Burmistrz Wadowic Mateusz Klinowski chce całkowitego zakazu palenia paliwami stałymi (węglem i drewnem
Burmistrz Klinowski za całkowitym zakazem palenia węglem w gminie Wadowice

Burmistrz Wadowic Mateusz Klinowski chce całkowitego zakazu palenia paliwami stałymi (węglem i drewnem) na terenie gminy Wadowice. Dokument w tej sprawie do władz województwa skrytykował na Facebooka starosta Bartosz Kaliński.

Kraków, Wadowice, Sucha Beskidzka, Skawina, Nowy Sącz, Niepołomice, Tuchów, Proszowice i Zakopane znalazły się na liście 50 najbardziej zanieczyszczonych miast Unii Europejskiej Światowej Organizacji Zdrowia. Niestety dni, w których ciężko jest przejść ulicami Wadowic, czy Kalwarii Zebrzydowskiej nie dusząc się jest w roku coraz więcej. Głownie to wina ludzi, którzy palą w swoich piecach nieodpowiednim materiałami: słabej jakości węglem, plastikowymi butelkami, lakierowanym drewnem, zużytymi pieluchami czy kolorowymi gazetami. Swoje dodają też niestety kierowcy, których samochody emitują do atmosfery szkodliwe substancje, jednak jak pokazują wskazania wadowickiego pyłomierza, to właśnie niska emisja w godzinach wieczornych i w nocy jest głównym powodem zanieczyszczeń.

Samorządy od jakiegoś czasu próbują sobie poradzić z problemem. Władze województwa małopolskiego uchwaliły prawo antysmogowe dotyczące wymiany starych pieców węglowych i zakazu palenia węglem o złej jakości. Burmistrz Wadowic Mateusz Klinowski idzie dalej. W piśmie z 8 grudnia 2016 roku przesłanym do Wicemarszałka  Wojewóztwa Małopolskiego zaproponował, aby na terenie Wadowic i miejscowości z nim graniczącymi (Chocznia, Jaroszowice, Gorzeń Górny, Klecza DOlna, Klecza Górna i Roków) wprowadzić całkowity zakaz palenia paliwami stałymi (węglem i drewnem).

 

Pismo wrzucił na Facebooka starosta wadowicki Bartosz Kaliński, który na  pomyśle włodarza Wadowic nie zostawił suchej nitki.

Zakaz ten m.in. obciąży mieszkańców, przedsiębiorców oraz instytucje działające na terenie Gminy Wadowice kolejnymi, dużymi (po wymianie starych kotłów węglowych na te nowej generacji) kosztami. Czy tak restrykcyjny zakaz, który wychodzi poza zapisy uchwały antysmogowej dla Małopolski obowiązującej od 1 lipca 2017 roku, jest w Gminie Wadowice konieczny? Problem smogu istnieje i bezdyskusyjnie należy z nim walczyć. Jestem jednak przekonany, podobnie jak specjaliści z WIOŚ w Krakowie, że w takich niedużych miastach jak Wadowice, do poprawy jakości powietrza wystarczy termomodernizacja budynków oraz dobrej jakości kotły grzewcze, w których będą spalane dobrej jakości paliwa. A nad monitorowaniem i kontrolą jakości m.in. węgla właśnie pracuje rząd – napisał starosta Bartosz Kaliński

Wprowadzenie takiego zakazu może być sporym problemem dla mieszkańców Wadowic i okolic. Burmistrz Klinowski twierdzi, że to jedyny sposób, aby zapewnić czyste powietrze.

