W  Sosnowcu na wyjazdowym posiedzeniu spotkali się członkowie Sejmowej Komisji Zdrowia. Burmistrz Wado
Mocne słowa Klinowskiego w sprawie węgla na sejmowej komisji zdrowia

W  Sosnowcu na wyjazdowym posiedzeniu spotkali się członkowie Sejmowej Komisji Zdrowia. Burmistrz Wadowic Mateusz Klinowski podtrzymał swoje stanowisko w sprawie węgla i zaapelował z mównicy o obniżkę gazu. Tymczasem Rada Powiatu planuje rezolucje w tej sprawie.

W poniedziałek (19.03) w Sosnowcu na wyjazdowym posiedzeniu spotkali się członkowie Sejmowej Komisji Zdrowia aby omówić dotychczasowe działania w walce ze smogiem i wytłumaczyć wykluczenie największych miast z programu walki z zanieczyszczonym powietrzem. Oprócz wiceministrów zdrowia i środowiska, w spotkaniu wzięli udział również samorządowcy, wśród nich był burmistrz Wadowic Mateusz Klinowski.

Jednym z koniecznych działań, zdaniem Klinowskiego, jest całkowity zakaz palenia paliwami stałymi (węglem i drewnem) a także obniżenie cen gazu i upowszechnienie ogrzewania gazowego. Włodarz podkreślił, że rząd w pierwszych miesiącach zlikwidował dwa programy pozwalające na wymianę starych pieców grzewczych.

Jak się okazało, na spotkaniu ze strony przedstawicieli rządu zabrakło konkretów. Były za to przepychanki pomiędzy posłami. O konkretne działania zaapelował prezydent Sosnowca Arkadiusz Chęciński, który również stwierdził, że samorządy doskonale wiedzą jak walczyć ze smogiem, zaś jedynym problemem jest brak środków z budżetu państwa.

Gdybym opowiadał takie ogólniki, jak panowie ministrowie, to mieszkańcy by mnie rozszarpali. My samorządowcy doskonale wiemy co ma być zrobione. Potrzebujemy tylko wsparcia rządu – mówił w swoim wystąpieniu burmistrz Wadowic Mateusz Klinowski.

Tymczasem na najbliższej sesji Rady Powiatu Wadowickiego, która odbędzie się w czwartek (22.03) o godzinie 10:00 radni PiS oraz PSL zamierzają uchwalić... rezolucję sprzeciwiająca się "całkowitemu zakazowi używania paliw stałych", który chce wprowadzić w gminie Wadowice burmistrz Mateusz Klinowski. Według nich takie rozwiązanie będzie dużym problemem dla tysięcy mieszkańców Wadowic. Celem tej rezolucji ma być nie tyle przekonanie samego burmistrza, ale Rady Miejskiej w Wadowicach i samorządu wojewódzkiego, aby sprzeciwili się temu pomysłowi.

Jak mówi nam Klinowski , będzie on obecny na sesji Rady Powiatu i zabierze głos w tej sprawie.

Rezolucję napisała osoba nie mająca żadnej wiedzy na temat walki ze smogiem czy nawet na temat obowiązującego w Małopolsce prawa. To stek bzdur i mitów na temat smogu. Ale czego miałbym się spodziewać po Bartoszu Kalińskim, skoro twierdzi on, że smog to skruszone klocki hamulcowe? – mówi nam burmistrz Mateusz Klinowski.

 

(Marcin Guzik)

