ogromu krzywd i cierpień – skomentował sprawę na Facebooku wójt gminy Spytkowice Mariusz Krystian.

Cała operacja realizowana była przez Fundację "Pamięć", a szczątki żołnierzy trafiły na cmentarz wojenny znajdujący się w Siemianowicach Śląskich.

Celem Fundacji "Pamięć" ochrona miejsc pamięci, cmentarzy i grobów ofiar wojen, upowszechnianie wiedzy i utrwalanie tradycji poszanowania miejsc pamięci i grobów, szczególnie wśród młodzieży, rozwijanie kontaktów z krajowymi i zagranicznymi organizacjami o podobnych celach działania a także skupianie wokół humanitarnych idei fundacji  różnych środowisk a w szczególności młodzieżowych w kraju i za granicą.

(MG)

NAPISZ DO NAS: kontakt@wadowiceonline.pl

Komentarze   

-10 #1 gosc 2018-04-10 13:45
Niemcy rzucili kasa, aby swoich wydobyc. Oni powinni tam gnic dalej, nalezy sie im to za to, ze Polske najechalii okupowali.
Cytować
+11 #2 Bolesław KOt 2018-04-10 14:56
Uznanie dla wójta za humanitarny gest.W cywilizowanym państwie nawet zwłoki łotrów grzebane są z godnością. Szkoda tylko, że podobnie nie podchodzi się do zwłok żołnierzy radzieckich. Dla młodzieży podaję epizod z przeszłości.W zimie 1945 r. do domu mojego stryjka w Zygodowicach wszedł młody żołnierz niemiecki, aby zjeść posiłek (konserwę mięsną). Stryjek znał niemiecki bo w młodości pracował na saksach. Żołnierz rozpłakał się. Mówił, że ma 16 lat. Chce się uczyć a nie zabijać lub dać się zabić.
Bolesław Kot
Cytować
+2 #3 ktos 2018-04-13 17:37
Ty, a W Lidlu kupujesz ? Lewandowskiego ogladasz, "patrioto" ?
Cytuję gosc:
Niemcy rzucili kasa, aby swoich wydobyc. Oni powinni tam gnic dalej, nalezy sie im to za to, ze Polske najechalii okupowali.
Cytować

Dodaj komentarz

Kod antyspamowy
Odśwież

Pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy. Redakcja portalu WadowiceOnline.pl informuje, że nie odpowiada za treść komentarzy użytkowników. Komentarze o charakterze gróźb, personalne ataki oraz komentarze zakłócające dyskusję (trolling, spam) będą usuwane.