Sejmik Województwa Małopolskiego będzie musiał zakazać używania paliw stałych (węgiel) w Wadowicach, inaczej nie zrealizuje założeń Programu ochrony powietrza dla Małopolski. Bez takiego zakazu bowiem jakość powietrza w Wadowicach się nie poprawi. Tak wynika z badań naukowych przeprowadzonych na zamówienie samorządu województwa. Zakaz wejdzie w życie natychmiast dla budynków nowych i w terminie kilku lat dla zainstalowanych już kotłów. Mieszkańcy miasta będą więc mieli wystarczająco długi czas na wymianę pieców. Czym szybciej jednak zostanie wprowadzony zakaz i wyznaczony termin jego wejścia w życie, tym szybciej zaczną się przygotowania do odejścia od węgla. Zadaniem odpowiedzialnych władz miasta jest prowadzić programy likwidacji pieców węglowych (tak właśnie się dzieje) oraz informować o nieuchronnej konieczności ich likwidacji w dłuższej perspektywie. Przemilczenie tego tematu byłoby nieodpowiedzialnością. Zwłaszcza, że Wadowice to oficjalnie jedno z najbardziej zanieczyszczonych miast Europy, gdzie poziom zachorowalności dzieci na schorzenia dróg oddechowych jest niepokojący, podobnie jak zachorowalność na nowotwory – mówi nam burmistrz Mateusz Klinowski.

Burmistrz dziwie się wzburzeniu starosty i robienie z pisma sensacji.

Zapraszałem też radnych sejmiku z PiS Filipa Kaczyńskiego, Rafała Stuglika oraz pracowników starostwa powiatowego na spotkanie poświęcone zakazowi już w 2016 roku. Żaden nie przyszedł – dodaje Klinowski

 

 

(Marcin Guzik)

NAPISZ DO NAS: kontakt@wadowiceonline.pl

Komentarze   

+22 #1 zajc 2018-03-09 15:58
JA ZŁOŻYŁEM PODANIE O DOFINANSOWANIE PIECA I NIC ,PO MNIE DUŻO PÓŹNIEJ SKŁADALI ZNAJOMI I DOSTALI NO CÓŻ JESTEM GORSZEGO SORTU
Cytować
+30 #2 aaa 2018-03-09 16:03
proponuję mu jeszcze raz o 38% podnieść cenę ciepła z miejskiej ciepłowni, to mu się zaraz poprawi...
Cytować
+27 #3 Janusze 2018-03-09 16:06
Tak łatwo się mówi, zakaz wszystkie, wolny kraj aha. Fajnie się mówi jak się siedzi na dupie gówno robi i bierze pensje 10 tyś.± z podatków od ludzi. Zakaz palenia mułem i flotem dał inny efekt od zamierzonego, mnie to nie dziwi. Jak kogoś przed zakazem nie było stać na zwykły węgiel, to po zakazie tym bardziej jak ceny węgla poszły w górę
Cytować
+29 #4 Oko 2018-03-09 16:21
Wybory 2018 i taczki dla burmistrza szkodnika razem z kolesiami
Cytować
+26 #5 Gość 2018-03-09 16:24
Ten pomysł jest bardzo, bardzo, bardzo, bardzo chory ponieważ:

1. To nie węgiel i drzewo są przyczyną smogu !!!

2. Koszty palenia czymkolwiek innym są 3-4 raza droższe, a duża część społeczeństwa ledwo wiąże koniec z końcem.

To się fajnie mówi jak się jest kawalerem i nie ma domu, dzieci tj. całej rodziny na utrzymaniu ! To jest typowe myślenie patrząc tylko na swoją perspektywę.

3. Nie po to mamy złoża węgla byśmy "kozaczyli" gazem którego nie mamy !!! To tak jakby kraje arabskie nagle zamiast ropy wpadły na pomysł sprzedaży wody bo jest bardziej ekologiczna :D