NAPISZ DO NAS: kontakt@wadowiceonline.pl

Komentarze   

+6 #1 Konio 2018-03-20 10:31
Ta rezolucja dziwnie pachnie dziwkiem 24 ;) No ale trzymajmy kciuki, żeby dalej prowadził kampanię Kalińskiemu. Z Filipiakową i Skorecką miał obłędne rezultaty w ostatnich latach ;)
Cytować
+4 #2 Ehhhh 2018-03-20 10:33
Klinowski ma rację co do węgla i smogu, ale ludzi przeraża cena gazu, której rząd pisowski raczej nie obniży. To się Klinowi niestety chyba czkawką odbije...
Cytować
+6 #3 Alergolog 2018-03-20 10:39
Sytuacja w miesiącach grzewczych jest tragiczna! Poziom pyłu zawieszonego jest tak wysoki że powinniśmy wszyscy w maseczkach chodzić a tego nie robimy! Społeczeństwo nie zdaje sobie sprawy co wdycha... Ilość chorób układu oddechowego, krążenia czy alergie zwiększają się w zastraszającym tempie! Burmistrz miasta ma rację- na bok przepychanki - tu trzeba działać natychmiast!
Cytować
+9 #4 Władek 2018-03-20 10:42
Kto głosował na to co teraz jest na stanowisku burmistrza, brak realiów i rozeznania wśród pospólstwa KATASTROFA
Cytować
+4 #5 JózekZGór 2018-03-20 10:44
On już jest dawno politycznie rozszarpany tylko ze dym mu receptory czuciowe zablokował i nie dociera to jeszcze do niego.
Cytować
+1 #6 Alergolog 2018-03-20 10:44
A Rada Powiatu potrafi myśleć samodzielnie?? Nikt się nie sprzeciwi durnowatemu pomysłowi? Wstyd - głosując za rezolucją- głosujecie radni za chorobami a nawet śmiercią wielu osób... Sprawdzimy kto był za..
Cytować
+20 #7 zebra 2018-03-20 10:47
Ruszyła na całego kampania wyborcza. Klinowski nie produkuj się bo tyle już w przeszłości narozrabiałeś że teraz nic ci już nie pomoże. Pakuj zabawki i zmiataj do swojego ukochanego Krakowa ! ! ! Mamy cię wszyscy poprostu dość ! ! ! :lol:
Cytować
+23 #8 Waldemar 2018-03-20 10:48
Od 20 lat ogrzewam dom gazem .
Cytować
+16 #9 borek 2018-03-20 10:50
w porównaniu cena węgla do gazy jest podobna bo za tonę węgla 800zl.a gaz za 800zl.też gorzej dom
Cytować
+23 #10 ted126 2018-03-20 11:30
file:///C:/User s/MEdiaE/Deskto p/20180320_0027 13.jpg Obniżka cen gazu,nie rozwiązuje problemu.Doprow adzenie przyłącza gazu,wymiana pieca,całej instalacji grzewczej w domu,to inwestycja bardzo kosztowna.Przy obecnych moich zarobkach,musia ł bym zaciągnąć kredyt w banku.I tu powstaje następny problem.Bo po pierwsze,żaden bank nie udzieliłby mi kredytu na taką sumę,ze względu na niskie pobory.Po drugie,to gdyby jakikolwiek bank udzieli mi takiego kredytu,to musiał bym go spłacać jeszcze na drugim świecie.Zarobki wadowiczan,to jest główny problem,którego nikt niestety nie widzi.PRZEPRASZ AM ALE,NIE WYTRZYMAŁEM MUSIAŁEM.Jestem już w takim wieku,że jak mi ktoś opowiada głupoty,to przeważnie milczę.Nie mam już siły,ani czasu,na tłumaczenie że jego tok rozumowania jest błędny.
Cytować
+29 #11 To jakiś koszmar 2018-03-20 11:36
Klinowski może już teraz zakazać palenia MIAŁEM w gminnej kotłowni na ul. Młyńskiej, ale tego nie robi.
Tam gmina spala tysiące ton miału, a Klinowski chce zakazać mieszkańcom ogrzewania swoich mieszkań dobrej jakości drewnem i węglem.
Czy to jest w porządku?
Cytować
+20 #12 mieszkanka 2018-03-20 11:44
Brawo ! dobrze ocieplony dom to naprawdę niższe rachunki za gaz, niż zakup węgla i praca przy tym. no ale cóż jak ludzie dogrzewają jeszcze wodę śmieciami. wystarczy zweryfikować i porównać ilość oddawanych śmieci.
Cytować
+15 #13 Janina 2018-03-20 11:55
Cytuję To jakiś koszmar:
Klinowski może już teraz zakazać palenia MIAŁEM w gminnej kotłowni na ul. Młyńskiej, ale tego nie robi.
Tam gmina spala tysiące ton miału, a Klinowski chce zakazać mieszkańcom ogrzewania swoich mieszkań dobrej jakości drewnem i węglem.
Czy to jest w porządku?


