W programie "Dzień Dobry TVN" poruszono sprawę "zawodowych bezrobotnych" żyjących z zasiłku, ludzi,
Wiceburmistrz Ewa Całus w TVN o "zawodowych bezrobotnych" w gminie Wadowice

W programie "Dzień Dobry TVN" poruszono sprawę "zawodowych bezrobotnych" żyjących z zasiłku, ludzi, którym bardziej opłaca się być bezrobotnym niż pracować. Mówiła też o tym wiceburmistrz Ewa Całus na przykładzie gminy Wadowice.

W poniedziałek (12.03) w programie "Dzień Dobry TVN" poruszono sprawę "zawodowych bezrobotnych", ludzi, którym bardziej opłaca się być bezrobotnym niż pracować. Taki paradoks stworzył system polityki państwa, który miał pomagać, a w rzeczywistości "produkuje" sporą liczę cwaniaczków, którzy obciążają budżet państwa. Mówił o tym zaproszony gość, prof. Mirosław Grewiński z Polskiego Towarzystwa Polityki Społecznej.

W grupie osób bezrobotnych mamy bardzo różnych bezrobotnych, to są bardzo różni ludzie i rzeczywiście część z tych osób, ale tylko część zaznaczam, to są takie osoby, które wykorzystują te systemy polityki społecznej do tego, aby te świadczenia uzyskać, pieniężne, w różnej skali i w różnych formach – mówił prof. Mirosław Grewiński.

Jak się okazuje aż 48% bezrobotnych nie chce podejmować pracy (badanie CBOŚ). Część z nich pracuje w szarej strefie a w Urzędzie Pracy jest zarejestrowana wyłącznie, aby mieć płacone składki zdrowotne i ubezpieczenie zdrowotne. Część z nich ma faktyczne problemy ze znalezieniem pracy. Bezrobotni oczywiście mają prawa do świadczeń, czy to z UP czy z Ośrodków Pomocy Społecznej, jednak spora grupa wykorzystuje je, bo bardziej opłaca im się być bezrobotnym niż znaleźć pracę. Jako przykład w programie wykorzystano też gminę Wadowice.

Są osoby w naszej gminie, które posiadając czwórkę, piątkę dzieci przyjmują miesięcznie około 8 tysięcy złotych. Przyznajemy cały szereg świadczeń rodzinom, najbardziej znanym to teraz 500 plus. Oprócz tego cały szereg różnych świadczeń celowych. (...) Mogą też liczyć na różnego innego rodzaju dodatki, wakacje dla dzieci, dodatki na wyprawkę szkolną, buty, odzież zimowa, dopłaty do mieszkań, do mediów – mówiła w programie wiceburmistrz Ewa Całus.

Skala takiego zjawiska nie jest na razie duża, ale trend wynikający z kalkulacji ekonomicznej niektórych ciągle rośnie. Specjaliści zwrócili uwagę, że w niektórych miejscach czy zawodach nie opłaca się pracować, a programy 500 plus wcale też do tego nie zachęcają. Z tego powodu brakuje też rąk do pracy...

Cały program można zobaczyć TUTAJ.

(MG)
(źródło: dziendobry.tvn.pl)

NAPISZ DO NAS: kontakt@wadowiceonline.pl

Komentarze   

+15 #1 hahaha 2018-03-12 18:17
Już niedługo i ona tam będzie
Cytować
+5 #2 Zenek 2018-03-12 18:20
Zatrute miasto, młodzi millenialsi ktorym sienie chce pracowac, zawodowi bezrobtni i w ogole same debile w tych Wadowicach, jak sadzi klin o tych, co go krytykuja na Facebooku.