Zdecydowany PLUS za reakcję Pana Bartosza Kalińskiego bo ten pomysł to najgorszy pomysł jaki Burmistrz wymyślił.
Cytować
+28 #6 endriu 2018-03-09 16:41
Przykro mi lecz Burmistrz zawodzi mnie i moich znajomych w wielu tematach.Zakaz spalania węglem i drzewem niech obowiązuje wtedy jak Burmistrz postara się o zarobki mieszkanców w tej samej wysokosci co On ma wypłacane za Bumistrza.Żenad a gdy ktoś patrzy na szarego obywatela z góry.Napisałem to bardzo delikatnie bo napewno nie chciałby usłyszec jakimi wyrazami ludzie wypowiadają sie o tym pomyśle.
Cytować
+24 #7 Obywatelka 2018-03-09 18:16
Mam nadzieję, że Burmistrz Klinowski zakończy swoją kadencję w tym roku. Jestem rozczarowana jego projektami i decyzjami. Burmistrzu nie dla takich decyzji głosowałam na Ciebie!
Cytować
+40 #8 tiger 2018-03-09 18:19
A powinien zakazać palenia odpadami stolarskimi , plastikiem i całym innym syfem.
Cytować
+11 #9 adolf 2018-03-09 18:26
doktor debil i tyle na temat lewaka
Cytować
+2 #10 bajka 2018-03-09 18:56
tylko pytanie: dlaczego Kaliński teraz wyskakuje z tym pismem, a ono jest już znane ponad rok
Cytować
+29 #11 bo-wo 2018-03-09 19:01
stwierdziłem kiedyś, że Klinowski ma zwycięstwo w kieszeni (jesienią) jeżeli nie popełni głupiego błędu. Popełnił.
Cytować
-8 #12 ro ja 2018-03-09 19:34
Tak się "robi politykę".
Wspaniały wybawiciel. herbu starosta Kaliński dopiero teraz, po ponad roku, informuje mieszkańców naszej gminy, że burmistrz zamierza ,,,
ZWYKŁA PODŁOŚĆ I WYRACHOWANIE
Takich mamy polityków.
Idą wybory i nagle, każdy zainteresowany przejęciem miejsca obecnego burmistrza będzie wyciągać ...
A ja to będę zawsze piętnować.
Kaliński, z choinki się urwałeś? Gdzie byłeś w 2016 roku? A co robiłeś w 2017? Nie słyszałeś? Nie wiedziałeś?

granie pod publiczkę
A co, myślisz, że ludzie nie wiedzą?
W końcu jesteś starostą i dopiero teraz o tym informujesz?
Cytować
+26 #13 kika 2018-03-09 19:39
jak by tak wszyscy przeszli na ogrzewanie gazowe to wybudowanych w latach 90 gazociągi nie wydolą bo są rury za małe będzie za małe ciśnienie i piecyki nie odpalą a termowad będzie dalej kopcił ? skąd gmina wezmie kilka milionów na modernizacje kotłowni i doprowadzenie nowego gazociągu stacja pomiaru jest celowo ustawiona w rynku miedzy kamienicami żeby przewiewu nie było i pomiary wychodziły jak najgorsze niech ją przeniosą kolo taksówek albo na dworzec pks pomiary będą inne przed wymianą piecow kilka lat temu smog był mniejszy a teraz gdzie masa ludzi zamontowała piece 5 klasy część przeszła na pelet lub gaz to smog się zwiekszył i jest coraz wiekszy
Cytować
+22 #14 Kur.. ale jaja 2018-03-09 20:00
Kupiłeś w tamtym roku piec za 10.000 hehe. Złomiare już się ciesza. Podziękuj Kinowskiemu
Cytować
+13 #15 Ar.. 2018-03-09 20:17
zakłożenia słuszne lecz brak temu programu który umozliwi mieszkańcom zmiany.. powinien najpierw stworzyc mozliwosci i zachenty a nakazy/zakazy niebyłyby potrzebne.. dlaczego ten kraj zamiast stwarzac mozliwosci ciągle czegos zakazuje..gdyby ludzie mieli mozliwosci przejscia na gaz już dawno by to zrobili .. poprostu ich na to nie stać...
Cytować
+21 #16 berek 2018-03-09 21:14
Ten idiota chyba w matrixie żyje.Wyglada na to ze chce przeforsować nieogrzewane domów w zimie.To kolejny głos z serii wypowiedzi polityków ze nie starcza im kilkanaście tysięcy złotych miesięcznie na życie.
Cytować
+22 #17 Mateusz 2018-03-09 21:16
Cytuję kika:
jak by tak wszyscy przeszli na ogrzewanie gazowe to wybudowanych w latach 90 gazociągi nie wydolą bo są rury za małe będzie za małe ciśnienie i piecyki nie odpalą a termowad będzie dalej kopcił ? skąd gmina wezmie kilka milionów na modernizacje kotłowni i doprowadzenie nowego gazociągu stacja pomiaru jest celowo ustawiona w rynku miedzy kamienicami żeby przewiewu nie było i pomiary wychodziły jak najgorsze niech ją przeniosą kolo taksówek albo na dworzec pks pomiary będą inne przed wymianą piecow kilka lat temu smog był mniejszy a teraz gdzie masa ludzi zamontowała piece 5 klasy część przeszła na pelet lub gaz to smog się zwiekszył i jest coraz wiekszy