Masz dużo racji, to jest .....
Cytować
+5 #14 Michał 2018-03-20 15:18
Brawo panie Klinowski gaz mamy nawet na wsiach co dużo kosztowało tylko cena gazu w programie dopłat i po problemie.Wszys tko proste tylko nie dla tego rządu.
Cytować
+16 #15 marta Jesionek 2018-03-20 15:55
Pòĺ złego jak palą porządnym węglem ,gorzej jak pampersami babci,to widać po ilości oddawanych śmieci u sąsiadów,a swoją drogą sprawdzić ile sklepów ma podpisaną umowę na wywóz śmici,biorą w siatkach folie,plastiki, styropian i spalają u siebie w domu,lub na zapleczu,i niema czym oddychać
Cytować
+5 #16 Gość 2018-03-20 22:55
Cytuję Ehhhh:
Klinowski ma rację co do węgla i smogu, ale ludzi przeraża cena gazu, której rząd pisowski raczej nie obniży. To się Klinowi niestety chyba czkawką odbije...


Cytuję Michał:
Brawo panie Klinowski gaz mamy nawet na wsiach co dużo kosztowało tylko cena gazu w programie dopłat i po problemie.Wszystko proste tylko nie dla tego rządu.


To co piszecie nie jest prawdą bo to nie PiS negocjował ceny gazu z Rosji po najdroższych stawkach w całej Europie !!!

dorzeczy.pl/obserwator-mediow/46261/Pawlak-Rosja-i-umowa-gazowa-Szykuje-sie-polityczne-trzesienie-ziemi.html

se.pl/wiadomosci/polityka/pawlak-i-wielkie-pieniadze-za-gazowy-kontrakt_1026242.html


Polska sama w sobie niema tylu zasobów gazu by to co piszecie było możliwe do zrealizowania, a ceny które zapewnił nam Pawlak są KOSMICZNE !!! - wołanie niech rząd dołoży = kupujmy więcej od Rosji po zawyżonych stawkach !!!

Więc skończcie opowiadać bajki odnośnie grzania w Polsce gazem !!!
Cytować
+12 #17 bogdan 2018-03-21 12:53
Od 26 lat ogrzewam dom gazem czyli jestem ekologiczny a ci co trują węglem mają pewnie co roku 2-3 tys w kieszeni a powinny być na odwrót ekologia powinna się opłacać a teraz to truć się opłaca.
Cytować
+1 #18 szkiełko i oko 2018-03-21 20:53
Nu ? Mógłby sobie gdzieś wyjechać...Miał by spokój święty. A tak ?
Cytować
-5 #19 Jaki on głupiiiii 2018-03-21 21:40
I wszyscy się śmiali. Bo on to już nawet nie wie co to takiego ogólnik. Zapomniał powiedzieć, że węgiel be, bo ławkopalet z niego nie zrobi. Ale to podobno takie czasy nastały, że cudactwa tylko w modzie. I tylko do jesieni. A potem bay, bay, bay.
Cytować
+1 #20 Fangaz 2018-03-22 21:44
Cytuję Janina:
Cytuję To jakiś koszmar:
Klinowski może już teraz zakazać palenia MIAŁEM w gminnej kotłowni na ul. Młyńskiej, ale tego nie robi.
Tam gmina spala tysiące ton miału, a Klinowski chce zakazać mieszkańcom ogrzewania swoich mieszkań dobrej jakości drewnem i węglem.
Czy to jest w porządku?


Masz dużo racji, to jest .....


Niestety racji nie macie oboje, akurat tego typu podmioty nabywają miał spełniający określone wymogi środowiskowe (co do dopuszczalnej zawartości poszczególnych związków chemicznych), a ponadto posiadają odpowiednie systemy filtrujące spaliny - niestety w domach jednorodzinnych takich rozwiązań nie ma i to jest główny problem
Cytować
0 #21 reks 2018-03-23 16:45
Cytuję Ehhhh:
Klinowski ma rację co do węgla i smogu, ale ludzi przeraża cena gazu, której rząd pisowski raczej nie obniży. To się Klinowi niestety chyba czkawką odbije...

platfusy rządziły 8 lat i co zrobiły zaj...ły OFE afery deficyt itp.gdzie są pieniądze a pis rządzi dopiero 3 rok budżet na plusie więcej zrobił jak PO i PSL
Cytować