Mateuszek Kłamczuszek i Buziak nienawidzą Wadowic i wszedzie gdzie tylko sie da opowiadaha jak to u nas zle, zniechcecajac turystow i mieszkancow.
Cytować
+14 #3 Czesio 2018-03-12 18:26
Największym bezrobotnym (czyt. nierobem) w Wadowicach jest upalony Mateo.
Cytować
+45 #4 parcie na szkło 2018-03-12 18:34
Pannico jesteś oderwana od rzeczywistości, jest gro mężczyzn po 60 i nie biorą żadnych zasiłków z opieki społecznej, a pracy dla tych ludzi brak, bo kto przyjmie starego człowieka bez zawodu i nie mającego tyle siły co młodzian.Są trwale bezrobotni bez prawa do zasiłku, UP im nie pomaga, a jedynie co zrobili to wysłali do zewnętrznej firmy na szkolenie, które wyglądało tak chodził delikwent rok, sadzali go przy komputerze i oglądał oferty pracy, po roku firma skasowała pieniądze, a bezrobotny bez zawodu znowu jest w tym samym miejscu. Trzeba pannico więcej wiedzieć bo istnieją ludzie bezrobotni bez żadnej pomocy
Cytować
+38 #5 wice pice 2018-03-12 18:46
Ciekawe za jakie pieniądze pojechała na ten program.
To, że ktoś skończył studia i przez koleżeństwo został zatrudniony w urzędzie, nie upoważnia do mędrkowania bo fachowcem ta pani żadnym, a prawnikiem jeszcze gorszym.
Cytować
+40 #6 bo-wo 2018-03-12 18:50
8 tys. między innymi z moich podatków... chciałbym zarabiać (pracujemy oboje z żoną) połowę z tego...
Cytować
+61 #7 warunek 2018-03-12 18:57
Warunkiem otrzymania 500+ powinien być chociaż 1 rodzic w rodzinie pracujący, po drugie jak dają 500+ to inne zasiłki powinny być wstrzymane, a tak to mamy rodziny w których dzieci nigdy nie zobaczą, że rodzic wychodzi codziennie do pracy, czyli mamy produkcję patologi, bo dzieci będą powielały te zachowania. FAJNIE ŻYĆ Z CUDZE PODATKI
Cytować
+50 #8 t.rex 2018-03-12 19:33
Zgadza się!!! Sam znam conajmniej 2 takie przypadki. Ze smiechem ,w twarz mówia ,ze do roboty nie pójdą bo im Mops daje kasę,węgiel przywiezie,Cari tas wyzywi,a i jak za duzo mąki,kaszy i makaronu lub odzieży to sie sprzeda, no i oczywiscie pińcet na kazde dziecię z innym,a ty czlowieku zasuwaj.
Cytować
+3 #9 Buziak 2018-03-12 20:03
Cytuję Zenek:
Zatrute miasto, młodzi millenialsi ktorym sienie chce pracowac, zawodowi bezrobtni i w ogole same debile w tych Wadowicach, jak sadzi klin o tych, co go krytykuja na Facebooku.

Mateuszek Kłamczuszek i Buziak nienawidzą Wadowic i wszedzie gdzie tylko sie da opowiadaha jak to u nas zle, zniechcecajac turystow i mieszkancow.


Buziak jeszcze palnęła kiedyś, że w Wadowicach kobiety dyskryminują
Cytować
+4 #10 aaa 2018-03-12 20:11
jak widać, nieodżałowany doktor Strossmeier miał całkowita rację przypisując głupocie cechy gołębicy...
Cytować
+8 #11 Arogancja władzy 2018-03-12 20:33
W najgorszej sytuacji są ludzie po 60-tce, któtrych nikt nie chce.
A pani Całus niech sama spróbuje żyć z zasilków, które są żałośnie niskie, głodowe.
Cytować
+15 #12 Pracowity 2018-03-12 21:06
Z lenistwem i wyzyskiem Państwa to jest tak jak w szkole u mojego syna- nikomu nie chce się uczyć, pracowitych się gnębi, a później rozczarowanko. Jest problem ogromnego deficytu rąk do pracy w naszej gminie, ja zasuwam po 12 godzin i w weekendy, aby było na pensje i rozwój firmy. Nie mam wolnych niedziel, rzadnych L4, nigdy, nawet w ciężkiej chorobie. Ludzie mają taj jak chcą, a 500 plus promuje leni, którzy rozmnażanie traktują jak sport.
Cytować
+9 #13 ro ja 2018-03-12 22:36
Za co my płacimy wice-Całus?
Gmina Wadowice co rok płaci jej ponad 120 tys. złotych. Za co?
Bardzo proszę o rzetelne odpowiedzi.
za co jej płacimy?
Cytować
+7 #14 aaa 2018-03-13 06:52
Cytuję ro ja:
Za co my płacimy wice-Całus?
Gmina Wadowice co rok płaci jej ponad 120 tys. złotych. Za co?
Bardzo proszę o rzetelne odpowiedzi.
za co jej płacimy?