Niech zacznie od swojej kotłowni w termowadzie wkoncu podnieśli ceny ogrzewania to ja rządam od władz miasta ekologicznego ogrzewania i niech zaczną od siebie a nie od ludzi co ledwo koniec z końcem wiążą.A wy szefowie tych portali wadowickich nie potraficie zgłosić to do ogolnopolskich stacji RTV niech tu przyjadą i pokażą Polsce jaki tu kozak rządzi miastem.Bo tu wszyscy będą buczeć na portalu ,a wy to tu przecież jako czwarta władza więc pomóżcie swoim mieszkancą.Bo z tego buczenia tu to wielkie g....o.I będzie jak z ogrzewaniem nawet młody Kaczyński coś tam jęknął i na tym się skończyło.A my mieszkańcy jekniemy i zdechniemy pod władzą,naszego kozaka i jego radnych a naszych bezradnych.
Cytować
+20 #18 Stanley 2018-03-09 21:31
Cytuję bo-wo:
stwierdziłem kiedyś, że Klinowski ma zwycięstwo w kieszeni (jesienią) jeżeli nie popełni głupiego błędu. Popełnił.

I dobrze że popełnił!!! Dosyć już mam gościa, któremu wydaje się że pozjadał wszystkie rozumy i na wszystkim się zna. Tymczasem prawda jest zupełnie inna. Zarządzanie gminą to zajęcie dla ludzi którzy mają jakie takie doświadczenie w zarządzaniu choćby firmą średniej wielkości a nie dla krzykaczy z megafonem którym się tylko wydaje że potrafią. A zakazami to można rządzić w Korei Pn i Białorusi.
Cytować
+11 #19 PartMan 2018-03-09 22:10
Mateeeeeeeeeeee usz, wajchę przełóż !!!!!
Cytować
+25 #20 Maxim 2018-03-09 22:12
Jestem za pod warunkiem że załatwi dofinansowanie do ceny gazu. Ludzie będą zadowoleni i powietrze czystsze!
Cytować
0 #21 aaa 2018-03-09 22:31
Cytuję ro ja:
Tak się "robi politykę".
Wspaniały wybawiciel. herbu starosta Kaliński dopiero teraz, po ponad roku, informuje mieszkańców naszej gminy, że burmistrz zamierza ,,,
ZWYKŁA PODŁOŚĆ I WYRACHOWANIE
Takich mamy polityków.
Idą wybory i nagle, każdy zainteresowany przejęciem miejsca obecnego burmistrza będzie wyciągać ...
A ja to będę zawsze piętnować.
Kaliński, z choinki się urwałeś? Gdzie byłeś w 2016 roku? A co robiłeś w 2017? Nie słyszałeś? Nie wiedziałeś?

granie pod publiczkę
A co, myślisz, że ludzie nie wiedzą?
W końcu jesteś starostą i dopiero teraz o tym informujesz?

obydwoje tych pajaców nadają się do polityki jak krowa do baletu
Cytować
-23 #22 marta Jesionek 2018-03-09 23:34
panie burmistrzu,niec h nas pan ratuje bo ten smog niszczy nam zdrowie na wszystko stać ludzi na domy,samochody, wyjazdy zagraniczne, tylko nie na piec porządny,wolą sami siebie i swoje dzieci i wnuki truć ciemny lud
Cytować
+20 #23 niewierny 2018-03-10 00:09
W kolejnym przebłysku geniuszu, burmistrz zaproponuje budowę elektrowni atomowej, (może by tak na Podstawiu). Następnie jakiś kanał łączący Wadowice z morzem (tylko jeszcze nie wie którym)? Proponował bym, Morze Czarne (Polska od morza, do morza, jak w czasach świetności). A wszystko to okrasi kosmodromem (w Czartaku dla odmiany)...
Cytować
+9 #24 O ye 2018-03-10 07:50
Cytuję niewierny:
W kolejnym przebłysku geniuszu, burmistrz zaproponuje budowę elektrowni atomowej, (może by tak na Podstawiu). Następnie jakiś kanał łączący Wadowice z morzem (tylko jeszcze nie wie którym)? Proponował bym, Morze Czarne (Polska od morza, do morza, jak w czasach świetności). A wszystko to okrasi kosmodromem (w Czartaku dla odmiany)...


Wspaniałe plany. Godne burmistrza tysiąclecia. Ile by o tym można było pisać na facebooku. Można by było te plany na kilka kadencji rozplanować. Oczywiście nic by z tego nie było zrealizowane, ale radości było by co nie miara przez ten czas. Kasy na konferencje i projekty by się przygotowało, dziennikarzy pozapraszało,
pojeździło się po świecie. W końcu to gmina płaci. Potem i tak można by winę zrzucić na coś albo kogoś. Kto akurat były na topie. Ach tylko ci mieszkańcy tacy małostkowi nie dają się burmistrzowi rozwinąć ;)
Cytować
-14 #25 Bolesław Kot 2018-03-10 08:10
Przykro czytać komentarze pełne jadu i NIEKOMPETENCJI.
1. Ogrzewanie gazem przy aktualnych cenach na węgiel i gaz jest tańsze.
2. Nie da się skonstruować ekologicznego pieca na paliwo węglowe. Te oferowane jako rzekomo ekologiczne to ewidentne oszustwo. Wyłapują one do 89 % „widowiskowych” pyłów o większej granulacji, dlatego sprawiają wrażenie, że nie pylą, ale jednak 11 % pyłów o subtelniejszej granulacji, szczególnie szkodliwych, ale mniej „widowiskowych” , emitują do atmosfery. Ponadto te rzekomo ekologiczne piece na paliwo węglowe emitują do atmosfery w całości bardzo groźne substancje lotne (niewidoczne) takie jak czad, tlenki azotu, siarki i wiele innych bardzo szkosdliwych zanieczyszczeń.
3. Uważam, że ci, którzy oferują np. tzw ekologiczny groszek powinni być pociągnięci do odpowiedzialnoś ci karnej. Ten „ekologiczny” groszek jest szczególnie nieekologiczny.
I na koniec. Apeluję do do mieszkańców gminy Wadowice. Nie reagujcie na anonimowe szczególne złośliwe komentarze. Dajmy tchórzom do zrozumienia, że zasługują jedynie na pogardę.
Mgr inż. chemik
Bolesław Kot
Cytować
+17 #26 szkiełko i oko 2018-03-10 09:14
Mógłby się zdecydować i wyjechać .Tam gdzie nie ma smogu.Miałby lżejsze życie .A tak ?
Cytować
+26 #27 oblatywacz 2018-03-10 09:54
I wypowiedział się guru magister chemik nie mylić z chomikiem.Jasne , zabronić palić drewnem i węglem a po modernizacji straży miejskiej będziemy ścigani za rozpalenie grila...Ewka miała kocicha a kanapka ma chomika nie przepraszam chemika na usługach.Kosmic zni doradcy i wyzwoliciele Wadowic wyprowadzą nas na manowce,może nie zdążą.!?
Cytować
+12 #28 Smok 2018-03-10 18:37
Cytuję kika:
jak by tak wszyscy przeszli na ogrzewanie gazowe to wybudowanych w latach 90 gazociągi nie wydolą bo są rury za małe będzie za małe ciśnienie i piecyki nie odpalą a termowad będzie dalej kopcił ? skąd gmina wezmie kilka milionów na modernizacje kotłowni i doprowadzenie nowego gazociągu stacja pomiaru jest celowo ustawiona w rynku miedzy kamienicami żeby przewiewu nie było i pomiary wychodziły jak najgorsze niech ją przeniosą kolo taksówek albo na dworzec pks pomiary będą inne przed wymianą piecow kilka lat temu smog był mniejszy a teraz gdzie masa ludzi zamontowała piece 5 klasy część przeszła na pelet lub gaz to smog się zwiekszył i jest coraz wiekszy