za co? Za bycie zawodową bezrobotną. Bo trudno nazwać pracą to, co robi. Robi, a w zasadzie bez-roboty ściąga z nas te 120 tys. zł, wykazując w tym istne zawodowstwo.
Cytować
+5 #15 Anonimus 2018-03-13 08:28
Ja to widzę tak system przez lata generował patologie wypowiedzi właścićeli mnie śmieszą najpierw nie dawali umów o pracę puziniej dawali psełdo umowy do niczego się nie liczące dziwicie się że ludzie nie chcą pracować a na jakiej podstawie zabiera się do budżetu ogromne pieniądze z których i tak nie zkorzystają wszyscy w imię równości jak dostaniesz emeryturę to bardzo śmieszną bo z ofe pieniążki potraktowane jako dodatkowy chatach dla państwa . Wypowiedzi wasze są co najmniej nie na miejscu . Patologiczny system stwożył tą sytuację a nie ludzie nikt nie jest niewolnikiem pracy robić po 12 godz. Gdzi udzędy za psie pieniądze gdzie są urzędnicy którzy powinni sprawdzać warunki pracy a nie głupio gadać , jak nie miało się styczności z prawdziwą pracą to krytykować łatwo.
Cytować
+3 #16 oblatywacz 2018-03-13 11:45
Propaganda,aaaa aaaaaaaaż oczy bolą.Od kiedy to bezrobotna rodzina z czwórką dzieci w Polsce generuje dochód zasiłkowy w wysokości ośmiu tysięcy złotych.Tylko pogratulować wadowickiej opiece społecznej.Nato miast "wice kanapce" pokiwać palcem za propagowane herezje. Takie zasiłki rodzinne, owszem dostają Niemcy ,Brytyjczycy etc,ale nie dyskryminowane za czasów PO i otumaniane przez TVN rodziny polskie.
Cytować
-2 #17 Meme 2018-03-13 12:10
Cytuję bo-wo:
8 tys. między innymi z moich podatków... chciałbym zarabiać (pracujemy oboje z żoną) połowę z tego...


4 tysiaki na dwojke? To jeszcze ze 2 tys. Odlodlozysz na wakacje miesiecznie.A jesli nie to znaczy ze za duzo przejadasz.
Cytować
-4 #18 Anonimus 2018-03-13 19:08
Dobre na dwoje wypowiadasz się na dwoje morzna powiedzieć nie róbcie dzieci żyjcie głodowo i pusto bo narobisz to utrzymój wychowój spoko ale jeśli tak polonizujemy to idąc tokiem myśleniaskoro ktoś nie ma dzieci nie ma emerytury bo i tak to te dzieci bendą zarabiać na wypłaty z ZUS ergo emerytura i system jest wadliwy. Bo najwyraźniej nikt nie ma koncepcji jak ten ożech ugrysić zisu nie zlikwidują bo za dużo beneficjentów to tak jak z firmą jak nie inwestujesz a tylko wypłacasz to źrudło wysycha.
Cytować
+8 #19 ha ha ha ha 2018-03-13 19:15
Cytuję Anonimus:
Dobre na dwoje wypowiadasz się na dwoje morzna powiedzieć nie róbcie dzieci żyjcie głodowo i pusto bo narobisz to utrzymój wychowój spoko ale jeśli tak polonizujemy to idąc tokiem myśleniaskoro ktoś nie ma dzieci nie ma emerytury bo i tak to te dzieci bendą zarabiać na wypłaty z ZUS ergo emerytura i system jest wadliwy. Bo najwyraźniej nikt nie ma koncepcji jak ten ożech ugrysić zisu nie zlikwidują bo za dużo beneficjentów to tak jak z firmą jak nie inwestujesz a tylko wypłacasz to źrudło wysycha.

Wstrzymaj się z tym"robieniem" dzieci, aż opanujesz naukę poprawnego pisania, bo patrząc na te twoje wypociny nic byś tych dzieci nie nauczył. ;-)
Cytować
-4 #20 Anonimus 2018-03-13 19:57
I wice wersa piszę z urz. Mobilnego więc przekształca słowa samoistni przepraszam polonistów którym zabrakło argumentów w dyskusji i wspierają się nie treścią tylko ortografią nawiasem mówiąc nawet na poczytnych artykułach zdążają się pomyłki a jest takie przysłowie złej baletnicy przeszkadza.... ........
Cytować
+5 #21 MeMyselfandI 2018-03-13 23:08
Cytuję Arogancja władzy:
W najgorszej sytuacji są ludzie po 60-tce, któtrych nikt nie chce.
A pani Całus niech sama spróbuje żyć z zasilków, które są żałośnie niskie, głodowe.


DO ROBOTY KUR.....de!!!
Cytować
+4 #22 zeno 2018-03-15 19:59
W takich wypadkach moja babcia zwykła mówić
"tak gada,a gęsi jej palce szczypią".
Cytować
+2 #23 qaz 2018-03-20 07:45
"Ludzie po 60-tce bez zawodu" Ja codziennie widzę takich cwaniaczków fistaszków na ulicy którzy mają po 20 parę lat, patrzą gdzie tu piwka się napić, papieroska zapalić a nauczyciel, szkoła to wg nich frajerstwo... To są świetni kandydaci na tych "ludzi po 60tce bez zawodu" tylko tak za 40 lat....
Cytować