I tu się zgadzam z tobą wiem to z własnej autopsji, paliłem mułkiem to się ludzie dziwili czym pale bo dymu nie było prawie wcale a teraz palę węglem 3 razy droższym od mułku i dymy jak z parowozu :(
Cytować
+9 #29 Gustlik 2018-03-11 10:36
A czy dyktatura w Tym Kraju zwróci mi różnicę roczną gdy palę drewnem i zmienię na gaz ?

Czy dyktatura naszej gminy Wadowice weźmie się za osoby z Kleczy Dolnej, Rokowa, Babicy, Witanowic, Jaroszowic, Wysokiej, Stanisławia Górnego, Stanisława Dolnego, Przytkowic, Zebrzydowic, Kalwarii Zebrzydowskiej, Choczni, i innych miejscowości nie wymienionych którzy palą odpadami cholewkarskimi, obówniczymi i innym dziadostwem (śmieciami)
Są też firmy w gminie które zanieczyszczają rzeki (Klecza Dolna, Wadowice, Roków)
Cytować
+11 #30 Z Kamiński 2018-03-11 12:29
Smog jest większy bo... jest stacja pomiarowa. Stawiam na to, ze od wielu lat smog zmniejsza się bowiem więcej jest nowoczesnych pieców i lepiej ocieplonych budynków. Nowe kotły faktycznie nie dymią o ile są dobrze ustawione. I spalają też mniej węgla i lepszej jakości. Tak więc panie Kot - może i ma Pan rację że nie dym jest wyznacznikiem. Ale sumarycznie opału idzie mniej i lepszej jakości. Co do spalania gazem - tak, w nowym budynku wychodzi taniej niż węgiel. Ale dom musi być dobrze ocieplony. Najpierw więc trzeba przekonać osoby do termomodernizac ji a dopiero póżniej promować gaz. Przypominam, ze już raz 30 lat temu ludzie wyrzucali piece węglowe i montowali gaz. Po roku-dwóch z uwagi na jego niestabilną cenę i brak gwarancji dostaw powrócili do węgla ( którego w Polsce nie brakuje). Proszę więc pozostawić mieszkańcom swobodę decyzji i promować przede wszystkim termomodernizac ję.
Cytować
+3 #31 ro ja 2018-03-11 12:51
Mazut jest stokrotnie lepszym rozwiązaniem. To paliwo ciekłe i pomoże nam przekroczyć najśmielsze marzenia smogowe.
Optuję za wycofaniem pieców węglowych i za wprowadzeniem najtańszego paliwa na rynku - mazutu.
Panie i panowie - tak się robi politykę, po taniości :-)
Cytować
-7 #32 ro ja 2018-03-11 15:17
W Polsce potrzebna jest Żelazna Dama, jak to było w latach osiemdziesiątyc h w Wielkiej Brytanii. Było ostro ale zamknięto nierentowne kopalnie. Ludzie wyszli na ulice.
U nas każdy rząd prowadzi dziwne deale z górnikami. Dopłacamy do tego przemysłu miliardy złotych. Dlatego, na marginesie, bo obecna cena gazu jest nieakceptowalna ale w przyszłości należy zlikwidować wszystkie nierentowne kopalnie i prowadzić dobrą, normalną politykę w kwestii pozyskiwania taniego paliwa. Wybijcie sobie z głowy tani rosyjski węgiel. Tu chodzi o niskie ceny gazu i zakończenie harców z górnikami.
Polska to bardzo bogaty kraj. Dotujemy nierentowny przesył bo tam są potencjalni wyborcy.
Klinowski szokuje ale to dobrze. Klinowski na razie tylko szokuje.
I bardzo dobrze.
Tu każdy chce dyskutować ale mądrych rozwiązań jak na lekarstwo.
Ja podpowiadać nie zamierzam. Zrobię to dopiero kiedy będzie na to czas i nie tutaj.
Cytować
+7 #33 To boli 2018-03-11 21:17
Cytuję ro ja:
Tak się "robi politykę".
Wspaniały wybawiciel. herbu starosta Kaliński dopiero teraz, po ponad roku, informuje mieszkańców naszej gminy, że burmistrz zamierza ,,,
ZWYKŁA PODŁOŚĆ I WYRACHOWANIE
Takich mamy polityków.
Idą wybory i nagle, każdy zainteresowany przejęciem miejsca obecnego burmistrza będzie wyciągać ...
A ja to będę zawsze piętnować.
Kaliński, z choinki się urwałeś? Gdzie byłeś w 2016 roku? A co robiłeś w 2017? Nie słyszałeś? Nie wiedziałeś?

granie pod publiczkę
A co, myślisz, że ludzie nie wiedzą?
W końcu jesteś starostą i dopiero teraz o tym informujesz?

Ale musi Klinowskiego boleć, kiedy tak na siłę włazisz w jego zadek :D
Cytować
+5 #34 Hshshsh 2018-03-11 21:46
Cytuję aaa:
proponuję mu jeszcze raz o 38% podnieść cenę ciepła z miejskiej ciepłowni, to mu się zaraz poprawi...

Jacy wy jestescie slepi
Ceny wegla wzrosly od ubieglego roku prawie 200zl za tone ibjakbysvcue w domach mieszkali to ciekawe do kogo kierowalibyscie swoje zazuty! Jak przeanalizujeci e to wykdzie ze to nasz PIS sie dolozyl pozdrawiam
Cytować
-4 #35 ro ja 2018-03-11 22:05
nikomu nigdy nie włażę w zadek :D
Węgiel zdrożał, na polski rynek rzuca się najgorsze gatunki, a wartościowy węgiel eksprtuje?
To że piszę prawdę nazywasz wchodzeniem Klinowskiemu w zadek?
To chore i głupie, prymitywne.
Znasz w ogóle polskie realia tynku paliw?
Cytować
-4 #36 Bolesław Kot 2018-03-12 06:52
MAZUT/OLEJ OPAŁOWY
Co najmniej kilkanaście lat temu zainicjowano stosowanie oleju opałowego jako paliwa w gospodarstwach domowych. Niestety po krótkim czasie zaszła konieczność rezygnacji z takiego rozwiązania. Dał o sobie znać powszechnie znany charakter rodaków.
Rzecz w tym, że budżet państwa w bardzo dużym stopniu oparty jest na dochodach z wysokich narzutów jakie państwo nakłada na wyroby alkoholowe, tytoniowe i paliwa napędowe takie jak benzyna czy olej napędowy. Gdyby np. benzyna sprzedawana była po cenie opłacalnej dla wytwórcy, np. dla Petrochemii w Płocku, to kupowalibyśmy ją po cenie rzędu dwukrotnie niższej niż faktycznie płacimy. Produkt sprzedawany jako olej opałowy nie był obciążony tym narzutem.Otóż „zaradni” właściciele traktorów i innych pojazdów dieslowych zaczęli odkupywać na czarno tani olej opałowy od zasadnie nabywających od firm państwowych ten olej. Składy oleju opałowego i napędowego są zbliżone. Opcja stosowania oleju opałowego w domach jednorodzinnych zdeaktualizował a się.
Tak czy inaczej stosowanie oleju opałowego do ogrzewania domów jest nieco mniej atrakcyjne w porównaniu z opalaniem gazem. W szczególności trudniej jest utrzymywać optymalne warunki pracy palnika.
Komentarze pod przedmiotową publikacją p. Marcina Guzika ilustrują jeszcze inną stronę nieciekawego charakteru rodaków. Nieważne są zdrowie i interes mieszkańców gminy. Ważne jest aby wykorzystać każdą okazję do obrzucenia epitetami burmistrza i tych, którzy zamiast mnożenia epitetów usiłują włączyć się w merytoryczną treść publikacji.
Bolesław Kot
Cytować
+6 #37 chemik 2018-03-12 13:48
Cytuję Gość:
Ten pomysł jest bardzo, bardzo, bardzo, bardzo chory ponieważ:

1. To nie węgiel i drzewo są przyczyną smogu !!!

2. Koszty palenia czymkolwiek innym są 3-4 raza droższe, a duża część społeczeństwa ledwo wiąże koniec z końcem.

To się fajnie mówi jak się jest kawalerem i nie ma domu, dzieci tj. całej rodziny na utrzymaniu ! To jest typowe myślenie patrząc tylko na swoją perspektywę.

3. Nie po to mamy złoża węgla byśmy "kozaczyli" gazem którego nie mamy !!! To tak jakby kraje arabskie nagle zamiast ropy wpadły na pomysł sprzedaży wody bo jest bardziej ekologiczna :D

Zdecydowany PLUS za reakcję Pana Bartosza Kalińskiego bo ten pomysł to najgorszy pomysł jaki Burmistrz wymyślił.

Spaliny gazowe sa 100% wiecej trujace niz weglowe, swiadcza o tym zatrucia i wybuchy w lazienkach i kuchenek.
Gaz niszczy ludzi i cale osiedla, Wegiel nie !
Węgiel zdrożał, na polski rynek rzuca się najgorsze gatunki, a wartościowy węgiel eksprtuje! :lol:
"Polacy nie gesi,swoj wgiel maja,
no i w vuja robic sie nie daja !" :D
PALCIE SWOIM ZLOTEM = WEGLEM !!!
Cytować
+2 #38 zeno 2018-03-15 20:15
Szanowny Pan Bolesław. Być może Pana wyliczenia mówią, że węglem nie jet taniej. Otóż JEST.Ja twierdzę tak na podstawie przejścia z gazu na węgiel. Ta sama ilość mkw/kubatura. Ci sami użytkownicy. Ten sam nie modernizowany budynek. Palę tej zimy węglem orzech z kopalni Halemba, do tanich nie należy. Efekt? 50% taniej niż do tej pory gazem i cieplej i więcej gorącej wody. Minusy? Sam palę, borykam się z czyszczeniem kotła i wywożeniem popiołu.Czy wato? Dla mnie tak, bo różnica za sezon grzewczy to ok. 4500 do 5000 PLN. Dla mnie dobre wakacje.
Cytować
+5 #39 zeno 2018-03-15 22:08
Jeszcze 3 grosze. Gmina remontowała swoje mieszkania przy ul. Słowackiego, zainstalowała 11 kopciuchów zamiast przyłączyć ciepło ze swojej spółki (rura w pobliżu budynku).Czyżby eksperci z politechniki wyliczyli, że 11 kotłów mniej zanieczyszcza powietrze niż zwiększenie poboru mocy z TERMOWAD o ok. 150 kW?
Cytować
-1 #40 adolf 2018-03-17 17:18
sprawa jest prosta -to jest uczelniany głupek ,dla jaj tytul doktora na uj kazdy robi ,tylko trzeba miec przeszłosc komunistyczna,z asiegnelem ,,jezyka,,, u studetow to byl parobek uczelniany za 3,5oo dyzury na korytarzach ,nawet wsrod komuchuw nisko oceniany,no ale krzykacz jak na komucha -stawiam 5/5
Cytować